×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
19. janvāris, 2013
Drukāt

Lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu un jauniešu žūrija” – rekordliels bibliotēku skaits

gramatas453

Ar panākumiem pērnā gada beigās un šā gada sākumā īstenota lasīšanas veicināšanas programma “Bērnu un jauniešu žūrija”, kurā iesaistījās 576 bibliotēkas un vairāk nekā 17 000 jauno lasītāju, informēja Kultūras ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Lolita Rūsiņa.

Lasīšanas veicināšanas programma ir īpaši nozīmīga mazākumtautību skolēniem, kā arī citās valstīs dzīvojošajiem latviešu bērniem un jauniešiem, tāpēc tā tiek īstenota gan Latvijas pašvaldību publiskajās bibliotēkās, gan diasporā un mazākumtautību skolās.

“Bērnu un jauniešu žūrijas” īstenošanu nodrošināja Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bērnu literatūras centra lasīšanas veicināšanas programmai paredzētais valsts finansējums 50 000 latu apjomā.

“Bērnu un jauniešu žūrija” saņēma finansējumu kā viena no sabiedrības saliedētības pasākumu prioritātēm. Tādēļ grāmatu atlasē tika ievērota saturiskā ievirze, lai rosinātu bērnus un jauniešus domāt par jautājumiem, kas palīdz veidot attieksmi pret valsti, tās vērtībām un līdzcilvēkiem. Grāmatu lasīšana spēj vienot sabiedrību, savukārt to saturs palīdz stiprināt nacionālo identitāti un piederību valstij, pauda ministrijas Sabiedrības integrācijas departamenta direktores vietniece Anita Kleinberga.

Aktīvāk programmā piedalās arī nacionālo minoritāšu skolas – 106 izglītības iestādēm šogad ir pievienojušās vēl 44 skolas, kur tika organizēti lasīšanas svētki, ekskursijas, rakstnieku un mākslinieku vizītes.

Šoreiz programmā piedalās aptuveni 17 000 jauno lasītāju vecumā no pieciem līdz 18 gadiem. Apkopotie rezultāti liecina, ka pagājušā gada otrajā pusē literatūras lasīšanā un vērtēšanā iesaistījušās pavisam 576 bibliotēkas, kas ir rekordliels skaitlis programmas 12 gadu pastāvēšanas laikā. Lasīšana nav iedomājama bez ģimenes atbalsta, tāpēc viens no jaunumiem ir “Vecāku žūrija”, kas paredz īpašu grāmatu kolekciju arī pieaugušajiem. Svarīgi, ka bērni un vecāki varēja grāmatas ne tikai izlasīt, bet arī aizpildīt anketas, paužot savu viedokli par izlasīto, stāstīja LNB Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova.

24 grāmatu kolekciju ir saņēmuši 39 latviešu diasporas centri no 15 valstīm. Grāmatas latviešu valodā var lasīt bērni un jaunieši no Austrijas, Beļģijas, Francijas, Īrijas, Lielbritānijas, Luksemburgas, Nīderlandes, Norvēģijas, Somijas, Šveices, Vācijas un Zviedrijas. Grāmatas saņēma arī jaunie lasītāji Amerikā un Austrālijā.

“Bērnu un jauniešu žūrijas” finansējums dod iespēju papildināt grāmatu kolekciju ikvienai bibliotēkai, tostarp skolu bibliotēkām. No latviešu autoriem kolekcijā iekļauti Ulda Ausekļa, Māras Cielēnas, Ineses Zanderes, Andra Akmentiņa, Valda Rūmnieka, Evijas Gulbes, Annas Strautnieces, Māra Runguļa, Toma Kreicberga un Ilzes Eņģeles darbi. Tulkotās literatūras klāstu bagātina slaveni bērnu literatūras meistari, tostarp Ulfs Starks, māsas Nopolas, Mikolajs Ložiņskis un citi.

Lasīšanas maratona noslēguma pasākums, kurā godalgos populārākās grāmatas, to autorus, tulkotājus, māksliniekus un izdevējus, paredzēts marta sākumā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+