×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.0°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
29. novembris, 2017
Drukāt

Egils Līcītis: Laimīgu ceļu, zaļais Līdaka! (38)

Foto-LETAFoto-LETA

Ingmārs Līdaka.

Ņemot vērā, cik arāju tauta ir dabai tuvu stāvoša, nav dīvainība, ka visādiem silarūķiem, no bieziem mežu masīviem iznākušiem savdabjiem, alu pētniekiem, zāļu tantiņām paveras spīdošas nākotnes izredzes kļūt par deputātiem. Racionālāk domājošas nācijas par mežaiņiem teiktu – šie nu gan ir bērna prātā! – bet ne mūsējā, kas dzīvo saskaņā ar Saules ritiem. Perfektākais pakāpiens šai kategorijai ceļā uz politisko karjeru, protams, ir “Dzīvnieku pasaules” TV programmas vadītājam.

Tieši šādā veidā, stāstot mazajiem par zvēriņiem, nevīstošu slavu iemantoja zoologs Ingmārs Līdaka, bērnu vidū kļūdams populārs kā dakteris Aikāsāp vai lopārsts Dūlitls. Nebija ilgi jāgaida, lai tauta dāvātu uzticību dabas zinātājam, kurš pazīst un prot atšķirt dzīvniekus ar vai bez ragiem.

Jaunajā sabiedriskajā lomā bijusī Zoo preses seja ātri pārliecinājās, ka Saeimā nereti iet trakāk nekā pērtiķu būdā un politiskie pretspēki saņem tikpat varenus un bīstamus kājas spērienus pa pēcpusi kā tad, ja esi piegājis par tuvu perējošas strausienes olām. Kustoņu aizstāvja sirds palika zvērnīcā, kur vakarpusē pēc darba iegriezties saņemt rokā šimpanzes sīkos, trauslos pirkstiņus, labāk paspiest ķepu tīģerienei nekā ik rītu sveicināties ar opozīcijas nikno zvēru baru.

Droši vien, ka kopdzīvē diendienā ar V. Zatlera vārdā nosauktā zoodārza iemītniekiem iespējams patapināt politiķim derīgas prasmes, lapsas kūmiņa viltību vai bifeļa stūrgalvību. Tas līdzējis parlamentārai ilggadībai, jo tad, ja Līdaku sver pēc deputātiskā devuma, svars nav virs kilo, tomēr paliekošs. Reiz uzrēcis – turiet muti! – Urbanoviča veco krānu frakcijai, kam no uztraukuma sāka šaudīties aste, – rēcējs nopelnīja lauvas tiesu no ZZS vēlētāju reitinga, pat augstāku nekā Lembergam! Likumu došanā Līdaka uzrakstījis drošības noteikumus “Ko darīt, ja plenārsēžu zālē iemaldās alnis” – detalizētu dokumentu, tomēr ne gluži Lisabonas līgumu.

Arī Zaļā partija, bārdaiņi sandalēs, jaukie, rosīgie surikati, dumjākā partija Latvijā, bieži dēvētie “dolārzaļie” – arvien tikuši pie varas, nenieka nedarīdami, lai valsti nesārņotu ar atkritumiem, neaizbūvētu kāpas un lai utilizētu plastmasenes. Vēlētāji dāvājuši simpātiju, jo (skat. raksta sākumu) – nepārprotami, ka daudzus zaļos mazus pieņēmusi un uzaudzinājusi lāč-kope Velga Vītola. Dabas aizstāvji veduši vien nemitīgu cīņu par leģitīmām balsstiesībām arī mājdzīvniekiem, kas vēl vairāk stiprinātu veiklo Zaļo kompānijas neredzētās spējas tikt pie augstiem amatiem.

Bet Līdaku vēlētāji pieņēmuši, kāds viņš ir. Darbabiedrs ar zoologa zināšanām bieži devis padomu raudošām deputātēm, kas varētu būt gadījies mopsim, ka šis uz dīvāna tik grūti stenējis. Līdaka konsultējis pili, kādas krāsas ziloni vest no Indijas kā piemērotāko prezidenta parādes izjādei. Ralfa Lorēna fabrikās darinātās drēbēs tērptās kolēģes arvien pūlējās iztēloties, vai rīt Ingmārs pārsteigs, no otrās darbavietas ierazdamies trušādās, putna spalvu apmetnī vai uzmirdzēs visās zvīņās. Ko gan nevar pašūt no bojāgājušu kažokainu un asakainu dzīvo radību akotiem! Vīrieškārtas saeimieši, liekot uz zoba dienišķās farša kotletes, sapņoja par pastētēm, ko dzīvnieku drauga mājā pasniedz brokastā un kūpošiem cepešiem vakariņu galdā.

