×
Mobilā versija
+11.7°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
26. jūnijs, 2015
Drukāt

Kas kaiš tomātiņiem? – uz lapām brūns pelējums

tomati_bruns_lapa_puve

“Kāpēc siltumnīcā iestādītajiem lauka šķirņu tomātiem uz lapām sāka parā­dīties dzelteni plankumi? Kas tiem kaiš?”
 TEODORS E.

Iespējams, augi saslimuši ar tomātu lapu brūno pelējumu. Šī sēņu slimība apdraud gan lauka, gan segto platību stādījumus. Lapas pārklājas ar izplūdušiem zaļgandzelteniem plankumiem, kurus vēlāk lapas apakšpusē klāj samtaina olīvzaļa apsarme, lapas sakalst. Sēnes savairošanos un attīstību veicina pirts efekts – proti, paaugstināts gaisa mitrums un rasa uz lapām (siltumnīcu pārāk ilgi tur ciet, tāpēc krājas mitrums).

Lai cīnītos ar šo slimību, dārzniecības “Neslinko” vadītāja Elga Bražūne iesaka izņemt visas bojātās auga daļas, tas ir, ar šķērēm nogriezt plankumainās pielapes (nevis visas lapas, jo pārmērīga atlapošana novājina augu un samazina ražu). Pēc tam augus apsmidzina ar 1% Bordo šķīdumu (vara sulfāta un dzēstu kaļķu maisījumu). Atkārtoti apstrādā vēl divas reizes ik pēc 7–8 dienām, miglojot 0,5% darba šķīdumu. Gatavojot šo divkomponentu šķīdumu, nedrīkst izmantot metāla traukus, der tikai plastmasas vai stikla. Arī darba šķīduma maisīšanai lieto kociņu vai plastmasas stieni.

Latvijā lapu brūnā pelējuma apkaro­šanai ir reģistrēti preparāti amistārs un attilia 250, bet tie ir 2. klases preparāti un nav pieejami amatieriem.

Kondensāta veidošanās uz lapām veicina sēņu infekciju izplatīšanos. Lai mazinātu rasas daudzumu un paātrinātu tās nožūšanu, sākot no jūnija, siltumnīcā augšējie vēdlogi jāatstāj atvērti arī naktīs. Lai siltumnīcu labi izvēdinātu dienā, jābūt iespējai to atvērt dažādās vietās: nepietiek ar to, ka tur vaļā durvis vienā vai abos galos, vajadzīgi arī sānu vēdlogi. Tāpat lietus periodā siltumnīcu nevajag pilnīgi aiztaisīt, bet atstāt nelielas atveres, lai lietus nelītu uz augiem un notiktu gaisa apmaiņa.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+