Latvijā
Politika

Lapiņš apsver iespēju tiesāties ar ministri0


Veselības ministrijas valsts sekretārs Aivars Lapiņš un veselības ministre Anda Čakša.
Veselības ministrijas valsts sekretārs Aivars Lapiņš un veselības ministre Anda Čakša.
Foto: LETA. Foto no arhīva

Veselības ministrijas valsts sekretārs Aivars Lapiņš, kuru veselības ministre Anda Čakša ar rīkojumu trešdien aizrotēja uz Nacionālo veselības dienestu (NVD), patlaban slimo un apsver iespēju vērsties tiesā, lai apstrīdētu, viņaprāt, šo prettiesisko lēmumu.

Lapiņš uzskata, ka viņš nav saņēmis pietiekami pamatotu skaidrojumu no ministres, kāpēc viņš tiek pārcelts NVD direktores vietnieka amatā informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jautājumos.

“Nepieņemams ir arī veids, kā tas ir noticis, tāpēc neizslēdzu iespēju tiesāties.

Steiga, kādā tapis šis rīkojums, man galīgi nav pieņemama.

Līdz šim neesmu saņēmis no ministres loģisku un tiesisku argumentāciju, kuras dēļ mani vajadzētu aizrotēt,” sacīja Lapiņš.

Veselības ministre ar komunikācijas nodaļas vadītāja Oskara Šneidera starpniecību norādīja, ka viņa šo situāciju nekomentēšot.

Amatu, uz kuru pārcelts valsts sekretārs, līdz 16. augustam ieņēma Linda Freimane, kura šo amatu atstāja ģimenes apstākļu dēļ, informēja NVD sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evija Štālberga. Pēc tam NVD uz šo amatu izsludināja konkursu, uz kuru tika saņemti trīs pieteikumi un kurš beidzās bez rezultāta. Arī atkārtotais konkurss beidzies tāpat.

Lapiņš uzskata, ka viņa prasmes informācijas tehnoloģiju jomā, kuras viņš ieguva, strādādams par valsts sekretāra vietnieku Zemkopības ministrijā, pirms nokļuva Veselības ministrijā, neatbilst tām prasībām, kas būs nepieciešamas jaunajā amatā NVD.

Savukārt ministre

Čakša pirms valsts sekretāra rotācijas sacīja, ka Lapiņš tiks pārcelts ļoti atbildīgā amatā

un viņš tam esot piemērots: “Nepieciešams īstenot vērienīgu 11 miljonu eiro vērtu trešās kārtas e-veselības projektu, kur būs jāveido sadarbība starp daudzām iestādēm un būs vajadzīgas plašas zināšanas.”

Kā informēja ministre, Lapiņam jaunajā amatā tikšot saglabāta pašreizējā amatalga – 2441 eiro. Taču, būdams valsts sekretārs, viņš saņēma piemaksas, kas nedrīkstēja pārsniegt 40% no viņa amatalgas, bet jaunajā amatā šo piemaksu nebūs, pastāstīja Lapiņš. Šā amata konkursa pretendentiem tika piedāvāts 1917 eiro liels atalgojums. Lapiņš uzskata, ka viņš ir pārcelts divas pakāpes zemākā amata līmenī, kur atalgojums ir būtiski zemāks, un viņš ministres rīkojumu uztverot kā pazeminājumu amatā.

Lapiņa pārziņā būtu veselības nozares informācijas sistēmas (reģistru) modernizācija, attīstība un integrācija ar e-veselības informācijas sistēmu, kā arī vienotās veselības nozares elektroniskās informācijas sistēmas tālāka pilnveidošana, sasaistot ar personas identifikāciju, informēja E. Štālberga.

Saistītie raksti

Veselības ministre uzskata, ka valsts sekretāra amats ir jāuztic pašreizējai valsts sekretāra vietniecei Dainai Mūrmanei-Umbraško, kura ir pildījusi arī valsts sekretāra pienākumus, un viņa amatā būtu jāapstiprina jaunajai valdībai.

Valsts Civildienesta likums noteic, ka ierēdnim ir tiesības uz pastāvīgu civildienestu, nevis noteiktu amatu. Bet tajā pašā laikā likumā ir norādīts, ka pārcelšana var notikt ne tikai, lai nodrošinātu labu pārvaldību, bet arī ierēdņa kvalifikācijas izaugsmi. Būtiska prasība ir uzklausīt pārceļamā ierēdņa viedokli, kura sniegšanai ir jādod saprātīgs laiks, kā arī saglabāt iepriekšējo atalgojumu un sociālās garantijas.

LA.lv