×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
21. augusts, 2014
Drukāt

Latgale – Osvalda Zvejsalnieka gleznās 


Publicitātes fotoPublicitātes foto

Galerijā “Daugava” līdz 30. augustam skatāma mākslinieka Osvalda Zvejsalnieka jaunāko darbu izstāde “Terra Vitae”. Māksliniekam šogad aprit 70.   Izstādē aplūkojami 27 darbi, kas vislabāk varētu raksturot teju 50 gadu laikā paveikto.

“Es strādāju ar krāsas saturu, krāsas nospriegojumu, jo tādas bildītes jau var sakrāsot daudz. Gleznoju, kamēr sanāk,” saka mākslinieks. Viņš glezno to, ko labi pazīst, saprot un mīl, tā ir Latgales krāšņā daba ar bērzu birzīm, ezeru spoguļiem, visspožāko sauli un visbagātākajiem cilvēkiem. Pēdējā laikā Zvejsalnieks pievērsies ainavu glezniecībai, viņš darbiem izmanto akrila krāsas. Darbos ir Lietuva, Spānija, bet pārsvarā tās ir Latgales ainavas, kurās neiztrūkstošas ir baznīcu smailes. “Latgales ainava bez baznīcas vertikāles nav iedomājama. Tā tur ir vajadzīga,” uzsver O. Zvejsalnieks.

Mākslinieks atklāj, ka pēdējā laikā galvenokārt glezno vasaras un rudens plenēros, jo darba ikdienā iznāk maz laika gleznošanai. “Sakrauju visus gleznošanas piederumus mašīnā un – aiziet! Man īpaši interesē pilsētas kolorīts, tā īpašā aura celtnēs, namos, baznīcās, ko gadu simtos radījuši un atstājuši cilvēki. Vecās ēkas, krāsu apsūbējumi, seni priekšmeti, detaļas… Kad saules gaismā ieliņu līkumi, namu aprises, Daugavas straumes tecējums it kā izkūst, arī uz audekla sāk dominēt nevis objekts kā tāds, bet krāsu attiecības,” teic mākslinieks.

O. Zvejsalnieks neslēpj, ka glezniecība viņam ir sevis izteikšanas veids. “Visos žanros esmu risinājis tikai dažas sev tuvas tēmas, galvenā no tām ir zeme, zemnieks un viņa darbs. Esmu gleznojis Latgali, Latgales cilvēku, darbu, maizi un piektā gada revolūciju. Pēdējos gados man patīk gleznot dabā. Gleznoju ātri, taču darbi top lēni, jo ļoti daudz pārgleznoju. Pašu gleznošanas procesu uztveru kā smagu, saspringtu darbu, gandarījumu dod vienīgi rezultāts, ja tas pašam šķiet veiksmīgs,” teic mākslinieks un piebilst, ka “krāsa glezniecībā – līdzīgi skaņai mūzikā – spēj akumulēt zināmu emocionālu spriedzi. Gleznotāja uzdevums tad arī ir gleznu emocionāli uzlādēt, ko praktiski var panākt, pretstatot un izsverot attiecīgus krāsu toņus, to attiecības. Šī emocionāli uzlādētā krāsa tad arī ir vienīgā labas glezniecības pazīme.” Mākslinieka laikabiedri un sekotāji atzīst, ka viņš ir glezniecības etalons.

“Vēl jaunībā gribēju uzzīmēt to, par ko dzied Latgales dziesmās. Domāju, ka man ir sanācis, bet citiem arī atlicis. Pēdējos gados pārsvarā es rakstu Latgales ainavas, jūtos ļoti brīvs. Nav pasūtījumu, ir sirdij mīļš darbs, laiks lasīšanai,” nosaka mākslinieks.

Gleznotājs, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris, Rēzeknes Goda pilsonis, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas direktors Osvalds Zvejsalnieks aizvien aktīvi un enerģiski iesaistās dažādās kultūras aktivitātēs, sniedzot būtisku ieguldījumu mākslas izglītības, Latgales glezniecības un Latgales kultūras attīstības jomā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+