×
Mobilā versija
Brīdinājums +12°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
1. novembris, 2012
Drukāt

Latam un bankai – 90

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

”Mēs neesam vispār svinējuši nevienu jubileju, kas saistās ar Latvijas Bankas dzimšanas dienu. Nevienu. Šī ir pirmā. Kāpēc? Varbūt vēl nebija pienācis laiks… 90 gadu jubileja ir piemērots brīdis, lai sāktu domāt par vēsturi,” vakar, uzrunājot publiku Latvijas Bankas (LB) 90 gadu vēstures pasākumā, uzsvēra LB prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

 

Lielbritānijas karaliskās monētu kaltuves “The Royal Mint” pārstāvju dāvana Latvijas Bankai 90 gadu jubilejā – vēsturiskā sudraba pieclatnieka kalšanas formas kopija. Dāvanu saņēma Ilmārs Rimšēvičs.

 

Jubilejas pasākums izrādījās divtik simbolisks, jo tas bija arī pirmais sarīkojums LB jauniegūtajās telpās Krišjāņa Valdemāra ielā 1B – ēkā, kas reiz jau piederēja bankai, taču 1992. gadā tika nodota privatizācijai. Tagad nams ir pamatīgi restaurēts un tā lielākajā zālē turpmāk paredzēts rīkot dažādus seminārus un citus publikai domātus pasākumus, kuriem centrālajā namā ielas pretējā pusē vienkārši bijis par maz vietas.

Uz svinīgo notikumu bija aicinātas jo daudzas agrākās un esošās amatpersonas, sabiedrībā pazīstami cilvēki, kas tā vai citādi bijuši saistīti ar bankas atjaunošanu un tās darbību. LB jubilejā sveica un uzrunās bankas augsto reputāciju un stabilitāti cildināja finanšu ministrs Andris Vilks, ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis. Preses fotogrāfi pastiprinātu uzmanību veltīja agrākajam LB prezidentam Eināram Repšem, bet publikas nedalītu atzinību izpelnījās akadēmiķa Jāņa Stradiņa izsmeļošais priekšlasījums par leģendārās piecu latu monētas tapšanu pirmskara Latvijā.

Akadēmiķa vārdiem sakot, tā bija viens no Latvijas valstiskās nepārtrauktības simboliem. Sagaidot centrālās bankas izveides un lata 90 gadus, LB vakar laida apgrozībā jubilejas monētu “Sudraba pieclatnieks”, kas, tāpat kā pirms kara, kalta Lielbritānijas karaliskajā monētu kaltuvē “The Royal Mint”.

Jubilejai un notikumam par godu pasākumā bija ieradušies arī kaltuves pārstāvji.

Otrs iezīmīgs LB 90 gadu jubilejas atzīmēšanas notikums bija grāmatas “Latvijas bankai XC” atvēršanas svētki. Fundamentālo, protams, lieliskā poligrāfijā izpildīto izdevumu sagatavojis autoru kolektīvs, kurā ir gan vēsturnieki, gan ekonomisti. Grāmata stāsta ne tikai par bankas kā institūcijas, bet arī par visas Latvijas tautsaimniecības attīstības vēsturi, sākot jau no 20. gadiem, ieskaitot Latvijas PSR laikus, lata atjaunošanu un mūsdienas. ”Vēsturisks, maksimāli neitrāls skatījums,” izdevumu vakar raksturoja LB prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+