Uncategorized

Lasi žurnālā ”Agro Tops” 2015. gada februārī 0

abonet_pogapirkt_poga

APSKATĪT ŽURNĀLA JAUNO NUMURU

Subsīdijās sadalīs 8,7 miljonus eiro
Šogad no valsts subsīdijām kompensēs vairs tikai 30% no apdrošināšanas polises izmaksām, atklāj ZM Lauku attīstības atbalsta departamenta Valsts atbalsta plānošanas nodaļas vadītāja vietniece Biruta Ingiļāvičute.

Prioritātes var mainīt tikai sabiedrības pieprasījums
Mārtiņš Cimermanis, LLKC valdes priekšsēdētājs, jau vairākus gadus cenšas panākt, lai uz Latvijas laukiem cilvēki raudzītos ne tikai kā uz lauksaimnieciskās darbības vidi, bet kā uz vienotu lauku teritoriju. Viņš liek lielas cerības uz jauniem izglītotiem cilvēkiem, kas gribēs panākt pienācīgi sakārtotu vidi sev un savai ģimenei, kā arī kļūs uzstājīgāki, pieprasot izpildvarai attiecīgi rīkoties.

Aizvadītā sezona miežu, rudzu un tritikāles sējumos
Graudaugu slimības un kaitēkļi pavasarī daudz neņēma vērā iznīkušo un pārziemojušo sējumu bēdīgo proporciju un jau aprīļa beigās sāka aktivitātes rudzu, ziemas tritikāles un ziemas miežu platībās.

Jaunā ziemas tritikāles šķirne – ‘Ruja’
2015. gads APP Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūtā sākās ar labu ziņu – 5. janvārī Igaunijā aizsargāto šķirņu katalogā reģistrēta jauna ziemas tritikāles šķirne – ‘Ruja’, kas izveidota, sadarbojoties Latvijas un Igaunijas selekcionāriem.

Specializācija – kartupeļu sēklas ražošana
“Ar sertificētu sēklas kartupeļu ražošanu nevar nopelnīt tik lielu naudu, lai šai jomai pievērstos nejauši audzētāji. Tā nav viegla nauda,” uzskata SIA Lukass Jumprava agro īpašniece Renata Kušnarčuka un agronome Ilona Miglāne.

Lauka pupu šķirņu salīdzinājums Stendē
Plānošanas periodā 2014.–2020. gadam ES visām dalībvalstīm ieteikusi izveidot īpašu atbalstu kopējā platībmaksājumu programmā par vietējo proteīnaugu audzēšanu saimniecībās. Lauka pupas ir laukaugs, kura audzēšana Latvijā šobrīd tiek uzskatīta par perspektīvu.

Kam pieder zālīšu pļavas simtos hektāru?
Aizvadītajā sezonā Lauku atbalsta dienestā deklarēti 311 926 ha aramzemē sētu zālāju un 461 769 ha pastāvīgo pļavu un ganību.

Latvijā lielākais piena govju ganāmpulks Tērvetē
Piena ražotāji, neraugoties uz cenu svārstībām un neskaidrību tirgū, turpina palielināt savas jaudas – pērn Latvijā bija 43 ganāmpulki ar vismaz 300 slaucamām govīm, bet šogad jau 49.

Jaunākie risinājumi kūtsmēslu izvākšanai un govju mītņu sakopšanai
Iepriekšējos Agro Topa numuros varējāt iepazīties ar EuroTier izstādē demonstrēto jaunāko liellopu turēšanas aprīkojumu, tehnoloģiskajām iekārtām govju un kazu slaukšanai, kā arī lopbarības sagatavošanai un izdalei. Izstādē tika demonstrēti arī dažādi jaunumi par kūtsmēslu izvākšanu un govju mītņu sakopšanu.

Piektais augstākais izslaukums valstī
Dzintras un Rasmas Bērziņu ganāmpulks Jaunpiebalgā nav liels – tikai desmit Holšteinas melnraibās, bet to vidējais izslaukums aizvadītajā pārraudzības gadā pārsniedza 12 tūkstošus litru no govs.

Gaļas šķirņu teļi un govis pēcdzemdību periodā
Katru gadu pavasara tuvošanās gaļas liellopu audzētājiem nozīmē vienu – tuvojas gada saspringtākie mēneši, kad ganāmpulkos dzimst teļi. Dzemdību periods prasa nedalītu uzmanību un gatavību palīdzēt govīm grūtākos brīžos.

Nākotne ir govīm, kas ganās pļavās
Aija un Mārtiņš Turki pirms četriem gadiem Madonas novadā Liezērē nodibināja Limuzinas tīršķirnes audzētavu SIA Vecmeiri. Šobrīd viņiem ir 20 zīdītājgovis ar teļiem, 9 vaislas bullēni pārdošanai un 250 ha nomātas zemes.

Spēks – inovācija un daudzveidība, vājums – piesārņota vide
Pasaules piena lielvalstī Nīderlandē tiek attīstīta arī kazas un aitas piena ražošana un pārstrāde. Pavisam Nīderlandē aitas piens veidojot līdz pat 0,2% no kopējā piena daudzuma.

Plūmju un ķiršu kolekcija Pūrē
Vairāku šķirņu koku veselības stāvoklis ir pasliktinājies pēc pēdējo trīs gadu ziemām, kad atšķirīgi bija gan ziemošanas apstākļi, gan ražas.

Vīns no paradīzes āboliem
Latvijas augļu un ogu vīnu konkursā par labāko vīna darītavu pērn atzīta Naukšēnu novada SIA Lejasķērzēni, kas ražo Naukšēnu mājas vīnu.

Samazināt ražošanas izmaksas ar investīcijām
Iecavā 17. janvārī notika seminārs par tehniskām iespējām modernizēt plēves siltumnīcas.

LA.lv