Latvijā
Politika

Latgales partija uz Saeimu startēs apvienībā, vēl lems kādā9


Latgales partijas līdzpriekšsēdētājs Jānis Lāčplēsis
Latgales partijas līdzpriekšsēdētājs Jānis Lāčplēsis
Jānis Lāčplēsis. Foto – Zigmāris Rumka

Piektdien Viļānos Latgales partijas kongresā delegāti nolēma startam 13. Saeimas vēlēšanās iekļauties partiju apvienībā. Tieši kurā – uzticēts izšķirt LP valdei divu nedēļu laikā, taču acīmredzams, ka latgalieši pievienosies “Vienotībai” un tās reģionālajiem satelītiem no Tukuma, Valmieras, Kuldīgas.

Mazāk piekritēju bija variantam, ka jāturas kopā ar Latvijas Reģionu apvienību, vēl mazāk, ka nacionālajās vēlēšanās Latgales partijai jāuzņemas risku vienatnē uzstādīt pašai savu sarakstu.

Vietējās nodaļas valdei deva mandātu par gala lēmumu uz stingriem noteikumiem. Pirmkārt, uz “Vienotības” un reģionālo spēku bāzes jākopo jaunu apvienību, kurā visi partneri darbojas uz līdztiesīgiem pamatiem ar katram pieņemamu programmu. Apvienības valdē jāvēlē pa vienam pārstāvim no katras dalībpartijas.

Otrkārt, ņemot vērā Māras zemē “Vienotības” agrāk labā vārda popularitātes kritumu, jāatsakās no vecā nosaukuma, un vēlēšanu apvienībai jāstartē ar jaunu zīmolu.

Treškārt, Latgales vēlēšanu apgabalā sarakstu sastāda gandrīz tikai no Latgales partijas cilvēkiem, katoļu uzticības personām. Ieteicamie kandidāti būtu Saeimas deputāts Aldis Adamovičs (Preiļi), LP līdzpriekšsēdētājs Jānis Lāčplēsis (Daugavpils), Alīna Gendele (Ludza), Janīna Kursīte (Daugavpils novads), Viktors Stikuts (Dagda), Andris Badūns un citi, iesaistot, piemēram, arī vienotībnieku Monvīdu Švarcu (Rēzeknes novads) vai bijušo ministru Anriju Matīsu.

Reģiona līmenī Latgales partija ar pāri par 400 biedriem ir ļoti ietekmīga, kurpretim “Vienotībai” Latgales pusē tikpat kā nav ne atbalsta punktu, ne cilvēku. Cik “Vienotībai” nozīmīga sadarbība ar latgaliešu politiķiem un cik svarīgi nepazaudēt tieši šo partnerību, liecināja Saeimas frakcijas vadītāja Hosama Abu Meri klātbūtne Viļānos.

Līdz ar to Rīgas partijai nāksies piekāpties latgaļu politiķiem ne tikai par jaunas apvienības formēšanu, atmetot “Vienotības”nosaukumu, bet arī par vietējo katoļu cilvēku piekodinājumu saviem līderiem – nekādā gadījumā neatbalstīt Stambulas konvencijas pieņemšanu Latvijā un panākt ierakstu pirmsvēlēšanu programmā par tālāku Latgales atbalsta programmas turpināšanu.

Viļānu kongress bija tais ieskatos, ka jānovērš politisko spēku sadrumstalošanos un “Vienotības” un reģionāļu savienību jākonsolidē, cik iespējams, stipru – arī ar Jēkabpils un citu lokālo spēku līdzdalību, neizslēdzot sadarbību ar “Latvijas Attīstībai” un Vidzemes partiju.

LA.lv