Kultūra
Mūzika

Laimīga cilvēka lūgšana skanēs “Lielajā dzintarā” un Rīgas domā0

Foto: Jānis Vecbrālis

Liepājas Simfoniskais orķestris 23. augustā plkst. 19 Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” noslēgs savu ikgadējo festivālu “Liepājas vasara”, diriģenta Māra Sirmā vadībā kopā ar kori “Latvija” atskaņojot skaisto Imanta Kalniņa mūziku un daudzu koru repertuāra hitu – Morisa Diruflē Rekviēmu, LA.lv uzzināja LSO.

Klausītājiem būs iespēja baudīt Imanta Kalniņa Sesto simfoniju. Īpaši atpazīstama ir simfonijas III daļa ar apakšvirsrakstu “Balle pilī”.

Šis skaņdarbs pirms 15 gadiem dzimis tieši Liepājā, un bija otrā reize, kad Imanta Kalniņa simfonijā ienāca vārds. Tas bija soprāna solo 4.simfonijas oriģinālversijā, savukārt Sestajā vārds uzticēts korim. Tā ir gan lūgsna Kyrie eleison, gan indiešu dzejnieka Rabindranata Tagores mīlas vārsmas.

Muzikoloģe Ingrīda Zemzare Sesto simfoniju saukusi par laimīga cilvēka lūgšanu, bet pats komponists – par savu Tadžmahalu, veltot to dzīvesbiedrei un mūzai Agrai.

Vērienīgā koncerta otru daļu aizpildīs franču komponista Morisa Diruflē slavenākais veikums – meditatīvais un labskanīgais Rekviēms. Mecosoprāna partiju dziedam dzirdēsim Latvijas Nacionālās operas solisti, liepājnieci Lauru Teivāni, kas savulaik bijusi nominēta Lielajai mūzikas balvai 2016 kategorijā “Gada jaunais skatuves mākslinieks”. Ērģeļu solo atskaņos – Liene Andreta Kalnciema.

“Moriss Diruflē un Imants Kalniņš. Kas gan viņus vieno, ja neskaita Sestās simfonijas un Rekviēma atskaņojumam nepieciešamos kori un simfonisko orķestri? Tās visdrīzāk būs ilgas pēc skaistā, slāpes pēc pilnīgā, alkas pēc saskanīgā. Diruflē ar gregoriskajos dziedājumos balstītu mesas tematiku, Kalniņš ar indiešu dzejnieka Rabindranata Tagores un psalmu vārsmām būtībā stāsta vienu un to pašu stāstu. Stāstu par nepārejošo, brīnišķo, īsto,” koncerta programmas konceptu klāsta Liepājas Simfoniskā orķestra vadītājs Uldis Lipskis.

Koncertprogramma sadarbībā ar Starptautisko Garīgās mūzikas festivālu izskanēs arī 24. augustā plkst. 19 Rīgas Domā.

LA.lv