Ekonomika
Bizness

“Lattelecom” par problēmu, kāpēc pazuda internets tūkstošiem visā Latvijā10

LETA

Problēmas ar telekomunikācijas uzņēmuma “Lattelecom” internetu vairāk nekā 80 000 kompānijas klientu visā Latvijā radušās sistēmas kļūdas dēļ, aģentūrai LETA pastāstīja “Lattelecom” sabiedrisko attiecību vecākā projektu vadītāja Lāsma Trofimova.

Viņa apstiprināja, ka pēc pašreizējām aplēsēm vakar vairāk nekā 80 000 jeb mazāk nekā pusei “Lattelecom” klientu visā Latvijas teritorijā bija traucēts internets. Problēma bija skārusi gan klientus, kuri lieto “Lattelecom” internetu, gan arī daļu klientu, kuri lieto interaktīvo televīziju, jo šis pakalpojums ir balstīts interneta risinājumos. Tāpat tīkla pārslodzes dēļ bija problēmas ar kompānijas zvanu centru un mājaslapu, jo ļoti daudz cilvēku vienlaikus centās sazināties ar “Lattelecom”, lai atjaunotu interneta pakalpojumu.

Trofimova teica, ka naktī “Lattelecom” klientu piekļuvi internetam atjaunojis. Daļai klientu interneta joprojām var nebūt, ja, restartējot interneta rūterus vai modemus – atslēdzot un pieslēdzot tos atpakaļ elektrībai, vadi nepareizi sasprausti atpakaļ ierīcēs. Problēmu gadījumā klienti var sazināties ar “Lattelecom”, zvanot uz 177.

“Lattelecom” vēl skaidro, kas bija sistēmas kļūdas cēlonis. “Galvenā problēma ir bijusi tāda, ka serveris sāka izdalīt vienādas IP adreses vairākiem lietotājiem, kamdēļ sistēmas nesinhronizējās. Ja viena IP adrese ir vairākiem lietotājiem, rodas problēmas. Tās bija IP adrešu izdalīšanas risinājuma problēmas, kuru cēloņus eksperti skaidro. Noteikti sazināsimies ar sistēmu izstrādātājiem un citu pasaules valstu ekspertiem. Tomēr “ārēja” iejaukšanās nav bijusi,” sacīja Trofimova, izslēdzot kibernoziedznieku uzbrukumu.

“Lattelecom” sabiedrisko attiecību vecākā projektu vadītāja nevarēja precīzi pateikt, cikos problēmas ar internetu sākās, taču pēc pusnakts bojājums ir bijis pilnībā novērsts. Daļa klientu pieslēgumu internetam atguva uzreiz, jo viņiem bija pieprasījums pēc jaunās IP adreses, bet daļa internetu atguva vēlāk.

LATTELECOM PILNS PAZIŅOJUMS PAR NOTIKUŠO:

“Sestdien, 26. maijā, no plkst. 18.04 Latvijas teritorijā Lattelecom tīklā bija novērojami interneta piekļuves traucējumi. Tie ietekmēja vairāk nekā 80 000 Lattelecom interneta un Interaktīvās TV klientus. Ekspertiem izdevās problēmu identificēt un atrisināt dažu stundu laikā, pakāpeniski atjaunojot pakalpojumus.

Tīkla problēmas bija saistītas ar negaidītu IP adrešu izdales sistēmas avāriju, kas divu stundu laikā tika novērsta. Šāda veida liela apjoma ietekmes avārijas izraisa ilgstošu sistēmu pārslodzi, kas prasa vairākas stundas, lai visiem klientiem pakalpojumu darbība tiktu atsākta pilnībā. Tādēļ arī, vienlaikus lielam skaitam klientu mēģinot restartēt ierīces un sazināties ar klientu apkalpošanas speciālistiem, zvanot 177 vai dodoties uz mājaslapu, radās liels ienākošo pieprasījumu skaits, un tā rezultātā pārslodze, kas traucēja sazināties ar Lattelecom.

Naktī sistēmu darbība un pakalpojumu piegāde tika pilnībā atjaunota. Ja klientiem ir novērojami Interaktīvās televīzijas darbības traucējumi, lūdzam, restartēt ierīces.

Traucējumu laikā ir iegūti arī sistēmu darbību raksturojošie tehniskie ieraksti, lai veiktu precīzāku analīzi un izstrādātu risinājumus, kas ierobežotu šādu incidentu iestāšanos nākotnē.”

“Lattelecom” konsolidētais apgrozījums pērn bija 195,67 miljoni eiro, kas ir par 1,1% jeb 2,4 miljoniem eiro vairāk nekā 2016.gadā, savukārt tā konsolidētā peļņa palielinājās par 26,4% jeb 8,5 miljoniem eiro, sasniedzot 40,7 miljonus eiro.

“Lattelecom” grupā ir uzņēmumi “Lattelecom”, “Lattelecom BPO”, “Citrus Solutions”, “Lattelecom Technology”, “Media 360” un “Baltijas Datoru akadēmija”. “Lattelecom” pieder 23% SIA “Latvijas Mobilais Telefons” daļu.

Saistītie raksti

“Lattelecom” pieder valstij Privatizācijas aģentūras personā (51%) un Dānijā reģistrētajam “Telia Company” meitas uzņēmumam “Tilts Communications” (49%).

LA.lv