×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
19. aprīlis, 2013
Drukāt

“Latvenergo”: HES darbība pasargā iedzīvotājus no lieliem plūdiem

Foto - LETAFoto - LETA

Hidroelektrostaciju (HES) slūžu darbība, lielākoties, pasargā Daugavas krastos dzīvojošos iedzīvotājus no lieliem plūdiem, uzskata AS “Latvenergo” valdes loceklis un ražošanas direktors Māris Kuņickis.

Viņš aģentūrai LETA skaidroja, ka “Latvenergo” izteiktie pārmetumi par pārāk zema vai augsta ūdens līmeņa uzturēšanu, kas Daugavai neļauj atbrīvoties no ledus pie Pļaviņām, ir nepamatoti. “Latvenergo” patvaļīgi nepieņem lēmumu par ūdens līmeņa paaugstināšanu vai pazemināšanu. Šāds lēmums tiek pieņems saskaņā ar noteikto kārtību palu laikā, ievērojot Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) norādījumus un HES drošības prasības.

Arī VUGD preses pārstāve Inga Vetere aģentūrai LETA apstiprināja, ka šajā laikā visas HES darbības, kas varētu ietekmēt ūdenslīmeni Daugavā, “Latvenergo” saskaņo ar VUGD.

Optimālais līmenis Pļaviņu HES uzpludinājumā ir 69-72 metri. Avārijas režīmā tas noteikts 67 metri. Palu laikā HES drīkst pazemināt ūdens līmeni zem 69 metriem.

Līdz šodienai, saskaņojot ar VUGD, tika uzturēts ūdens līmenis – aptuveni 70 metri.

Kā skaidroja Kuņickis, pie Pļaviņām ledus nav pilnībā nosprostojis upi. Caur ledus aizsprostu ir vērojama ūdens caurtece.

Pavasara palos ar maksimālo slodzi strādā visas Daugavas hidroelektrostacijas, saražojot šajās ražotnēs gada laikā lielāko elektroenerģijas daudzumu. Ja citos gadalaikos Rīgas, Ķeguma un Pļaviņu HES strādā tikai daļa hidroagregātu, tad pašlaik darbojas visi hidroagregāti.

Pļaviņu HES 10 hidroagregātu caurlaides spēja ir 2800 kubikmetri ūdens sekundē. Pēdējās diennakts laikā ūdens pieplūdums ir daudz lielāks, līdz ar to tiek atvērti ūdens pārgāznes aizvari. Tas tiek darīts pēc nepieciešamības, izvērtējot ražošanas tehniskās iespējas, aizvarus atverot daļēji vai pilnīgi, atkarībā no ūdens daudzuma.

Kuņickis piebilda, ka vienmēr pirms palu sākšanās ūdens līmenis tiek pazemināts, lai salauztu ledu. “Latvenergo” ir ieinteresēts, lai nekur Daugavā neveidotos ledus sablīvējumi, jo, tos pārraujot, lielas ūdens un ledus masas gāžas uz HES aizsprostu un var radīt bīstamas situācijas. Pārraujot ledus sablīvējumu Pļaviņās, ūdens masas Pļaviņu HES sasniedz dažu stundu laikā. Lai no šādām situācijām izvairītos, tiek darīts viss iespējamais, lai novērstu sablīvējumu rašanos. Diemžēl Pļaviņās no ledus sablīvējumiem izvairīties ir grūti. Turklāt šī ziema bija ļoti ilga un Daugavā uzsala ļoti biezs ledus. Līdz ar to ir daudz lielāka ledus sastrēgumu veidošanās iespēja.

Kā ziņots, VUGD darbinieki no applūdušajām mājām Pļaviņās līdz šim izglābuši jau astoņus cilvēkus, piecus suņus un trīs kaķus, aģentūru LETA informēja VUGD preses pārstāve Viktorija Šembele.

Viņa pastāstīja, ka viena sieviete izglābta sadarbībā ar Zemessardzes 55.bataljonu.

Daugavas ielā glābēji ir sākuši apsekot visas applūdušās mājas, lai pārliecinātos, ka cilvēki, kuri tajās palikuši, saņem visu nepieciešamo palīdzību, un lai aicinātu viņus evakuēties.

Desmit cilvēki no trim mājām jau atteikušies doties prom, pastāstīja Šembele. Apsekošana patlaban turpinās.

Valsts robežsardzes preses pārstāve Jevgēnija Pozņaka aģentūrai LETA pastāstīja, ka šodien sadarbībā ar VUGD ir veikta arī Pļaviņu apsekošana no gaisa, lidojot ar helikopteru. Lidojuma laikā konstatēts, ka pilsētā ir pilnībā applūdusi paralēli upei esošā iela. Kopumā situācija Pļaviņās ir ļoti nopietna.

Pozņaka pastāstīja, ka ar vinču aprīkotais helikopters uzturēsies Pļaviņu tuvumā, lai to jebkurā brīdī varētu izmantot cilvēku evakuēšanai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+