×
Mobilā versija
Brīdinājums +7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
13. jūnijs, 2014
Drukāt

Laiž apgrozībā Jaunsudrabiņa “Baltajai grāmatai” veltītu kolekcijas monētu

Foto: Latvijas BankaFoto: Latvijas Banka

Latvijas Banka (LB) otrdien, 17. jūnijā, laidīs apgrozībā Jāņa Jaunsudrabiņa “Baltajai grāmatai” veltītu piecu eiro sudraba kolekcijas monētu, informē centrālajā bankā.

Monētas māksliniece ir Sandra Krastiņa. Metāla nauda kalta Nīderlandes kaltuvē “Koninklijke Nederlandse Munt”. Uz monētas redzams grāmatas vāka atveids un Jaunsudrabiņa “Baltās grāmatas” ilustrācijas.

Monēta veltīta vienam no izcilākajiem latviešu literatūras meistardarbiem – izcilā latviešu literāta Jāņa Jaunsudrabiņa (1877–1962) “Baltajai grāmatai”, kuras pirmā daļa izdevuma veidā pie lasītāja nonāca 1914. gadā, bet otrā – 1921. gadā. Tas ir rakstnieka bērnības atmiņu stāstu apkopojums mazā Janča skatījumā un vienlaikus latviešu lauku dzīves pārskats 19. gadsimta nogales gaisotnē un četru gadalaiku ritējumā, papildināts ar autora zīmējumiem.

No “Baltās grāmatas” šķietami laucinieciskās Janča mācības izaug mūsdienās vitāli svarīgais un patriotiskais Jaunsudrabiņa aicinājums “Piemini Latviju!”. Ar šādu sirdsdarba motivāciju Latvijas Banka emitē eiro kolekcijas monētu Jaunsudrabiņa “Baltās grāmatas” 100 gadu jubilejas atcerei.

Šī ir simtā LB izdotā kolekcijas monēta un otrā kolekcijas monēta ar eiro nominālu. Lata dārgmetāla monētas, kas pēc būtības ir mākslas darbs, tiek sauktas par jubilejas un piemiņas monētām. Kopumā tika izdotas 98 šādas monētas.

Šādi tiek turpināta kolekcijas monētu izlaišana ar Latviju raksturojošiem sižetiem un augstvērtīgu māksliniecisko izpildījumu. Arī plānotais kolekcijas monētu skaits saglabājas iepriekšējais – 5–7 monētas gadā, ņemot vērā Latvijas sabiedrības un ārvalstu kolekcionāru interesi.

Monēta “Baltā grāmata” ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā. Monētas tirāža – 5 000 eksemplāru.

Monētu varēs iegādāties Latvijas Bankas kasēs K. Valdemāra ielā 1B, Rīgā, un Liepājas filiāles un Daugavpils filiāles kasē, kā arī tradicionālajās monētu tirdzniecības vietās – bankās, suvenīru un juvelieru veikalos. Monētas cena LB kasēs – 51,65 eiro (ieskaitot PVN)

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+