Foto: Andris Ozoliņš

Ausmas Lukšas lampa un rotas no jūrstikla 0

Jūra ir ne tikai kuģotāju likteņu lēmēja, bet arī brīnišķīgs meistars. Katrs niecīgs stikla gabaliņš, nonākot jūras viļņos, tiek noslīpēts kā dārgakmens – top par “jūrstiklu”. Šādus jūras darinājumus vāc jaunā dizainere Ausma Lukša un darina jūras inspirētas rotas.

Reklāma
Reklāma

Izejmateriālus piegādā jūra

TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

Ausma bērnības vasaras pavadījusi Papē, jūras krastā. Jau no mazām dienām viņa lasīja jūras krastā izskalotos stikla gabaliņus, apbrīnodama to maigo tekstūru un interesantās krāsas. No salasītajiem stikla gabaliņiem viņa veidoja mozaīkas un dažādas kompozīcijas. “Jūra ir mīlestība uz mūžu. Kad dzīvoju Anglijā, ilgi neizturēju, man tur arvien vairāk trūka mūsu jūras un balto smilšu pludmales. Kad pēc trīs gadu dzīves Anglijas ziemeļos atgriezos Latvijā, uzreiz devos uz bērnībā iemīļoto Papi un sirdij tuvo pludmali. Ar jūru man ir īpašas attiecības. Jūras dāvanu vākšana man ir kā meditācija, saruna ar jūru. Kad ir jauks laiks, dodos garās pastaigās pa pludmali. Izbaudu jūru un pie reizes salasu to, kas noderīgs darbiem – dekoratīvus koka gabalus, akmentiņus, viļņu apslīpētus stiklus un gliemežvākus. Tos salieku savas “vācamās” somas kabatās. Guvumu mājās izšķiroju. Arī peldos jūrā no agra pavasara līdz vēlam rudenim,” stāsta Ausma.

Kad meitene sāka no jūras atradumiem gatavot rotas un sadzīves priekšmetus, pirmie darinājumi noderēja kā dāvanas draugiem. Tagad viņa meistaro svečturus, pulksteņus, paliktņus, lampas un rotaslietas. Stikla gabaliņi tiek iestrādāti tradicionālajā metāla furnitūrā, kas paredzēta rotaslietām. Vīriešu amuletiem domātas ādas un linu aukliņas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Stikliņos tiek iegravētas dažādas zīmes, sākot no horoskopiem un beidzot ar ornamentiem. Jūras slīpētie stikliņi izskatās patiesi šarmanti – pat kā mazs kuloniņš. Katrai lietai jāatrod pareizā tehnoloģija. Piemēram, mazie jūrmalas gliemežvāciņi ir skaisti, tomēr ļoti trausli. Lai tos varētu izmantot, nācās tos nostiprināt, gliemežvāku aizmugurē ielejot epoksīdu. Toties tagad tie noder gan lustrām, gan rotaslietām. “Man patīk, ja lietas ir noderīgas, ja tās dzīvo un funkcionē. Tikai tas, kas ir noderīgs, ir patiesi un līdz galam skaists,” spriež Ausma.

Jūras gaisma

Tomēr vismīļākais dizaineres izstrādājums ir lampas. Pirmā lampa tapa no dzintara, tomēr tas ir rets, un lampai vajadzīgā dzintara daudzuma savākšana var prasīt vairākus gadus. Taču līdzīgā tehnikā Ausma sāka veidot galda lampas no jūras stikla. Kupola pamatni var veidot no caurspīdīgas plastikāta loksnes. Pie tās, izmantojot silikona līmi, ar plakano pusi tiek pakāpeniski pielīmētas kārtas no jūrstikla. Silikona līme tiek izvēlēta tāpēc, ka saglabā elastību un stikliņi labāk turas.

Otrs lampas kupola “uzaudzēšanas” veids, kas ir Ausmas autortehnika, pēc principa atgādina ķieģeļu mūrēšanu. Ar plakano pusi uz leju stikla gabaliņi tiek likti kārtu kārtām, līdz sasniedz kupola augstumu. Par lampu pamatnēm tiek izmantots jūras izskalots koks, kuram ir tik izteikti specifiska viļņu nogludināta virsma.

Par darbiem vienmēr balso pircējs ar savu maciņu, un kontakts ar pircēju dod daudz ierosmes un gandarījuma. Toties tirdzniecība internetā dod iespēju realizēt preci visa gada garumā. Ausma izveidoja savu zīmolu “Sea­sideDesign”, ar ko tirgojas “Facebook” un www.etsy.com – populārā pasaules mēroga interneta veikalā, kas paredzēts īpaši ar rokām darinātu lietu tirdzniecībai. Reizēm dizainere piedalās arī kādā tirdziņā. Pašas patīkamākās atmiņas ir par trīs nedēļu ilgo Ziemassvētku tirdziņu tirdzniecības centrā “Domina”. “Tas bija ilgi un nogurdinoši, taču sniedza neaprakstāmu gandarījumu un deva iespēju iepazīt daudz jaunu, interesantu cilvēku,” atceras dizainere.

Vērtējums: maigi darbi

Dizainere Baiba Bogdānova: “Mani vienmēr ir suģestējis tas, kā Ausma māk no vienkāršām jūras krastā atrastām lietām radīt tik izsmalcinātus un oriģinālus darbus. Rodas iespaids, ka viņa, jau vācot priekšmetus, zina, kas ar tiem notiks, un, pārnākot mājās, tikai saliek to visu kopā. Dizainere darbos izmanto jūras apslīpētu jau vienu mūžu nodzīvojušu stiklu, tādējādi dodot tam vēl vienu dzīvi un iekļaujoties pasaulē populārajā videi draudzīgo rotu darināšanā. Ausma pati ir ļoti viegla, ar viņu viegli komunicēt. Radot lietas, notiek pārnese. Dizaineres maigā un sievišķīgā personība atstāj savu nospiedumu viņas darbos, un arī darbi ir maigi. Vēlētu Ausmai iemācīties apseglot laiku, tad viņas radošais gars trauksies vēl ātrāk!”