Lasītāju viedokļi

Lasītāja: Ilzes Naglas uzbrukums bīskapiem – nepamatots 0

Piesakot Ilzi Naglu kā nākamo TV darbinieci, reklamē: “Daudziem būs jāsvīst…” Par ko tad tik ļoti būtu jāsvīst mūsu cienījamiem bīskapiem?

 

Ko tad viņi tik ārkārtīgi sliktu nodarījuši vai pieļāvuši? Neesmu fanātiķe un neapgalvošu, ka mūsu draudžu garīdznieki un bīskapi ir, nu sacīsim, Jēzus Kristus vai apustuļa Pāvila kloni, bet, ja tāda kārtība un taisnība valdītu arī valstī, mums nebūtu daudz par ko bēdāties. Raidījums notika 21. augustā ar nosaukumu “Misija – ticība”. Teikšu uzreiz: par ticības lietām tur nekas netika runāts vispār.

Iesāka raidījumu augstos toņos, uzbrūkošā intonācijā. Pirms 20 gadiem Modris Plāte esot solījis apvienot visas baznīcas zem vienas vadības. Tas nav noticis. Kāpēc? Es pati esmu katoliete, uzaugusi katoļu vidē un negribu ne kopēju vadību, ne pāriešanu kādā citā konfesijā. Tā ir daudziem. Mēs cienām luterāņus, pareizticīgos, tāds ekumenisms kā Latvijā neesot nekur citur Eiropā – tā saka tie, kas viesojas pie mums. Kas seko daudzmaz līdzi baznīcas dzīvei, tie visi redz. Ja vien grib redzēt. Visā pasaulē tuvākā nākotnē kristieši zem vienas vadības tik drīz vis neapvienosies. Bet arvien vairāk tie vienojas lūgšanās. Un tas ir daudz.

Viss raidījums notika agresīvā, uzbrūkošā tonī. Vainagojums, manuprāt, bija tas, ka I. Nagla pārmeta baznīcai konservatīvismu. Cilvēkiem vajagot arī kādu izklaidi baznīcā… Bīskaps Brūvers mierīgi atbildēja, ka tie, kas uz baznīcu nāk, nenāk tur meklēt izklaidi. Tēvs Aleksandrs naivi mēģināja paskaidrot, ka tā jau esot tūkstošiem gadu, kopš apustuļu laikiem.

I. Nagla atcirta pusvārdā: esot 21. gadsimts, internets. Viņai nav skaidrs, ka ticība un partija nav viens un tas pats, tur neko nevar mainīt. Tāpēc mēs arī pieturamies pie tādas vai citādas ticības.

Un par to, kur baznīca ņem naudu, kur to izlieto. Lai iegriežas kādā draudzē dievkalpojuma laikā, lai pagrozās arī pēc dievkalpojuma. Redzēs, ka mēs paši no savas nabadzības uzturam savas baznīcas. Mums parāda, mēs paši redzam. Bet lai tiem, kas baznīcā neiet, neziedo, lai tiem mans draudzes prāvests atskaitītos par mūsu naudu? Esmu kategoriski pret!

Ar cieņu 
Valija Ziemele

 

Atbild Sergejs Ņesterovs, VSIA “Latvijas Televīzija” valdes loceklis: “Latvijas Televīzijas viena no misijām ir atspoguļot dažādu sabiedrības daļu intereses, viedokļus un dažādu skatījumu uz jautājumiem, kurus sabiedrība uztver un interpretē dažādi. LTV žurnāliste Ilze Nagla, vadot raidījumu “Misija – ticība”, centās rast atbildes uz tiem jautājumiem, uz kuriem liela sabiedrības daļa nevar rast atbildes ikdienā. Tas ir viens no žurnālistikas pamatuzdevumiem – atklāt un izskaidrot sabiedrībai visu – gan gaišās, gan ēnas puses, lai cilvēks pats spētu pieņemt lēmumu – kas ir pareizi, kas ne, kas ir balts, kas – melns. Latvijas Televīzija savā darbā dzelžaini ievēro žurnālistikas ētikas principus un arī šā raidījuma ietvaros žurnālistikas ētika netika pārkāpta.”

 

Viedoklis

Rīgas Stradiņa universitātes komunikācijas katedras vadītāja sociālo zinātņu doktore Anda Rožukalne: “Var piekrist autorei, ka atsevišķi Ilzes Naglas jautājumi liecināja par vēlmi likt viesiem atbildēt par baznīcai neraksturīgām funkcijām (piemēram, izklaidi) un tie varēja izklausīties kā nepamatoti pārmetumi, iespējams, raidījuma vadītājas mērķis bija provocēt gan sarunas dalībniekus, gan skatītājus. Taču iebildumam, ka nevienam ārpus draudzes nav nekādas daļas par baznīcas materiālajiem jautājumiem, īsti nevaru piekrist. Pirmkārt, baznīcas ienākumus neveido tikai draudzes locekļu ziedojumi, baznīcai ir arī citi ienākumu avoti. Labi, ja par to tiek atklāti un brīvi diskutēts, jo draudzēs darbojas tie paši cilvēki, kas maksā nodokļus un no saviem ienākumiem arī maksā ziedojumus. Reizēm to visu apspriest nav slikti, tā gan draudžu locekļi, gan pārējā sabiedrība uzzina ko vairāk par baznīcas darbību.”

NOSKATIES RAKSTA APSPRIESTO LTV1 RAIDĪJUMU “MISIJA – TICĪBA”

 

LA.lv