Ekonomika
Īpašums

“Latio”: Pērn daudz vairāk pirka dzīvokļus jaunajos projektos2


Dzīvojamo māju komplekss “Jaunā Teika” Rīgā.
Dzīvojamo māju komplekss “Jaunā Teika” Rīgā.
Foto – LETA/Edijs Pālēns

Pagājušajā gadā darījumu skaits ar dzīvokļiem jaunajos projektos, salīdzinot ar 2016.gadu, palielinājās par 19%, bet kopējā Zemesgrāmatā reģistrētā darījumu summa – par 13%, teikts nekustamo īpašumu kompānijas “Latio” 2017.gada mājokļu tirgus pārskatā.

Darījumi ar jaunajiem dzīvokļiem 2017.gadā veidoja 24% no kopējā darījumu skaita Rīgas dzīvokļu tirgū, salīdzinājumam – 2016. gadā jauno dzīvokļu darījumu īpatsvars bija 21%.

“Latio” norāda, ka, neskatoties uz salīdzinoši nelielo darījumu skaita īpatsvaru, to kopējā summa veido nozīmīgu daļu no Rīgas dzīvokļu tirgus kopējās darījumu summas – 2017.gadā tie bija 44% (2016.gadā – 45%).

Saskaņā ar Zemesgrāmatas datiem, Rīgas jauno dzīvokļu tirgus pēc mazaktīva otrā ceturkšņa 2017.gada otrajā pusē un sevišķi ceturtajā ceturksnī uzrādīja pēdējo četru gadu laikā augstāko aktivitātes līmeni. Ceturtajā ceturksnī ar dzīvokļiem jaunajos projektos notika caurmērā 200 darījumi mēnesī, bet 2017.gadā kopumā mēneša vidējā tirgus aktivitāte bija 160 darījumi.

Darījumu skaita pieaugumu jauno projektu segmentā veicināja vispārējā iedzīvotāju labklājības līmeņa palielināšanās, skaidro “Latio”. Jaunās ģimenes ļoti aktīvi izmanto “Altum” valsts atbalsta programmu pirmā mājokļa iegādei. Arī bankas ar dažādiem papildu pakalpojumiem un integrētiem piedāvājumiem atrod veidus, kā piesaistīt klientus.

“Būtisks faktors lielākai tirgus aktivitātei ir arī piedāvājuma palielināšanās jauno dzīvokļu pirmreizējā segmentā, kur tirgu papildina uz vietējo pieprasījumu orientēti projekti – ekonomiskajā un vidējā segmentā. Arī cenu līmeņa pieaugums sērijveida dzīvokļu tirgū un nepietiekamais kvalitatīvu dzīvokļu piedāvājums pieprasītajās apkaimēs liek daļai pircēju izvērtēt iespēju iegādāties dzīvokli jaunajā projektā,” norādīts “Latio” pārskatā.

2017.gada griezumā pirmreizējā tirgus aktivitāte saskaņā ar Zemesgrāmatas datiem pieauga par 18%, bet jauno dzīvokļu otrreizējais tirgus par 22%.

Gada pēdējā ceturksnī īpaši aktīvs bija tieši pirmreizējais tirgus, uzrādot lielāko darījumu skaitu pēdējo četru gadu laikā, savukārt jauno dzīvokļu otrreizējā tirgū ceturtajā ceturksnī tieši otrādi – bija vērojama tirgus aktivitātes samazināšanās.

Darījumu skaits ar nerezidentiem 2017.gadā kopumā jauno dzīvokļu segmentā pieauga par 8%, bet darījumu kopējā summa par 13%, tomēr šo darījumu īpatsvars tirgū jau ceturto gadu pēc kārtas samazinās, informē “Latio”.

2017.gadā nerezidentu darījumu skaita īpatsvars jauno dzīvokļu segmentā bija 16% (2016.gadā 17%), bet kopējās darījumu summas īpatsvars samazinājās no 25% 2016.gadā līdz 22% 2017.gadā. Salīdzinājumam 2014.gadā Rīgas jauno dzīvokļu projektu tirgū gandrīz katrs otrais darījums, jeb 44%, notika ar nerezidentiem.

Saskaņā ar “Latio” pārdošanas darījumu informāciju 2017.gada ceturtajā ceturksnī vidējās cenas jauno dzīvokļu tirgus segmentos Rīgā stabili saglabājās iepriekšējā līmenī.

Ekonomiskās klases jaunajos projektos mikrorajonos dzīvokļu cena caurmērā ir 1300-1400 eiro par kvadrātmetru, bet vidējās klases projektos centra tuvumā un prestižākās apkaimēs – 1600 līdz 2000 eiro par kvadrātmetru. Šādu cenu līmeni ir gatavs maksāt vietējais pircējs, norāda “Latio”.

Saistītie raksti

2017.gadā bija vērojams jauno projektu dzīvokļu piedāvājuma pieaugums uz vietējo pircēju orientētajā segmentā, un gada nogalē bija redzams arī noslēgto darījumu skaita pieaugums.

“Latio” prognozē, ka piedāvājums ekonomiskās un vidējās klases segmentā iegūs vērā ņemamu papildinājumu arī 2018.gadā, mazinot vietējam pircējam atbilstoša piedāvājuma trūkuma problēmu. Tajā pašā laikā “Latio” paredz, ka cenas saglabās stabilitāti, iespējams ar ļoti nelielu kāpumu aktīvākajā segmentā, tomēr tas būtiski tirgus aktivitāti neietekmēs.

LA.lv