Līdaka jutās diezgan labi ar Saeimas ēzeļiem, taču tie pustik nav mīlestības vērti, ko izjūtam pret Zoodārza kustoņām. Mēmo dzīvnieku priekšā nekad nevajag liekuļot, melot, izlikties, kā jādara politiķim TV skatītāju auditorijai, izlocīšanās mākslā pārspējot zuti un nēģi. Tāpēc Ingmārs Saeimas alā nebija īsti vietā. Kad klejojošie mežazvēri nokoda Zooparka flamingus, kļuva skaidrs, ka novecojošam direktoram, kurš kā Akela vairs ne augstu lec, ne ātri skrien, jāpensionējas. Vajadzīgs jauns barvedis. Izšķirot, tautas kalps vai dzīvnieku draugs, Līdaka lēmis, ka labāk par deputāta arodu pratīs sagādāt lopbarību. Ja balsotu tikai faunas pārstāvji, Līdakam konkursā uzvara rokā, bet par zoodārza direktoru lemj kolēģija, kur ir pieci zvēri (plēsēju kārtas un zālēdāji) un pieci no cilvēku sugas. Turklāt ir iestādes kapitāldaļu turētāji – Ušakovs no vienas populācijas, behemots no otras. Būtu tikai necilvēcīgi liegt iegūt posteni, ko, šķirts no mazo brāļu ģimenes, Līdaka pirms daudziem gadiem upurēja. Gribas vēlēt laimīgu ceļu zaļam Līdakam, atgriežoties skaistā, cildenā, piepildīta mūža darbavietā.

Pievienot komentāru

Komentāri (38)

 1. Egil tu esi kārtīgs puika! Par visiem 100% pareizi, kas attiecas uz līdaciņu, viņš apzinās ka nākošgad pie siltās siles, nebūs un tāpēc rauj prom kamēr vieta iekš ZOO nav aizņemta !

 2. Gribas vēlēt laimīgu ceļu zaļam Līdakam, atgriežoties skaistā, cildenā, piepildīta mūža darbavietā.

 3. Valdībās pienem tikai tik debīlus, ar kuriem var manipulēt specdienestu sātanisti.

 4. Būtu Līdakas kungs nodzinis ūsas, politiskā karjera varētu turpināties ilgi.

 5. Salīdzinot ar Līdaku, tu, līcīt(tērcīt jeb vnk urīna noplūde raksta pasūtītājam) neesi pat cienītās Velgas Vītolas lāča kaka. Uzpirkts žurnaļuga! Visu cieņu Līdakas kungam un citiem lāču kakas nopeltajiem darba darītājiem! Fui! uzpirktiem rupjiem žurnaļugām! Beidzot izdevās uztaisīt uz galvas ar lielo burtu rakstāmiem cilvēkiem? Par labu samaksu? Jeb vienkārši no zaļas skaudības, ka salīdzinot ar viņiem, neesi pat lāča kaka?

 6. Beidzot žurnālists Latvijā var kārtīgu viedokli uzrakstīt par politiķi, MALACIS!!!!

  Jaunajiem žurnālistiem būtu jāmācās – nevis jālaiza ministriju preses relīzes.

 7. Ha-ha-ha! $mieklīgi$!

 8. Bravo, Līcīti! Raksts ir kolosāls! Tie, kuriem tas nepatīk, komentāros izpaužas ar Līdakas argumentiem, apmēram tā: “Aizver muti!”Un par ironiju un sarkasmu viņi neko nezina, tie ir svešvārdi…
  Līdaku ievēlēja Saeimā par stāstiņiem, mums taču patīk dzīvnieciņi un Līdaka smuki stāstīja… Un ne jau viņš vien tādā vai līdzīgā veidā tur tika un tad nu ir tā, kā ir…
  “Zaļo” aktivitātes nav manāmas, Saeimā viņiem silti un labi. Kāpēc Līdakam tur vairs nepatīk, kas to lai zina? Bet vai viņš varēs vadīt Zoodārzu- stipri šaubos.

 9. Iespējams, ka viņš negrib tapt par tautas nodevēju, jo nav izslēgta nākotnes ZZS sadarbība ar mūsu ienaidniekiem, kuru rezultata Latvija atkal zaudētu neatkarību un kļūtu par Krievijas sastvdaļu, kuras iespējamo norisi aprakstījis rakstnieks Ozols.

 10. Slavējamas autora zināšanas zooloģijā, tikai neveselīgs naids un augstprātība. Sory ! ————Suņi rej, bet karavāna iet tālāk.

