×
Mobilā versija
Brīdinājums +23°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
23. novembris, 2016
Drukāt

Rēzekniete bez darba piecus gadus. Latgalē cīnās par darbu, Rīgā – par darbiniekiem (10)

Foto - LETAFoto - LETA

Septembrī un oktobrī reģistrētais bezdarba līmenis Latvijā bijis 7,9%, kas ir zemākais rādītājs kopš 2008. gada un nozīmē, ka atgriezies pirmskrīzes apmēros, liecina Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) dati. Tomēr Latgalē aizvien katra vakance ir uz izķeršanu, kamēr Rīgā trūkst to, kas strādā.

Rēzekniete Iveta Krutikova, ekonomiste ar augstāko izglītību, krīzes gados štatu samazināšanas dēļ palika bez darba. Bezdarbnieka statusā viņa bija piecus gadus. Pirms nepilna gada pēc nepagurstošiem darba meklējumiem Iveta darbu beidzot atradusi Rēzeknes pilsētas izglītības pārvaldē. Par šķietami optimistiskajiem bezdarba rādītājiem Iveta ir visai kritiska, jo zina gana daudzus piemērus, kas liecina par ēnu jeb nereģistrēto bezdarbu. “Cilvēki vienkārši nevar atļauties izbraukāt reģistrēties uz NVA, kas atrodas 30 kilometrus no mājām, turklāt nesaskata tam arī jēgu. Apzinoties visai bezcerīgo situāciju Latgalē, daudzi pamet Latviju vai arī paliek izmirušajos laukos un dzīvo no tā, ko izaudzējuši,” vērtē Iveta. Tomēr rēzekniete mudina nezaudēt cerību tiem, kas bez darba ir ilgstoši, un cīnīties līdz pēdējam, jo “iespēja aizbraukt no valsts pastāv vienmēr”.

Šobrīd Latvijā visvairāk nepieciešami kravas auto vadītāji, pārdevēji, pavāri, programmētāji, kasieri, palīgstrādnieki un šuvēji. Saistībā ar Eiropas Savienības fondu naudas ieplūšanu tuvākajā laikā NVA prognozē arī pieprasījumu pēc būvniecības nozares speciālistiem. NVA norāda, ka kopumā, salīdzinot ar 2008. gadu, lielas izmaiņas bezdarbnieku struktūrā nav vērojamas.

Vislielākās iespējas atrast darbu aizvien ir Rīgas reģionā. Bet vissīvāk par darbu jācīnās Latgales iedzīvotājiem, kur uz vienu darba vietu pretendē 51 bezdarbnieks. Pārējos reģionos situācija ir līdzīga – vidēji 22 bezdarbnieki uz vienu vakanci.

Reģionos, izņemot Rīgu, lielākā daļa vakanču tiek aizpildītas jau pirmajā mēnesī. Rīga izceļas ar salīdzinoši lielu ilgstošo vakanču īpatsvaru – 53%. Latgalē savukārt ilgāk par mēnesi brīvas ir tikai vidēji 8% vakanču. Darba devējiem ilgāk nākas meklēt darbiniekus ar augstu kvalifikāciju vai specifiskām zināšanām, piemēram, IT speciālistus, metinātājus, jumiķus, kā arī mazkvalificētus darbiniekus – pārdevējus, kasierus, palīgstrādniekus saistībā ar biežo kadru mainību. NVA direktora vietniece Inese Šteina skaidro, ka uzņēmumiem trūkst čaklu darbaroku mazkvalificētiem un sezonāliem darbiem. Īpaši aktuāli tas esot Rīgā, kas, iespējams, skaidrojams ar to, ka cilvēkiem ir augstākas prasības pret atalgojumu, darba apstākļiem, tāpēc varot pat sacīt, ka Rīgā darba devēji savā starpā cīnās par darbiniekiem. Latgalē savukārt darba devējs ir privileģētāks, jo var izvēlēties no lielāka pretendentu skaita.

Patlaban ilgāk par gadu Latvijā bez darba ir 22,7 tūkstoši cilvēku. Lai gan to skaits ir nedaudz sarucis, proporcionāli tādu aizvien ir trešā daļa no visiem bezdarbniekiem. Visvairāk ilgstošo bezdarbnieku ir Latgalē – tādi ir puse no reģiona bezdarbniekiem. Galvenokārt ilgstoši darbu nevar atrast personas ar vidējo vai pamata izglītību, kuru pēdējā nodarbošanās bija mazkvalificēti darbi. Teju pusei bezdarbnieku ir pamata vai vidējā izglītība, 36% – profesionālā, pārējiem augstākā izglītība. Vidēji bezdarbnieki darbā iekārtojas aptuveni pusgada laikā, visātrāk darbu atrod personas ar augstāko profesionālo izglītību.

