Foto – Shutterstock.com

Latgalē ar mobilo mamogrāfu izmeklē 1229 sievietes, 11% gadījumu atklāj patoloģijas 0

Īstenojot Latvijas-Lietuvas-Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmas 2007.-2013.gadam projektu, Latgalē ar mobilo mamogrāfu izmeklētas 1229 sievietes, 11% gadījumu atklātas dažādas patoloģijas, aģentūru LETA informēja projekta koordinators medicīnas jomā Edgars Levkāns.
Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Lasīt citas ziņas

Projekta “Krūts vēža mūsdienīgu apzināšanas, profilakses agrīnas diagnostikas un ārstēšanas pasākumu attīstība Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pierobežā” īstenošanas gaitā gada laikā Daugavpils novadā ar mobilo mamogrāfu tika izmeklētas 1229 sievietes. Mobilais mamogrāfs ir īpaši aprīkota slēgta kravas automašīna, kas, dodoties izbraukumos, atvieglo pacientēm iespēju saņemt augstvērtīgu mamogrāfijas izmeklējumu dzīvesvietas tuvumā.

No visām Latgalē izmeklētajām sievietēm 127 pacientēm jeb aptuveni 11% tika atklātas dažādas patoloģijas. Lokāla fibroze konstatēta 49 sievietēm (4,25%), difūza fibroze – vienai sievietei (0,09%), fibroadenoma – 28 sievietēm (2,43%), cistas – 24 sievietēm (2,08%), palielināti paduses limfmezgli – 14 sievietēm (1,21%), bet vēzis – 11 sievietēm (0,95%). Veicot mobilā mamogrāfa izbraukumus Daugavpils novadā, tika konstatēts, ka uz izmeklējumiem ierodas sievietes, kas pēdējo reizi uz šādām pārbaudēm bijušas pirms pieciem gadiem vai pat senāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Krūts vēzis ir izplatītākā sieviešu onkoloģiskā slimība un galvenais pusmūža sieviešu priekšlaicīgas nāves iemesls. Projekta valstīs mirstības koeficients identificēto pacientu vidū ir aptuveni 31%. Lai gan diagnožu koeficients ir līdzīgs citām ES valstīm, mirstības koeficients projekta valstīs ir daudz augstāks.

Mamogrāfija ir krūts audu rentgenoloģiska izmeklēšana ar zemas intensitātes rentgenstarojumu, kas palīdz konstatēt novirzes no normas un patoloģijas un savlaicīgi vērsties pēc palīdzības pie speciālistiem. Veikt mamogrāfiju tika aicinātas visas sievietes, izņemot tās, kuras ir jaunākas par 18 gadiem un kuras pēdējo divu gadu laikā jau ir veikušas minētos izmeklējumus.

Mamogrāfijai sievietēm nebija nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums. Vienas sievietes izmeklēšana ilga aptuveni 15 minūtes un vienā izbraukumā mobilais mamogrāfs izmeklēja 30-40 sievietes.

Pa dienu mobilais mamogrāfs devās izbraukumā, bet jau vakarā ārsts rentgenologs varēja izvērtēt uzņemtos attēlus un nosūtīt izmeklējumu rezultātus ģimenes ārstam. Ja rezultātu izvērtēšanas gaitā tika konstatēts kaut kas aizdomīgs vai patoloģijas, pacientes tika nosūtītas uz konsultāciju pie onkologa.

Projekta mērķis ir uzlabot pieeju veselības aprūpes pakalpojumiem un krasi samazināt krūts vēža slimnieku mirstības koeficientu. Sievietes tiek aicinātas reizi divos gados veikt krūts veselības pārbaudi – mamogrāfiju, lai audzēju varētu diagnosticēt pēc iespējas agrīnākā stadijā un gadījumā, ja tiek konstatēta pataloģija, nekavējoties sākt ārstēšanu.

Tā kā mobilā diagnostikas iekārta ir aprīkota gan ar mamogrāfu, gan fluorogrāfu, paredzams, ka nākotnē to varēs izmantot arī fluorogrāfijas izmeklējumiem, kas, ņemot lielo saslimstību ar tuberkulozi Latgalē, ir ļoti aktuāli.

Reklāma
Reklāma

Projekta “Krūts vēža mūsdienīgu apzināšanas, profilakses agrīnas diagnostikas un ārstēšanas pasākumu attīstība Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas pierobežā” kopējais budžets ir 1 161 866 lati (1 653 186 eiro), no kuriem 1 045 679 lati (1 487 868 eiro) jeb 90% finansē ES, projekta partneru līdzfinansējums – 116 186 lati (165 318 eiro). Daugavpils reģionālās slimnīcas projekta budžets – 377 682 lati (537 393 eiro).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.