×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
12. februāris, 2018
Drukāt

Latgalē daudzus neuzņem bataljonā bojāto zobu dēļ (7)

Ilustratīvs foto - NBSIlustratīvs foto - NBS

Nacionālie bruņotie spēki (NBS) sākuši veidot 700 karavīru lielo Latgales bataljonu. Šobrīd izdevies nokomplektēt nepilnu rotu, jo daudzus no pretendentiem nākas izbrāķēt gan fiziskās sagatavotības, gan veselības stāvokļa dēļ. Tā, piemēram, lielam skaitam dienēt gribošo ir slikts zobu stāvoklis, vēstīja raidījums „LNT Ziņu TOP 10”.

“Šī brīža komplektācija mums ir 90% no 150 karavīriem. Protams, ka strādājam, lai tā rekrutēšana būtu daudz aktīvāka. Jo mūsu mērķis ir 100 karavīri gadā, kurus mēs piecu līdz sešu gadu laikā rekrutēsim šeit Latgalē,” stāsta Zemessardzes 3. Latgales brigādes komandieris, pulkvežleitnants Māris Simsons.

Latgale kā vieta, kur pastāvīgi izvietot bataljonu, tika izvēlēta ne tik daudz Krievijas tuvuma dēļ, bet gantāpēc, ka šeit ir lielāks iedzīvotāju skaits nekā Kurzemē, tātad arī potenciālo dienēt gribētāju varētu būt vairāk. “Ne jau tāpēc, ka mums ir kaut kādas problēmas Latgalē. Mums ir vajadzīga vēl viena ļoti spēcīga NBS vienība Latvijā. Izmantojot ļoti lielu aktivitāti no tieši Latgales iedzīvotājiem, kuri vēlas iesaistīties, izanalizējot arī citus aspektus, kas ir saistīti ar infrastruktūru un, ņemot vērā arī taktisko analīzi, kas ir mūsu aizsardzības plānos, tika pieņemts lēmums izveidot vienību Latgalē,” stāsta NBS komandieris, ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Lūznavā karavīrus nodrošinās ar dzīvokli

Latgales vienības dislokācija plānota Lūznavā, kur atbrīvojušās telpas pēc Lūznavas profesionālas vidusskolas slēgšanas. Pašlaik apstiprināšanai valdībā tiek gatavots lēmums par bijušas profesionālās skolas ēku nodošanu Aizsardzības ministrijai. Plānots, ka pirmie karavīri uz Lūznavu varētu pārcelties šī gada augustā. Kapelāna un Rozentovas draudzes mācītāja Rinalda Broka skatījumā, bataljona izveide ir unikāla iespēja Lūznavas un Maltas attīstībai. „Karavīrs tas ir cilvēks, kas ienāk šajā pagastā, tas ir cilvēks, kas ienāk ar savu ģimeni, cilvēks, kas ienāk arī ar bērniem. Un līdz ar to arī Lūznavā tā ir dzīvība, kas atgriežas,” saka Zemessardzes 3. Latgales brigādes kapelāns Broks.

Lai veicinātu iesaistīšanos bruņotajos spēkos, profesionālajiem karavīriem tiks nodrošināti dienesta dzīvokļi, bet viņu bērniem – vieta bērnu dārzā un netālu esošajā Maltas vidusskolā. Jau norisinās sarunas ar vietējo pašvaldību. Tomēr rekrutēšanu kavē arī prasības kandidātiem. “Sākotnējais pieplūdums bija ļoti liels, jo gribētāji pat bija vairāk nekā varētāji, jo, protams, ka ir rekrutēšanas un atlases process, kur atsijā tos, kas ir derīgi dienestam. Krimināli sodīti, fiziski vāji attīstīti, psiholoģisko testu neizturoši karavīru kandidāti nevar dienēt. Tā rekrutēšana notiek pamazām. Varbūt ne tik raiti kā sākumā, bet viņa ir stabila, ar līkni uz augšu,” stāsta Zemessardzes 3. Latgales brigādes komandieris, pulkvežleitnants Māris Simsons.

Izgāžas, jo vāji skriešanā un ar sliktiem zobiem

Kopumā NBS Profesionālais dienests kopumā ir nokomplektēts par 70%. Pašlaik tajā dien 5000 karavīru, lai gan vajadzētu 6500. Lai veicinātu iesaistīšanos bruņotajos spēkos šogad zemākā atalgojuma likme profesionālajā dienesta palielināta par 70 eiro, sasniedzot 850 eiro pēc nodokļu nomaksas. Bet, lai mazinātu kandidātu atbirumu, samazinātas veselības un fizisko testu prasības. Tiem, kuru stāvoklis neprasa lielus uzlabojumus, tiek dots pusgads formas uzlabošanai un pēc tam jāliek vēl viens tests. Visbiežāk potenciālie kareivji izgāžoties trīs kilometru krosa skrējienā un sliktā zobu stāvokļa dēļ. “Mēs esam atklājuši, ka sabiedrībai, Latvijas pilsoņiem ir diezgan slikts stāvoklis ar zobu higiēnu, ar zobiem. Dažreiz cilvēkiem pat ir līdz 40% bojāti zobi. Atbilstoši prasībām tādu nevarējām iesaukt bruņotajos spēkos. Tāpēc mēs rekrutētajiem par savām finansēm palīdzam to zobu stāvokli uzlabot, un viņš ir gatavs iesaistīties,” stāsta NBS komandieris Kalniņš.

Apmēram 15% karavīru jaunajā Latgales rotā rekrutēti ar pusgadu garu pārbaudes termiņu. Stājoties profesionālajā dienestā, tiek parakstīts piecu gadu līgums. Atšķirībā no salīdzinoši grūtās komplektēšanas, atbirums no profesionālā dienesta ir niecīgs. Pēc pirmā līguma termiņa izbeigšanās bruņotos spēkus pamet vidēji seši cilvēki gadā.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. sukatajiem visos laikos ir bijusi bojati zobi

 2. Salabojiet tak puišiem zobus, kas grib dienēt! Zinu daudzus latgaliešus, kas labprāt ietu aizstāvēt dzimteni – večiem jādod iespēja!

 3. Jautājums žurnālistam. Nu kāpēc tik stulbs virsraksts? Vai tad lielākajai daļai tikai zobi vien ir vainīgi? Vērā ņem kopējo veselības stāvokli.

 4. Lielgabalgaļa

 5. Un ka ar arstu pieejamibu Latgale? No ortas puses – paldies liktenim – pazeloja. Ko tad sargas – oligarhu, valdibas un amerikosu geopolitiskas intereses? Uz so jautajumu lai katrs pats sev godigi atbild. Ko jus sargasiet. Pret ko paversisiet ieroci.

  • Lietas būtība jau ir citur, esot dienestā zobus labos par nodokļu maksātāju naudu. Neviens tak negrib pirkt šrotu bes TA, tā pat ir ar zobiem. Vispirms sataisi zobus un tad nāc dienestā, esot dienestā tos labojs jau par valsts naudu.
   Katrs mērķis prasa līdzekļus, kā saka, na haļavu visi grib bet kad kaut kas jāiegulda, šai gadījumā sevī aizejot pie zobārsta, tad viss ir slikti.

 6. utoties ir lieki. ne jau cietas barības sakošļāšanas spējas raksturo karavīru. drīzāk spējas kādu laiku bez barības iztikt. un vēl motivācija to darīt. nedomāju, ka mordaškinu armijā četrdesmitajos gados visi bija ar žurkas zobiem, kašu da šči pārvārīt dažas nedēļas varēja arī bez tā

Draugiem Facebook Twitter Google+