×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
13. jūnijs, 2013
Drukāt

Lana Del Reja – dzimusi, lai apburtu


Publicitātes fotoPublicitātes foto

14. jūnijā Rīgā gaidāms viens no šīs vasaras koncertdzīves vērienīgākajiem notikumiem – pirmoreiz Latvijā viesojas viena no šobrīd pasaulē ietekmīgākajām jaunajām popmūzikas dīvām – amerikāņu dziedātāja Lana del Reja. “Arēnā Rīgā” viņa dziedās albuma “Born to Die” lielākos grāvējus.

 

Dziedātāja ieguvusi vairākus prestižus apbalvojumus, tostarp 2012. gada Lielbritānijas “Brit Awards” balvu par labāko starptautisko debiju, MTV mūzikas balvu par labāko alternatīvo performanci, kā arī vēl pavisam nesen gada labākās starptautiskās mākslinieces balvu šā gada “Brit Awards” ceremonijā. Par spīti milzu panākumiem, dziedātāja joprojām koķeti pārstāv “alternatīvās popmūziku” žanru, lai gan pašlaik viņa ir viens no pasaules popmūzikas industrijas milzu laineriem.

Jāatzīst gan, ka visai “alternatīvs” bija Lanas del Rejas, īstajā vārdā Elizabetes Vūlridžas Grāntas (1986), karjeras sākums, kad dziedātāja vairākus gadus rakstīja dziesmas, slēdza kontraktus ar nelielām izdevniecībām, cīnījās ar atkarībām un visādi citādi lieliski pavadīja laiku dažādos Amerikas ģeogrāfiskos punktos. Līdz brīdim, kad 2011. gadā tika izdots mūziķes pirmais singls “Video Games”, kas, pateicoties dziedātājas pašas izveidotajam video, kļuva par interneta sensāciju, sasniedzot 20 miljonus skatījumu.

Tālākais ir amerikāņu sapņa iemiesojums – 20 gadu vecumā Lana Del Reja paraksta līgumu ar pirmo ierakstu kompāniju, “alternatīvais” “Video Games” tiek iekļauts Lanas del Rejas 2012. gada albumā “Born To Die”, kurā bez atelpas viens grāvējs min uz papēžiem nākamajam – “Blue Jeans”, “National Anthem”, tituldziesmas “Born to Die” un dekadenti nostalģiskā “Summertime Sadness”. Albums piedzīvoja mūzikas lejupielādes laikmetam neticamu pārdošanas rādītājus – gandrīz četrus miljonus fanu nopirktu kopiju.

Grūti pateikt, kas ikdienas klausītāju “ievelk” vairāk – ārkārtīgi lipīgās melodijas, Lanas hipnotiski suģestējošais pagurums viņas balss kontraltā vai pašas balss īpašnieces nenoliedzami apburošā āriene. Bet varbūt – noskaņa, ka viņa jums dzied pēdējoreiz.

Ne velti arī pašas dziedones pirkstu rotā tetovējums “Die young” (mirsti jauns – angļu val.), tā vien koķetējot ar del Rejas dziesmā pausto saukli – “dzimusi, lai mirtu”, lai gan ikviens, kam nācies dzirdēt, drīzāk teiks – dzimusi, lai apburtu.

Galu galā grūti pat nošķirt, kas patīk vairāk – mazām kinofilmām līdzīgie dziedātājas video vai tomēr viņas dziesmas jeb audio stāstiem līdzīgas dziesmas un poēzija videoklipos. Bet varbūt tas viss kopā un vēl neskaitāmi citāti, kuri katrā no viņas dziesmām liek ietrīsēties mūsos kādai nostalģiskai notij, sak’, tas viss jau kaut kur dzirdēts.

Pati dziedātāja sevi raksturo kā “pašradīta stila gangsteri Nensiju Sinatru”. Tikmēr kritiķi viņas mūzikā saskata amerikāņu popmūzikas 50. un 60. gadu ietekmes, dēvējot del Rejas mūzika par “tumšu” un “kinematogrāfisku”, ar to šeit domājot kino mākslas kulta žanru “film noir”, un arī viņiem ir taisnība.

Tiesa, reizē tiek kritizētas mākslinieces “dzīvās” uzstāšanās – atceramies kaut vai bēdīgi slaveno uznācienu televīzijas šovā, kuru pēc tam gan aktīvi centās attaisnot cita zvaigzne – Harija Potera lomas tēlotājs Daniels Redklifs, kuram gadījās būt līdzās. Uzstāšanās vokālie trūkumi savā ziņā nav nekāds pārsteigums – Lanas del Rejas bērnība nebūt nesaistās ar aktīvu muzicēšanu kādā no profesionālām mūzikas apmācības iestādēm. Pēc vētrainas bērnības, kurā Ņujorkā strādājošie vecāki pat bija spiesti nosūtīt meitu uz Konektikutu, lai cīnītos ar viņas atkarību no alkohola (14 gadu vecumā!), tēvocis viņai ierādīja ģitāras pamatprincipus. Jau tobrīd meitene saprata, ka ar sešiem akordiem viņa spētu radīt “miljoniem dziesmu”, tādēļ nekavējoties sāka mūziķes karjeru Bruklinas pagrīdes klubiņos, turklāt pamanījās studēt nevis mūziku, bet filozofiju. Pati del Reja atzinusi, toreiz meklējusi saikni starp Dievu un zinātni, atbildes rodot metafizikā.

Lai vai kā viedokļi atšķirtos par dziedātājas koncertiem, jebkurā gadījumā šajā vasarā popkultūra dāvā mums iespēju sajusties kā pasaules pilsoņiem. Galu galā mums ir ne tikai “H&M” veikalu ķēde, bet tagad arī Lanas del Rejas koncerts. Un var jau abus kopā – ne velti pērn tieši Lana kļuva par zviedru megazīmola seju.

Arī turnejas “Born to Die” koncertšovs, spriežot pēc citos dziedātājas Eiropas turnejas koncertos redzētā, būs grandiozs – krāšņs, mistisks un noslēpumaini valdzinošs kā pati dziedātāja, uz skatuves priecēs kinematogrāfiska scenogrāfija, kurā izmantoti pašas mākslinieces videoklipi, kā arī televīzijas reklāmu sižeti. Koncerta ietvaros mūziķe izpilda visus albuma “Born to Die” grāvējus, arī strauju popularitāti gūstošo skaņdarbu “Young and Beautiful” no kino žanra jaunā grāvēja – filmas “Lielais Getsbijs”.

Dziedātāja Rīgā ieradīsies īsi pirms savas 26. dzimšanas dienas, kas iekrīt tieši saulgriežos, 21. jūnijā. Lanas del Rejas koncertu Rīgā iesildīs pie mums jau labi zināmā Igaunijas dziedātāja, dziesmu autore un aktrise Iiris.

 

VARBŪT NODER

Vieta – “Arēna Rīga”

Laiks – 14. VI 20.00

Biļetes: “Biļešu servisa” un “Ticketpro” kasēs, www.bilesuserviss.lv, www.ticketpro.lv

Cena: Ls 27 – 37

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+