×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
27. decembris, 2012
Drukāt

Latgali atkal posta ledlauzes


ledlauzes_9

Ziemeļlatgales mežsaimniecības izpilddirektors Viktors Reblis saka, ka nekas jau vēl neesot beidzies, sniegs sniegot un koku lūšana turpinoties. Zaudējumi – ap 200 000
kubikmetru salauzto koku esot noteikti vizuāli, iespējams, ka daļa koku, uznākot atkusnim, spēs piecelties un skāde izrādīsies mazāka, taču ticamāk gan, ka zaudējumi būs vēl lielāki.


“Visas stihijas skartās vietas vēl neesam apsekojuši, jo daudzviet mežā ieiet ir bīstami. Arī ar ceļiem ir problēmas, kolīdz vienā vietā sagāztie koki ir aizvākti, tie atkal sakrīt citā vietā. Stipri cietušas arī elektrolīnijas,” bēdājas V. Reblis. Visvairāk ledlauze skārusi kādu piecpa-dsmit kilometru platu joslu no Lubānas ezera līdz pat Krievijai, kā arī Pleskavas apgabalu. Taču Latvijas pusē šobrīd vistraģiskāk izskatoties ap Gaigalavu, kur visas jaunās bērzaudzes lielās platībās guļot gar zemi. Skats esot tāds, ka aiz žēluma vai jāraud.

To apstiprina arī SIA “Latvijas finieris mežs” valdes priekšsēdētājs Žanis Bacāns, kurš stāsta, ka uzņēmumam šajā pusē pieder lielas bērzu plantācijas, kas nu noliektas pie zemes. Tomēr šobrīd vēl par agru esot novērtēt zaudējumus, jo iespējams, ka daļa lapu koku spēšot atliekties. Viss esot atkarīgs no laika – ja uznāks atkusnis, bērzi varētu veiksmīgi pacelties, taču, ja turpinās snigt, koku zari tiks lauzti vēl vairāk. Pirms diviem gadiem, kad līdzīgu klimatisko ap-stākļu dēļ daudzas jaunaudzes tika noliektas, pavasara atkusnī daļa no kokiem spējuši iztaisnoties.

Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks aicina meža īpašniekus novērtēt postījumus un pieņemt lēmumu, ko iesākt ar ledlauzē cietušajiem kokiem: “Meža īpašniekiem vajadzētu apsekot savus īpašumus divu būtisku iemeslu dēļ. Jāapzinās situācija tajos mežos, caur kuriem iet elektrolīnijas un notiek līniju atbrīvošanas darbi, un jāplāno bojāto koku izvākšana pēc iespējas drīzākā laikā, lai koki nezaudētu atlikušo ekonomisko vērtību. Piemēram, ja kokam ir nolauzta galotne, no tā vēl var iegūt vērtīgus sortimentus, ja to dara savlaicīgi. Tāpat ir svarīgi laikus izvākt bojātos kokus.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+