×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
19. septembris, 2016
Drukāt

Latgalē svinēs Jāņa Ivanova 110. jubileju

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Oktobris Latgalē tiks aizvadīts komponista Jāņa Ivanova 110. jubilejas zīmē. Svinot jubileju, Latgales koncertzālē “GORS”, Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolā un Latgales mūzikas skolās no 4. līdz 19. oktobrim tradicionālajās “Jāņa Ivanova mūzikas dienās” notiks vairāki komponistam, izcilajam simfoniķim veltīti koncerti.

Preiļos 1906. gada 9. oktobrī dzimušais komponists Jānis Ivanovs ir kļuvis par Latvijas kultūras kanonu. Viņa simfonijas un skicējumi vēsta par Latgales dabu un cilvēka pārdzīvojumiem, sarežģītiem dvēseles un gara konfliktiem, komponista darbi tiek uzskatīti par vienu no pazīstamākajiem latviešu simfoniskās mūzikas paraugiem, ar savu novatorismu, bet, vienlaicīgi arī skumja liriķa dabu viņš vēl aizvien dzīvo mūziķu mutvārdu folklorā.

Jānis Ivanovs ir komponists, kurš sacerējis divdesmit vienu simfoniju un licis pamatus latviešu kompozīcijas skolai, bijis profesors Latvijas Valsts konservatorijā, strādājis Latvijas Radiofonā kā skaņu režisors, bijis simfoniskā orķestra diriģents, Latvijas Radioraidījumu un televīzijas komitejas mākslinieciskais vadītājs, kā arī saņēmis neskaitāmas prēmijas.

Jāņa Ivanova Mūzikas dienas tiek svinētas kopš 1983. gada un šogad komponista jubileja tiks svinēta visā Latgalē: 4. oktobrī uz kamerkoncertu “GORĀ” Mazajā zālē aicina Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas mācībspēki un maģistranti, lai ar Jāņa Ivanova un Antonīna Dvoržāka mūziku un profesora Venta Zilberta ievadvārdiem sāktu jubilejas koncertu sēriju. 9. oktobrī, kas ir tieši komponista Jāņa Ivanova dzimšanas diena, “GORS” Lielajā zālē Rēzeknes kamerorķestra (diriģents Jānis Stafeckis) atskaņojumā izskanēs divi komponista lieldarbi – Koncerts čellam ar orķestri, kurā soliste būs izcila Šveicē dzīvojoša latviešu mūziķe Gunta Ābele, un 6.simfonija, kuru pats komponists ir nodēvējis par Latgales simfoniju. Simfoniskās mūzikas koncerts būs noklausāms arī Latvijas Radio 3 “Programma Klasika” ēterā.

Komponista godināšanai īpaši gatavojas arī viņa vārdā nosauktā Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas audzēkņi un pedagogi: 12. oktobrī JIRMV izskanēs audzēkņu koncerts “Veltījums”, bet 13. oktobrī Ludzas mākslas skolā, 18. oktobrī Zilupes mūzikas un mākslas skolā, 19. oktobrī Baltinavas mūzikas un mākslas skolā un Kārsavas mūzikas un mākslas skolā izskanēs koncertprogramma “Zināmais un nezināmais Jānis Ivanovs”. Tāpat Ivanova 110. jubilejas zīmē 25. novembrī Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolā tiks aizvadīts jauno pianistu konkurss “Latgales skicējums”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+