×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
5. marts, 2015
Drukāt

Monika Zīle: Par vēlu sargāt informatīvo telpu, kad vilks jau aitās? (22)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Monika Zīle

Tautas parunas no zila gaisa nedzimst. Piemēram, šī – kamēr pērkons neierūcas, zemnieks krustu nepārmet. No tā varam secināt, ka visos laikos cilvēki diezgan bezrūpīgi izturējušies pret drošības profilaksi. Attiecībā uz mūsdienām un piemērojot senču trāpīgos izteicienus Latvijas situācijai, manuprāt, ļoti labi iederas cita gudrība: par vēlu barot suni, kad vilks aitās. Būs kā naglai uz galvas, – ja valdība tiešām pievērsīsies Latvijas informatīvās telpas aizsardzībai, kas ir nepiedodami ilgi stāvējusi bez pieskatīšanas.

Jau gadiem daudzi pašvaldību vadītāji un masu saziņas līdzekļi cēluši trauksmi, ka valsts austrumu pierobežā ļaudis dzīvo Krievijas informatīvajā telpā – gan brīvprātīgi to izvēlēdamies, gan apraides neatrisināto problēmu spiesti. Dažos apvidos jau tiktāl, ka valsts iedzīvotāji nevar nosaukt Latvijas augstāko amatpersonu vārdus. Par to sen šausminājušies klausītāji, skatītāji un lasītāji. Aizpērn kāda emocionāla kundze vēstulē mūsu laikrakstam sūdzējās, ka viņai zudis miegs un trīc rokas, iztēlojoties kaimiņvalsts propagandas spiedienu melna mākoņa veidolā debesīs virs Latvijas. Lietišķāk noskaņotie taupīja nervus un sprieda, ka varbūt žurnālisti no mušas taisa ziloni – ja tāds lērums mūsu tautas patiešām dzīvotu Krievijas informatīvajā laukā, tad jau varas gaiteņos manītu uztraukumu. Vāji tā simptomi gan parādījās pēc Krimas okupēšanas pagājušajā pavasarī, bet lielākoties tuvo Saeimas vēlēšanu sakarā. Jaunajam parlamentam darbu sākot, valdošā koalīcija nemitējās uzsvērt ar Latvijas prezidēšanu Eiropas Savienības Padomē saistītos izaicinājumus. Ja Lietuvas un Igaunijas pirmās personas skaļi neierunājušās par savas informatīvās telpas aizsardzību, mūsējie varbūt šobaltdien izlīdzētos ar universālajām mantrām “tas ir nopietni”, “jāsper soļi”, “nav pieļaujams”.

Bet nu, šķiet, stāvošais ūdens sakustējies un vilnis aizpalojis līdz Saeimas Nacionālās drošības komisijai (NDK), kur cita starpā aplūkotas Krievijas ideoloģisko vīrusu vājināšanas stratēģijas. Visu tur spriesto gluži pašsaprotami klāj slepenības plīvurs, taču izvaicātājiem komisijas vadītāja Solvita Āboltiņa (“Vienotība”) lika saprast: pērkons rūc ar katru dienu bargāk, un zibensnovedēju ierīkošana kļuvusi neatliekama. To konkrētos apveidus sabiedrībai varētu prezentēt marta beigās, bet jau šodien izplatījusies vēsts, ka viens no aizsardzības ieročiem varētu būt krieviski raidošs televīzijas kanāls, kam Satiksmes ministrija (SM) izstrādājot saturu. SM gan dievojas, ka Latgales kanālu neplāno. Bet skaļā krustu mešana Latvijas politikā jau vairākas reizes ir bijusi signāls, ka šodien noliegtais rīt kļūst par likumu vai naudas tērēšanu bezjēgā. Var jau būt, ka valdošās koalīcijas un NDK rīcībā ir slepens ierocis, kura starojums visus Krievijas tālrādes cienītājus aši iecels mūsu valsts informatīvajā telpā un rīt uz brokastlaiku viņi kļūs dedzīgi Latvijas patrioti. Bet mans personīgais viedoklis – pats labākais informatīvās telpas sargs ir iedzīvotāju labklājības celšana. Valdībai reizi par visām reizēm jābeidz Latgales attīstības n-to stratēģiju dzemdēšana “bla-bla-bla” žanrā un jāpieņem likumi reģionā strādājošo uzņēmēju konkrētam atbalstam. Ja Zilupē, Goliševā, Zaļesjē – piemēra pēc! – cilvēki ieraudzīs reālu iespēju plānot drošu nākotni dzimtajā vietā, kaimiņu ideoloģija zaudēs savu pievilcību. Reālā esamība vistiešākajā veidā iespaido apziņu – šo mar­ksistu tēzi Krievija veiksmīgi izmanto mūsdienu hibrīdkarā, zem savas ideoloģijas karoga pulcinot apjukušos un valsts pabērnu lomā atstātos. Gādību saskatījušie tik pievilināmi vairs nav.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Sargāt nekad nav par vēlu! Ja visi gribēs saderēt “ka viss būs pa vecam”, tad protams nekas nesanāks.

