×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.1°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
6. augusts, 2016
Drukāt

“Laipni lūdzam ellē!” Viņus slīcina, saldē un iekausta – specvienības atlase (7)

Foto - Jānis Zvērs, skaties.lvFoto - Jānis Zvērs, skaties.lv

Sāpes, pazemojums un ciešanas teju līdz bezsamaņas robežai – šāda ir realitāte NBS Speciālo uzdevumu vienības kandidātiem, kuri cenšas iziet pārbaudījumus, lai nokļūtu elitārākajā pašmāju militārajā vienībā. Viņi tiek slīcināti, sisti, beigu beigās izmesti kaili mežā. Pārbaudījumus spēj izturēt neliela daļa entuziastu, taču pēc tiem, viņi var droši teikt, ka ir izgājuši cauri ellei dzīvi.

Uz sejas gāzmaska, kas apgrūtina elpošanu. Smaga fiziskā slodze. Papildus tam – instruktoru kliedzieni, spērieni pa ribām. Brīžiem var dzirdēt, kā sāpēs un izmisumā puiši raud. Viņu elsas slāpē gāzmaska. Šī ir tikai viena no Speciālo uzdevumu vienības kaujinieku uzņemšanas eksāmeni epizodēm, kas uzfilmēta un izrādīta sabiedrībai.

– Vai nu tu pasaki: es izstājos no mācību grupas, vai turpini uzdevumu.
– Es izstājos..
– Skaļāk!
– Es izstājos no mācību grupas!
– Ļoti labi..

Juris Ušackis, SUV komandieris: “Šajā filmā netika nekas samākslots. Tur, protams, netika parādīts viss. Speciālo uzdevumu spēki nekad visu informāciju nedod. Tika cenzēts materiāla apjoms, ko liek iekšā, bet tas ir tāds pats apjoms, kā citu valstu specvienībās. Ir jābūt spēcīgiem, lai nenobītos pat no paša nežēlīgākā pretinieka.”

Nākamais posms – puiši ar sasietām rokām un kājām tiek iemesti baseinā. Viņi kūļājas, lai tiktu pēc gaisa, bet drīz vien instruktori jau atkal ierauj viņus atpakaļ dzelmē. Pārbaudījumus iztur tikai saujiņa pretendentu. Atbirums ir pamatīgs, atzīst SUV komandieris:

Atlases posmā pārbauda izturību, intelektu, kreativitāti, spēju saglabāt spēkus, strādāt lielā fiziskā un psiholoģiskā nogurumā. Lai operacionālā vide ietekmētu minimāli, vai neietekmētu vispār.

Viens no skarbākajiem posmiem norisinās ziemā. Ārā temperatūra ap nulli. Kandidāti kaili tiek izmesti mežā. Viņiem iedod dzīvu trusi. Tas jānosit, gaļa jāapēd, bet niecīgais kažoks jāizmanto, lai piesegtu ķermeni un nenosaltu. Par apģērbu var izmantot skujas, ierīkot mitekli un sildīties pie uguns. Šādi jānoturas piecas dienas! Pārbaudījumu uzrauga arī mediķi, jo situācija ir ekstrēma. Juris Ušackis, SUV komandieris:

No visiem, kas atnāk, 25% tiek līdz atlases posmam. No tiem 10-20% ir tādi, kas finišē un kļūst par SUV kaujiniekiem.

Ikdienā specvienības vīri sniedz palīdzību policijai, kā arī piedalās NATO mācībās ārpus Latvijas. Speciālo uzdevumu vienība dibināta 1991. gadā. Liela daļa informācijas par šo struktūru ir zem slepenības zīmoga. Zināms vien tas, ka šie vīri patiešām ir izgājuši cauri ellei, un pierādījuši, ka spēj no tās izrāpties dzīvi, lai turpinātu uzdevumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Varbūt slicina,varbūt spidzina bet iekaustīt nav kam paši var dabūt iekšās

 2. Katram cilvēkam ir sava *pēdējā barjera* , savs *sāpju slieksnis* . Tikai retais spēj tam pārkāpt , tāpēc arī vajadzīga pārbaude – vai es pats to vēlos ? Vai spēju iet izraudzīto ceļu . Citā reizā pēdējais *botāniķis* var nolikt *kruto džeku* pats to negaidot . Tas atkarīgs no iejava , no kādas mīklas mīcīts …
  Ticu , ka šitie džeki var par sevi un tantuku uz ielas *pastāvēt* , arī Latviju par grašiem neatdos . Turās veči !!!

 3. atlase jau normāla un rezultāts arī normāls. Bet paliek jautājums kam šadas raudzes vīri ja tos izmato kā policijas paildinājumu utt. speciāliem vīriem ir speciāli elles uzdevumi ,ķīlnieku atbrīvošan Kolumbijā, Afganistānā ,Libērijā vai Lībijā. Tam visam ir vajadzīgs spec aprīkojums lidojoš ,nirstoš ,peldoš sakari utt. Kas ir no visa tā Latvijā ? Laikam jau Ne kas ! Tad sanāk kā krievijā specvīri ir ,bet tos izmanto kā vienkāršus kājiniekus ! Te gribu teikt lai Vadība apzinātos un saprastu šo Vīru pielietošanas mēŗķi citādi sanāk kā Mērkaņis un Viedtelefons. mēkaķis jau nepzinās viedtelefona mērķnozīmi ,labākā gadijumā pielieto riekstu atvēršanai arī Liederīgu un praktisks pielietojums !

 4. Pakomentēšu joka pēc:
  – neest var visp. droši vismaz 2 nedēļas, priekš kam tur trusis dzīvs vai jau nosists;
  – 0 grādu plikam, protams, būs nāvējoši, bet, ja var kurināt uguni, tāds viegls plezīrs vien būs.
  Pamēģiniet to atkārtot – 25-35C, kad nevar kurināt uguni, tad redzēsim. Dienēju CA kopā ar US brāļiem kādubrīd līdzīgos apstākļos:
  – mūsējiem nekas, tikai žēlojas, ka pīpēt ko beidzies;
  – US vairāki vnk. nosala…

 5. stulbais azu bars

 6. Kā lūdzu-drošais uzvar? memļa ieskrienies. Uzvar tas kas apzinās ka nomirs, kam nomirt tas pats kas dzīvot. Esmu redzējis kā specdienesta čali noliek gar zemi alkašs ar pudeli. Kad kādam no šiem būs 90, tad lai pasaka, caur ko un kā ir izgājis. Dješovkas matj vašu.jebkuŗā gadijumā šie tur psiholoģiski apzinās ka jebkurā brīdī tas beigsies.viens otrs žurnālists izgājis islāmistu gūstu ir spicāks vecis par visu šo memļu baru.āmen.lai aizsegtu ar sevi biedrus man nav jāēd plikam trusis. Ierubiji fišku.

Draugiem Facebook Twitter Google+