×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
17. augusts, 2015
Drukāt

Kas cilvēku dara laimīgu? “LA” aptauja

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com
Uzziņa

"Swedbank" sadarbībā ar SKDS veikusi "Latvijas vērtību pētījumu", kurā aptaujāti vairāk nekā 1500 Latvijas iedzīvotāju.
Latvijas iedzīvotāji par laimes avotu uzskata:
* 65% – ģimeni, 21% – mīlestību, 16% – savas mājas, 14% – naudas daudzumu, 11% – veselību, 10% – seksu.
* Kopumā 73% Latvijas iedzīvotāju uzskata sevi par diezgan vai pat ļoti laimīgiem. Laimīgas jūtas 77% sieviešu un 70% vīriešu.
* Citās valstīs, kļūstot vecākiem, cilvēki kopumā kļūst laimīgāki, taču Latvijā ir pretēja tendence – vislaimīgākie iedzīvotāji jūtas jaunības gados.
* Pēc Latvijas iedzīvotāju domām, laimīgam cilvēkam mūsu valstī ir jāpelna vismaz 1000 eiro mēnesī, daudzi aptaujātie domā, ka laimīgs cilvēks dzīvo pilsētā, daudz sporto un mīlējas gandrīz katru otro dienu.

Toms Grīnvalds-Kalniņš, studē LU Teoloģijas fakultātē: “”Laime” ir vārds ar ļoti izplūdušu nozīmi, un mēs šajā jēdzienā mēdzam iekļaut visdažādākās lietas. Manuprāt, laimīgs ir tāds cilvēks, kurš ir mierā ar sevi. Respektīvi, spēj sevi adekvāti novērtēt, apzinās savas dotības un trūkumus. Laimīgam cilvēkam jādara tas, kas viņam patīk. Laimīgam cilvēkam nav daudz jādomā, ko citi par viņu domā. Laimīgam cilvēkam ir jābūt skaidrai domāšanai – jāatšķiro fakti no pieņēmumiem. Cilvēks, balstoties pārsvarā uz pieņēmumiem, dzīvo iluzoru dzīvi, no kuras izriet daudzas jo daudzas problēmas. Laimīgs cilvēks – tas ir virziens, kurā mēs visi cenšamies doties, un kopumā laimīgs cilvēks ir mīlēts un jūtas droši. Tas patiesībā ir labs mērķis – būt laimīgam. To mēs katrs un visi vēlamies – būt laimīgi laimīgā pasaulē.”

Laima Baumane, Latvijas Radio žurnāliste: “Manuprāt, laimīgs cilvēks ir pirmkārt vesels. Viņam ir viss nepieciešamais – izglītība, ģimene, draugi, darbs, kas viņam patīk, labi finansiālie apstākļi, dzīvesvieta. Protams, tie nav galvenie laimes faktori. Cilvēkam ir jājūtas laimīgam pašam ar sevi, iekšēji, psiholoģiski. Ja tas tā nav, tad arī ārējie faktori to nevarēs īsti uzlabot. Cilvēkus laimīgus dara savu mērķu un sapņu piepildīšana. Tiem nav jābūt ļoti lieliem mērķiem, pietiek ar maziem, ikdienišķiem mērķiem, kurus sasniedzot cilvēks jūtas apmierināts, priecīgs par sevi. Visbiežāk mums ir mazās, ātri sasniedzamās laimītes – gardas pusdienas, labs, ciešs miegs, jauna kleita, brīvdiena, labi laika ap­stākļi, dažādas izklaides, algas diena utt. Bieži ir tā – jo lielāka alga, atbildīgāks amats, lielāka ģimene, jo cilvēks, iespējams, kļūst nervozāks, pārstrādājies, izjūt rutīnu un neatrod laiku sev. Tādēļ domāju, ka mantiskas lietas nedara laimīgu. Varbūt vislaimīgākais cilvēks ir tas, kas pelna vidēju algu, dzīvo viens pats un pārvietojas ar riteni?”

Rolands Āboliņš, studē horeogrāfiju Latvijas Kultūras akadēmijā: “Laimīgs cilvēks ir tas, kurš dzīvē netiecas pēc kaut kā nesasniedzama, bet rod prieku tajā, kas viņam jau ir. Tas, kurš spēj saskatīt pozitīvo sev apkārt un dalīties savā priekā ar citiem. No malas laimīgs cilvēks izskatās enerģisks, ideju piepildīts un piedzīvojumu kārs. Mantiskās lietas atvieglo dzīvi, jo naudai un izglītībai sabiedrībā piemīt augsta vieta, taču laimi katrs cilvēks mēra pēc individuāliem uzskatiem – vienam laime varbūt ir darīt to, kas patīk, piemēram, gleznot, fotografēt, dziedāt vai mazgāt logus un dzīvot īrētā istabiņā, otram laime nozīmē braukt jaunā mersedesā, pelnīt daudz naudas. Vēlmei kļūt laimīgam vajadzētu būt dzīves galvenajam mērķim. Tas ir labas pašsajūtas faktors, kas noteikti ietekmē veselību, komunikāciju ar citiem cilvēkiem, pasaules redzējumu. Ir lērums lietu, ko mēs darām nevis ar mērķi būt laimīgam, bet gan pienākuma un finansiālās situācijas vadīti, un ir pat tādas, ko darām, skaudības un naida vadīti.”

Kristīna Grundāne, pētījumu centra SKDS projektu vadītāja asistente: “Laimīgs cilvēks ir tāds, kurš ir harmonijā ar sevi. Kad ir ķermeņa un prāta idille, saticība. Laimīgs cilvēks noteikti nav uztraucies. Viņš ir apmierināts ar sevi un cilvēkiem sev apkārt. Pie būtiskām lietām, kas varētu veidot laimes sajūtu, manuprāt, var pieskaitīt veselību, labklājību, mīlestību utt. Laime ir kā virsotnes sasniegšana – pozitīvo emociju apogejs. Ne jau lietas padara cilvēku laimīgu.”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+