  • Diemžēl no manas gribas tas nav atkarīgs. Vienkārši secinājumi, jo par grūtībām Latgale runā jau ļoti sen. Nav gan pagaidām redzams, ka tas kādu varturi interesētu, tāpēc arī garantēju, ka izmaiņu nebūs!!!

 2. Jā, daudz gadu pagājis, bet vezums ne no vietas. Nekas, varturi papurkšķēs, papurkšķēs un gulēs tālāk. Saderam, ka viss būs pavecam!

 3. Cik ,,patīkamas ,, ziņas sniedz nacionālā informatīvā telpa: Gaiļezera slimnīcā bankrots,Stradiņu slimnicas paplašināšanas vērienīgos būvdarbos viss sabūvēts šķībi un greizi,atstādināti 3 augsta ranga muitnieki,atmaskotie restorāna tīkla krāpniekiem neko nevarēšot pierādīt ,jo izmeklētājiem trūkstot kapacitātes,KNAB smird pa visām šuvēm,Ķemeru Sanatorijas administratori ārstnieciskos urbumus iegādājušies par sviestmaizi,policistiem valsts nenodrošina ar zābakiem ,bet pasūta dārgus pētījumus par to kādiem jābūt zābakiem.Tauta tiek ,,izglītota, ar seriālu Ugunsgrēks,kas no smadzenēm izskalo pēdējās saprāta paliekas.

 4. amerikas eiropas propaganda neko nedeva bagatie palika bagataki nabagi nabadzigaki psrs propaganda centas izlidzinat socialo dzivi bet tauta pati ieskreja lacim ketnas nu ko vairs cinisies ka mak klausisies visadas nejedzibas par so pasauli kamer izniks pavisam…..

 5. Vilki aitās jau ceturtdaļgadsimtu – viens otrs to labāk sapratis:
  “No 1990. līdz 1998. gadam iedzīvotāju skaits Latgalē samazinājās par 6,7 procentiem. No 2000. gada līdz 2011. gadam iedzīvotāju skaits Latgalē samazinājās par 21,1 procentu. Ne dabas stihijas, ne mēris šo Latvijas zvaigzni nav piemeklējuši. Tikai politika.”
  Viktors Avotiņš, 27.janvāris 2012 ” Cilvēki domā, kā izdzīvot, vara – kā izdzīvot cilvēkus “.

 6. PALDIES par rakstu un komentāriem visiem, IZŅEMOT #edvin. Par kādu MAKSIMĀLO patiesību runājat?

 7. Integrācija norit sekmīgi. Krievi (laikam 98% pēc pēdējās tautskaites datiem) zina latviešu valodu. Kāpēc priekš dažiem krievu pilsoņiem Latvijā, kur vienīgā valsts valoda ir latviešu valoda – nepieciešams kanāls krieviski? Kāpēc tāds izņēmums un diskriminācija pret citām nelatviešu tautībām? Vai tā mēs pēc Satiksmes ministrijas plāniem citas nelatviskās tautības un latviešus saintegrēsim kopā uz krievu valodas bāzes??
  Tak krievi nav idioti un nav garīgi slimie, un viņi tak saprot latviešu valodu, un tie krievi, kuri grib – tie skatās Latvijas kanālus. Kuri krievi negrib un kuri krievi ienīst latvisko – tie turpinās dzīvot Krievijas informatīvajā telpā un tos par Latvijas patriotiem nekad neizdosies padarīt.
  Jebšu “kanāls krieviski” ir bonuss Krievijas krieviem, kuri Latvijā pērk īpašumus un kuri grib zināt kā te dzīvo vietējie? Krievu skolas jau šiem tiek nodrošinātas, un apkalpošana gandrīz visur krieviski arī jau ir.

 8. Jābraukā mazāk uz Briseli vairāk uz Latgali komendējumos.

  Es gan esmu par stingrāku līniju un vairāk par Kremļa propogandas kanālu bloķēšanu.
  Tad arī pamazām atradīsies, ko skatīties.

  Reizēm jo mazāk kanālu jo uzmanīgāk, koncentrētāk un mieriģāk skaties. Kamēr ar daudzajiem nemitīgi pārslēdz un rodas sajūta, ka pie TV jāpavada visu diennakti. Bet galvā – kajukums un sirdī tāds kā haoss un apjukums.. nemiers. Kanālu skaits nevairo dzi’ves labsajūtu.

  • Ar Krievijas propogandas naudām mēs nekad nesacentīsimies. vienkārši viņi ir jānogriež, Ipaši, kad tiek izvērsts informatīvais karš.

