Foto – LETA

Lašu nārsts šogad bijis īpaši grūts. Maliķi ciniski maskējas zem vides dienesta zīmes 0

Izskaņai tuvojas lašu un taimiņu nārsts Latvijas upēs, kas šogad neparasti zemā ūdens līmeņa dēļ šīm cēlajām zivīm bija īpaši apgrūtinošs. Zivis līdz savām ikgadējām nārsta vietām nevarēja nokļūt vispār vai arī tas bija ļoti apgrūtinoši, tāpēc tās nārsta vietas taisīja sev neraksturīgās vietās. Tas lika pārdislocēties arī inspektoriem un to sabiedriskajiem palīgiem.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Lasīt citas ziņas

No 5. oktobra līdz 23. novembrim Valsts vides dienesta (VVD) inspektori, veicot lašu un taimiņu dabiskā nārsta aizsardzības reidus Latvijas ūdenstilpēs, kopumā izņēmuši 263 zvejas tīklus, kā arī vairākus desmitus nēģu murdu un citus makšķerēšanas rīkus (spiningus, makšķeres). Staiceles upes krastā atrasts bezsaimnieka elektrozvejas rīks. Pagaidām sastādīti 33 administratīvā pārkāpuma protokoli, tostarp izrakstītas arī soda kvītis par makšķerēšanas un zvejas noteikumu neievērošanu. Sodu summa par lašu un taimiņu nelikumīgu ieguvi šoruden sasniegusi 2200 eiro, savukārt videi nodarītie zaudējumi par šo zivju ieguvi aprēķināti 1430 eiro apmērā. Aizturēto vidū ir arī mazgadīgas personas (12 – 13 gadi).

Aktīvākie maluzvejnieki, kas tīko pēc lašiem, ir Kurzemes pusē – Ventas upē un tās baseinā, kā arī Salacas upē un tās baseinā (Vidzemē). Pārkāpumi konstatēti arī Baltijas jūras līcī – nelikumīgi tika likti tīkli. Savukārt Ventā VVD inspektori 1,5 mēnešu laikā izņēmuši ap 90 bezsaimnieka zvejas tīkliem, kas ir 34% no visiem VVD šoruden uzietajiem nelegālajiem tīkliem, veicot pastiprinātu zvejas un makšķerēšanas kontroli lašu un taimiņu dabiskā nārsta laikā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Spilgtie gadījumi no reidiem: sastādīti trīs administratīvie protokoli Aģes upē zvejā ar žebērkli. Pārkāpuma konstatēšanas brīdī maluzvejnieki pie loma vēl nebija tikuši.

Svētupē, Salacā un Aģes upē atrasti trīs bezsaimnieka žebērkļi. Uzsākta viena administratīvā lietvedība par izņemtu žebērkli un vienu lasi Svētupē (Svētciems, Salacgrīvas novads).

Par nelikumīgu zivju ieguvi aizliegtā laikā un vietā Salacas upē pārkāpējiem uzlikts naudas sods 1000 eiro apmērā, bet zaudējumi par divu lašu nozveju veido 1430 eiro. Aizturētas divas personas grupā.

Vidzemē, Salacas upes baseinā, arī vērojama paaugstināta maluzvejnieku aktivitāte. Tur Valmieras RVP inspektori 25. oktobrī plkst. 5.35 aizturējuši divas personas, konfiscējot vīriešiem divus lomā esošus lašus. Par notikušo sastādīts administratīvā pārkāpuma protokols un aprēķināti zaudējumi zivju resursiem 1430 eiro apmērā.

Vidzemē, Staiceles upē, Staiceles slūžās uzieti trīs nēģu kurvji un viens elektrozvejas aparāts. Par makšķerēšanas un zvejas noteikumu pārkāpšanu šajā ūdenskrātuvē aizturētas mazgadīgas personas (12 – 13 gadi).

Vides inspektori saskārušies ar malu zvejnieku draudiem brīdī, kad, kontrolējot lašu nārsta upes, no Užavas upes ņēmuši laukā bezsaimnieka tīklus. Krastā atskanējis šāviens, un laivas virzienā mests kāds grim­stošs priekšmets.

Pēc ilgstošā sausuma perioda lietavas beidzot saduļķojušas upes un paaugstinājušas ūdens līmeni tajās, arī gaisa temperatūra nokritusies līdz zivīm tīkamai atzīmei, bet, vai lašu un taimiņu nārsts turpināsies, to rādīs nākotne.