 11. Ai, zaļā līdaciņa,
  Nāc ar mani rotāties!
  Tu – zilā jūriņā

 12. Kādam kretīnam jābūt lai kaut ko tādu samurgotu.
  B.t.w. pirms pirzt ēterā derētu zināt, ka mūsu Zoodārzā nav cilvēkveidīgo pērtiķu.

 13. pie ZOO arī gaida!

 14. Interesanti, kurā baseinā zaļo līdaku rādīs?

 15. Ar zaļo svētību sačakarētas latvijiņas upes,tas pats OIK,vēl daudz kas.Nu tagad nobeigs arī Zoodārzu…Būtu par ko brīnīties.

  • Zaļajiem jau ilgstoši esot koalīcijā un vadot vides dienestus , Latvijā sākušas deg nelegālas atkritumu un riepu izgāztuves.

 16. Pàrsteigtà lasìtàja Atbildēt

  Pretìgs raksts un stulbs źurnàlista kungs!!!…

 17. netiirs muudzis tu esi, Egil Liiciiti!

  • Līcītim perfekts raksts! Jau Krūmiņu Jūlijs nosauca ūsainī par ziloņu mēslu slaucītāju, te nu parādās šī apzīmējuma patiesums.

 18. ~zaļais~ deputāts, kurš uzskata, ka atkritumu šķirošana un taras depozītu sistēma ir Latvijai kaitīgs pasākums ir jādzen no Saeimas ar sū*ainu mietu.

 19. Kas šitas bija, ko tikko izlasīju? LA publicē šādus sacerējumus?! Īsts studenta referāta stiliņš, ne žurnālistika! Nožēlojami.

 20. Ne Zaļā partija, ne Līdaka NAV ZAĻAIS. Līdaka ir parasts populists, prot runāt ar cilvēkiem par Zoodārza zvēriņiem.Viņam tur arī ir īstā vieta.
  Latvijā nav politiska spēka, kas domātu par vides aizsardzību.
  Līdaka un t.s.”zaļie”arī tagad klusē, kad Ļimončiks plāno ar Ministru kabineta noteikumu palīdzību palielināt mežu ciršanas apjomu, tostarp atļaujot kalicirtes jūras un līča aizsargjoslā.
  Klusē par Latvijas atbalstu ROUNDUP lietošanai, klusē
  Klusēja par nelikumībām OIK un atkritumu apsaimniekošanā…

 21. Der par korķi jebkurai pudelei

 22. neko šaušalīgu, ja Līdaka strādā ardzīvniekiem un to kopējiem. Anonīmais asprātis savus talantus varēja patērēt sabiedrībai svarīgakās lietās – piemēram, kā tiek apstrādāti atkritumi, kāpec tikai, liekas, 20%, parējie tā arī noklāj ar indīgiem mēsliem mūsu zemi, kas nav neierobežota

 23. Raksta autors to laikam bija iecerējis kā humorists. Diemžēl iecerētais pilnīgi izgāzies. Katrā gadījumā Ingmārs Līdaka ar savu darbu gan pamatprofesijā, gan Saeimā paveicis nesalīdzināmi vairāk par Egilu Līcīti.

 24. Es ta arii nesapratu,par ko ir raksrs………….Kaut kaads skolas puika laikam rakstiijis sho sacereejumu

 25. Kur šitādu sviestu var dzīt … pilnīgs pi pii

 26. Kur šitādu sviestu var dzīt … pilnīgs pipec

 27. Vairāk pēc runas bēru pasākumā šis velk.Gauži sērīgi un pa aizgājējiem jau tikai labu.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Zilaļģu festivāls

Ūdens temperatūra vairumā Latvijas upju un ezeru sasniegusi +18.. +22 grādi. Sagaidāms, ka siltā laika ietekmē tuvākajās nedēļās turpināsies zilaļģu vairošanās.

Veselības inspekcija skaidro, ka zilaļģes ir dabiski iekšzemes un jūras ūdens organismi, bet problēmas var radīt to masveida savairošanās – tā saucamā ūdens ziedēšana, jo daļa zilaļģu sugu ir potenciāli toksiskas un, atmirstot ūdenī, var izdalīt toksīnus. Peldētājiem šie toksīni var radīt alerģiskas ādas reakcijas, acu un gļotādas kairinājumu, bet mājlopi, kas tiek dzirdināti ar šādu ūdeni, var akūti saindēties un pat aiziet bojā. Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās ne vien Vecāķu, bet arī Daugavgrīvas un Vakarbuļļu peldvietās.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+