NVA pārstāve: par 12% audzis vakanču skaits

Kā skaidro Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) pārstāve Inese Šteina, bezdarbs krities vairāku faktoru ietekmē: samazinājies no jauna reģistrēto bezdarbnieku skaits; NVA reģistrēto vakanču skaits gada laika pieaudzis par 12%, sasniedzot 49 236; par 4% vairāk bezdarbnieku iekārtojušies darbā. Oktobra beigās NVA kopumā bija reģistrēti 
74 053 bezdarbnieki un 5595 vakances.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Nu,..Rīgā arī nemaz nav tik viegli dabūt labu vai pat puslīdz normālu darbu, ja vien jums nav kāda īpaši pieprasīta profesija. Kaut kādu darbu jau tagad dabūt var, bet alga…. Bieži vien tie ir “350 – 450 eiro uz rokas”. Un 600 jau skaitās laba alga.

 2. Hei, letiņ – stājies ČAKLO DARBAROKU pulciņā! Algu gan tev lāga nemaksās, bet Inese Šteina esot solījusi avīzē paslavēt …

 3. Kads varbut darbs,ja neatveras fabrikas!Uz to lv.sudaino bedri un negribas un braukt!

 4. “iespēja aizbraukt no valsts pastāv vienmēr”
  Maldies! Kad būsi bez darba atkal nākamos gadus, uzzināsi – naudas nepietiks pat tam.

 5. Patreiz sevišķi laukos ir tāda situācija,ka traktorists,kurš bija ļoti labs 80.gados ir jāpārmāca,jo jaunā tehnika ļoti atšķiras,tas pats attiecas uz fermu darbiniekiem,paliek tikai ogu lasīšana.Ļoti jāstrādā pie to profesiju sagatavošanas,kuras tiešām vajadzīgas,jadarba devēju konfederācijas šefiene pa televizoru saka,ka arodskolu beigušosn izķer,bet20% augstskolu beigušie ir bezdarbnieki,tad domājiet paši,kas notiek izglītības jomā,kādas Latvijā var būt investīcijas,ja nav normāla darbaspēka

  • Nudien, KAUNS lasīt Atbildēt

   beidz te žvankstēt dumības, muļķa radījum, zinu vecus traktoristus (turklat ar fiz . defektiem- klibus, bez ats. locekļiem) kas reizi gada, vai 2 reizes – sējas/stādīšanas vai ražas novākšanas sezonas laikos brauc uz labak maksājošam valstelem un tur tiem uz ceļiem krīt, jo mūsdienu muļķa traktoristeļiem filtru apmainīt jau ir neiespējama lieta , tie sauc “servisa mõbili”..bet, mūsējie turpat uz lauka maina daudzko, turklat zin kas kur var notikt, turklat tehnika(domāts belarus pret claas, jd,valtru, nh vai jebko citu) bojājās vai nolietojās aptuveni viena tempa , tikaik sarezģītākajai un ar attīstītāko brendu rezerves daļas ir 2-4 reizes dārgākas..
   Tipiksas bauru babas vavulis- ja kabīnē salikti pardesmit slēdzīšii, kloķīši un podziņas

 6. Vakances ir ,jo cilvēki vienkārši aizbrauc prom no valsts.

 7. Jā-šuvējas vajadzīgas Latgalē. Bet kā darba devējs rīkojas,kādi līgumi….Strādāju jau 5 gadus.Normu normāli NEVAR 8 stundās izpildīt(tad būtu minimālā alga). Strādāju pa 12-13 stundām,reti kad brīvdienās varu atļauties atpūsties. Un ja nu gadījumā sanāk saslimt-koeficients pats zemākais un % par normas pārpildi arī tutū….Nedod dievs mēneša beigās aiziet uz slimības lapas… Pabiedē tik-taisīsim cehu ciet,neesat rentabli…Pareizi-KAUTKĀDS darbs cilvēkiem vajadzīgs,strādās arī par 100 naudiņām.

 8. JA,,,RIGA VAKANSES -DAUDZ,,NAV KAS STRADA,,,VAI KADS IR PAINTERESEJIES -CIK UZ ROKAS MAKSA-DARBA PIENAKUMI-VAI SLEDZ LIGUMU-DARBA GRAFIKS-CELA IZDEVUMI-PUSDIENAS LIDZI—–CIK NAUDAS PALIEK UZ ROKAS!!!!!!!! DARBA DEVEJA ATBILDE==NEPATIK-EJ!!!!!! NESTRADAT IZNAK LETAK–JO TO KO SANEM UZ ROKAS===JA VEL SANEM==AIZIET ATPAKAL LAI DOTOS UZ DARBU/////LAI KADS NO VID PASTRADA PAR PARDEVEJU VAI KASIERI====VARBUT PEC TAM SIS VAKANSES BUS AIZPILDITAS!!!!!!!!!!!!!!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+