Praktiski
Rokdarbi

Laiskie un taupīgie spilveni no lietotām blūzēm0

Foto-Valērijs Miņkovs

Kad skapī aizķērušās mīļas blūzes, kas mugurā vairs īsti neizskatās, bet roka neceļas tās izmest, jo audums gana glīts vai tās vilktas kādā īpašā reizē, var ļauties radīšanas priekam un dot blūzēm otro iespēju, pārvēršot tās dekoratīvajos spilvenos: laiskajos – jo spilveniem nebūs jāšuj aizdare – tā blūzei jau ir; taupīgajos – tāpēc, ka audums spilveniem jau ir – jāattaisa tik skapja durvis.

Atliek vien ļauties fantāzijas lidojumam un absolūti brīvai izteiksmei.
Kā dekorējumu spilveniem var izmantot nepaklausīgās auduma rozes, jo tās pītas ar rokām no auduma, iepriekš neko nemērot un nezīmējot piegrieztni.
Dažas darba stundas, improvizācija no – līdz, un istaba iegūst jaunas vēsmas vai mamma glītu vārda dienas dāvanu.
Izvēlas materiālus spilvenam – vienkrāsainu un pieskaņotu svītrainu blūzi. Vienkrāsainā blūze būs pamats spilvenam, bet no otras tiks veidotas tikai auduma rozes. (Blūzes aizdari var izmantot kā dekoratīvu elementu gan spilvena priekšpusē, gan aizmugurē. Spilvenā var izmantot arī aizdares no vairākām blūzēm – gan virspusē kā dekoru, gan vienu virspusē, otru pretējā pusē.)
Iepriekš mazliet papinot, palokot, varbūt arī pazīmējot, izdomā, kas darināms.

Darba gaita.

Blūzes pogaino pusi pielaiko noskatītajam spilvenam – vai sanāks nepieciešamais laukums.

Nomēra spilvenu, pieskaita visapkārt pa centimetram vīles tiesai un precīzi ar ziepīti vai krītu uzzīmē uz blūzes. Sāk ar blūzes priekšpusi.

Piegriež pogājamo detaļu. Šoreiz blūzes priekšpuse būs arī spilvena priekšpuse.
Aizdari no abiem galiem ar šujmašīnu dažus centimetrus aizšuj, lai tā neveras vaļā. No blūzes aizmugures piegriež otru detaļu.
Visu, kas paliek pāri pēc divu vienādu spilvena lieluma detaļu piegriešanas, kā arī otru blūzi var izmantot rozēm, rišām, ielocēm u.c. dekoratīvajām detaļām.

Rūpīgi gar šuvuma līniju nogriež blū­zes apkaklīti, no kuras loka rišu, pēc acumēra veidojot krokas. Izveidotās krokas fiksē ar kniepadatām. Kad visa riša piesprausta, to ar šujmašīnu gar apkaklītes malu piešuj pie spilvena sagataves.

No abu blūžu audumiem ar roku brīvi pin nepaklausīgās rozes.
Paņem blūzes aizmugures gabalu, pārloka audumu pa slīpo diegu un, sākot no vienas maliņas, sāk pīt rozi. Sākumā audumu ieloka tā, lai nebūtu spurgalu.

Pīšanas laikā audumu stingri tur, ik pa brīdim sašuj un aptin, lai nostiprinātu rozes kātiņu. Nostiprināšanai ņem resnāku dubultā saliktu diegu.

Kad darbs pabeigts, lieko nogriež ar lielām šķērēm, jo no satītā auduma ir izveidojies biezs pušķis, un – roze gatava. No atlikušajām strēmelēm un otras blūzes gatavo nākamās.

No rozēm veido sev tīkamu kompo­zīciju. Ar kniepadatām tās piesprauž pie spilvena sagataves tā, lai nebūtu redzama apakšējā spurgalainā daļa. Pēc tam piešuj.

LA.lv