×
Mobilā versija
+10.2°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
25. marts, 2015
Drukāt

Latgalē uzieta reta un aizsargājama sēne

Foto: "Latvijas Valsts meži"Foto: "Latvijas Valsts meži"

Latgalē Rēzeknes novada Lendžu pagastā uzieta reta un aizsargājama sēne – toverīšu sarkosoma (Sarcosoma globosum), liecina informācija VAS “Latvijas Valsts meži” (LVM) mājaslapā.

Toverīšu sarkosoma līdz šim manīta tikai Austrumkurzemē un Ziemeļvidzemē. Taču šopavasar reto sēni Latgalē pamanījis LVM darbinieks Edgars Zapāns. Aizsargājamā sēne Lendžu pagastā uzieta Kozlovas meža masīvā kvartālstigā zem eglēm, kur tā auga kopā ar meža zaķskābenēm, mellenēm un zilajām vizbulītēm. Atradumu apstiprinājuši Latvijas Dabas muzeja (LDM) sēņu eksperti.

LVM atzīmē, ka toverīšu sarkosoma ir Eiropā reta un aizsargājama suga, kas Latvijā savulaik uzskatīta par izzudušu, taču pēdējos gados atrasta četrās vietās.

2005. gada pavasarī toverīšu sarkosoma uzieta Valkas rajona Vijciema pagastā netālu no Kankarīšu ieža. Pēdējos gados šī sēne divreiz konstatēta arī Tukuma apkārtnes Putniņu mežā, 2012. gadā tā atrasta Apes novada Trapenes pagastā, bet 2014. gadā – Apes novada Gaujienas pagastā.

Kozlovas meža masīvā uzietā toverīšu sarkosoma ir piektā sēnes atradne Latvijā un pirmā Latgalē.

Par reto atradumu paziņots LDM, un sēne iereģistrēta arī LVM datu bāzē. Lai reto sugu saglabātu un nodrošinātu sēnei nepieciešamo dabisko mikroklimatu, izveidota laukumveida aizsargājamā sugas atradne, kurā turpmāk nenotiks mežizstrāde.

LVM atzīmē, ka Latvijā īpaši pētījumi par šo sēņu sugu vēl nav veikti, taču somu zinātnieki vēstī, ka toverīšu sarkosomai tīk siltas ziemas. Iespējams, tieši tāpēc šopavasar Latgales mežā ir izaudzis šis retums. Sēne nav ēdama.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +10.2
Alūksne +7.7
Daugavpils +11
Saldus +8
Liepāja +7.0
Jelgava +9
Ventspils +6.8
Limbaži +8
Madona +10
Rēzekne +7
Draugiem Facebook Twitter Google+