   Protams, vienam krievvalodīgam Latvijas kanālam (nezinu ar cik ilgu raidlaiku) un vienam-2 alternatīviem Krievijas kanāliem jābūt mūsu krieviski runājošajiem. Citādi – var saktīties visādus national geographic, Discovery, bbc u.tml.

   BET pirmais darbs un KATEGORISKI ir mainīt nost Dimantu!! Tas vairs nav stra’dātājs!! Tauta viņam totāli neuzticas un viņš ir aizlaidis savu jomu līdz noziegumam pret valsti.

 9. Interesanti, vai Atmodas laikā Latgales latvieši arī domāja par mantru “dzīves labklājība” – ja ar to domā dienišķo desu. Man šķiet, ka ne. Arī Vidzemē daudzi nebūt nebrauc mersedesos. Āboltiņai šobrīd ir svarīgāk dabūt uz kājām prezidentu, kas būtu, ja nu ne tik spilgts kā Bērziņš, tad katrā ziņā ne jau spilgtāks par pašu Āboltiņu. Par Latgales un vispār Latvijas informatīvo telpu. Var jau klanīties krievam, veidot krievu kanālus un domāt – nu tik mēs to krievu audzināsim ( es gan neesmu tik stulba, lai domātu, ka man kreivs jāpievērš pareizajai ticībai). Kamēr tāds valsts uzņēmums kā “Lattelekom” turpinās bez sirdsapziņas pārmetumiem pārdot ‘ekonomiskās paketes” ar tajās ietvertiem krievu fašistiskās propogandas kanāliem, nekas īpašs nemainīsies. Tā ka – gatavojamies karam!

 10. Labāk gāzes balonus par velti(Lietuvā nemaina) mainītu ne jau muti dzisinātu… ātri pat vasarā nevarēs Latgalē kāpostiņu zupu uzsildīt neiekurinot krāsni ! Kārtējā krāpšanās kādam kabatā atkal jāieliek…

 11. “Gādību saskatījušie tik pievilināmi vairs nav.”
  – Gādību redzēt gribošo skaits palielinās un palielinās, neo-liberālisma ideoloģijas nesēji var būt apmierināti:
  “Pēdējo 14 gadu laikā Latviju pametuši 238 000 cilvēku, liecina Ekonomikas ministrijas (EM) apkopotie dati. Kopumā no 2000. līdz 2014.gadam iedzīvotāju skaits valstī sarucis par 16%.” BNN, 4.03.2015.

 12. Kārtējais mūžam dzīvo “kampēju” projekts. Nevis stiprināt un atbalstīt jau esošo un nabadzībā slīkstošo LRT, bet radīt jaunu, ko vadīs “pīci čivļi”, kas Latgali nermaz nepazīst. Varat būt droši,ka tie čangaļus kārtējo reizi aizvedīs “aiz kaļņeņa meizynoit.”

 13. Vai tā Kremļa kara propogandas muca nebūtu jāaiztaisa ciet un viss. Nekādi kabeļi u.t.t.t. Ja kādam vēlēšanas, lai skatās internetā vai ar šķīvi – par pēdējo arī jāpardomā. Ko valdība – stostās kā Bērziņš par Putina uzaicinājumu uz Latviju – es, mēs….

 14. Vispirms uztaisām maksas televīziju un pēc tam brīnāmies un nevaram saprast, kādēļ cilvēki pierobežā skatos to televīziju, kuras raidījumus var uztvert par brīvu. Nu uztaisīsim vēl vienu kanālu par maksu krievu valodā, vai tas ko mainīs?
  Gudrojam visādas e – pārvaldes, bet daļā Latvijas vēl joprojām nav pieejams normāls internets un mobilo pārklājums.
  Tāda ākstīšanās, nevis reāla, meķtiecīga darbība!

 15. Moņa, beidz maluot! As – latvīts – nadzeivoju Krīvejis informatīvajā telpā. As verūs LTV1, LTV7, latvīšu TV3 i LNT.
  Krīvejis informatīvajā telpā dzeivoj lela daļa krīvalānu i cytu slāvu.
  Krievisks “kanāls uz Latgali” veicinās rusifikāciju un mazinās Latgalē gan latviskumu, gan latgaliskumu. Man un daudziem latviešiem riebjas dzīve krieviskajā un SC elektorāta piemēslotajā Latgalē!

  • LTV1, LTV7, latvīšu TV3 i LNT nav nekāda latviešu TV, bet gab CNN latviskota versija latviešu vergiem

   • Nekas cits ka Kremla robots.

   • Tikko Krievijas ziņās jau apsmēja šo ideju par “propagandas karu” Latgalē. Iesaku visiem skatīties Krievijas TV – interesanti, jaunākās ziņas, maksimāla patiesība.

    • Jā, Krievija ir ar saistošiem un dinamiskiem kanāliem.
     Un, ja nepatīk, lūdzu jebkurā mirklī pārslēdzamies un ejam uz citu kanālu.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+