×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
30. novembris, 2016
Drukāt

“Latvenergo” koncerns nopelnījis 94,3 miljonus eiro (2)

Foto - Artūrs Kārkliņš/LETAFoto - Artūrs Kārkliņš/LETA

“Latvenergo” koncerns šogad deviņos mēnešos nopelnījis 94,3 miljonus eiro, liecina biržā iesniegtie “Latvenergo” koncerna nerevidētie konsolidētie finanšu pārskati.

Attiecīgajā laika posmā pērn “Latvenergo” koncerna peļņa bija 68,6 miljoni eiro. Peļņas rādītāju uzlabošanos galvenokārt ietekmēja zemākas dabasgāzes un elektroenerģijas tirgus cenas, kā arī lielāka Daugavas HES izstrāde.

Šā gada deviņos mēnešos “Latvenergo” koncerna ieņēmumi ir nedaudz samazinājušies – no 685,9 miljoniem eiro 2015.gada deviņos mēnešos līdz 678,2 miljoniem eiro šogad. Savukārt koncerna EBITDA ir pieaugusi par 22% un sasniedz 288,1 miljonu eiro.

“Latvenergo” koncerna darbībai elektroenerģijas tirdzniecības jomā šajā periodā būtiska nozīme ir “NordBalt” starpsavienojuma darbībai, kas ir mazinājusi cenu starpību starp Baltijas valstīm un Ziemeļvalstīm. Būtiska loma Baltijas elektroenerģijas tirgū ir arī Rīgas termoelektrocentrāļu (TEC) darbībai, kas novērsa elektroenerģijas cenas pieauguma risku reģionā periodos, kad tika novēroti traucējumi starpsavienojumu darbībā, svārstības kaimiņvalstu ražošanas piegādēs un pieprasījumā.

“Latvenergo” koncernā šī gada deviņos mēnešos ir saražots par 14% vairāk elektroenerģijas nekā pērn jeb 3053 GWh un par 9% vairāk siltumenerģijas jeb 1725 GWh. Rīgas TEC elektroenerģijas izstrāde šā gada deviņos mēnešos ir palielināta par 15%, sasniedzot 1210 GWh. Lielāku elektroenerģijas izstrādi Rīgas TEC veicināja dabasgāzes vidējās cenas samazinājums par 26%, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn. Par 13% ir palielinājusies arī elektroenerģijas izstrāde Daugavas HES kaskādē, ko veicināja lielāka ūdens pietece Daugavā, un tā ir 1804 GWh.

Arī šā gada deviņos mēnešos “Latvenergo” ir elektroenerģijas pārdošanas līderis Baltijas valstīs. Mazumtirdzniecībā klientiem Baltijas valstīs ir pārdotas 5639 GWh elektroenerģijas, no kā aptuveni trešdaļa jeb 1786 GWh ir pārdota kaimiņvalstīs – Lietuvā un Igaunijā. “Latvenergo” koncerna klientu portfelis Baltijā ir saglabājies stabils, kopējam klientu skaitam ārpus Latvijas pārsniedzot 34 000.

Kopējais investīciju apjoms 2016.gada deviņos mēnešos nav būtiski mainījies salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn un ir 136,5 miljoni eiro, no kā lielākā daļa jeb divas trešdaļas ir ieguldītas tīklu aktīvos. Sadales sistēmas tīklu aktīvu modernizācija, paaugstinot to drošību un kvalitāti, ir būtiska visiem elektroenerģijas lietotājiem. Investīcijas tīklu aktīvos šā gada deviņos mēnešos sasniedz 73,8 miljonus eiro. Turpinās arī lielie investīciju projekti, piemēram, Kurzemes loks, Daugavas HES hidroagregātu rekonstrukcija un Trešais elektropārvades tīkla starpsavienojums starp Igauniju un Latviju.

“Latvenergo” koncerna ārējā finansējuma piesaistes avoti ilgtermiņā ir mērķtiecīgi diversificēti, tādējādi izveidojot sabalansētu finansējuma piesaistes avotu grupu īpatsvaru kopējā aizņēmumu portfelī. Aptuveni ceturtā daļa no kopējā “Latvenergo” koncerna aizņēmumu apmēra jeb 205 miljoniem eiro ir obligācijas, tostarp arī zaļās obligācijas 100 miljonu eiro apmērā, kuras tika emitētas 2015. un 2016.gadā.

Pēc pārskata perioda beigām šā gada 12.oktobrī AS “Latvenergo” emitētajām zaļajām obligācijām starptautiskā kredītreitingu aģentūra “Moody’s” piešķīra augstāko novērtējumu “GB1” jeb izcili, un tas ir pirmais gadījums, kad “Moody’s” izvērtē un turklāt piešķir augstāko novērtējumu Austrumeiropā emitētām zaļajām obligācijām. AS “Latvenergo” kredītreitings ir “Baa2” ar stabilu nākotnes vērtējumu.

Pēc pārskata perioda beigām šā gada 19.oktobrī akcionāra sapulcē tika apstiprināta “Latvenergo” koncerna vidēja termiņa darbības stratēģija laika periodam no 2017.gada līdz 2022.gadam. Ņemot vērā sagaidāmos izaicinājumus nozarē un biznesa vidē, stratēģijā ir definēti trīs galvenie darbības mērķi – nostiprināt ilgtspējīgu un ekonomiski pamatotu tirgus pozīciju mājas tirgos (Baltijā), vienlaikus apsverot ģeogrāfisku un/vai produktu/pakalpojumu ekspansiju, attīstīt sinerģijai ar tirdzniecību adekvātu un koncerna vērtību palielinošu ģenerācijas portfeli, attīstīt klientu vajadzībām atbilstošu funkcionālu, drošu un efektīvu tīklu.

“Latvenergo” koncerna šā gada nerevidētie saīsinātie finanšu pārskati tiks publicēti 2017.gada 28.februārī.

“Latvenergo” koncerns ir Baltijas mēroga energouzņēmums, kas nodarbojas ar elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanu un pārdošanu, elektroenerģijas sadales pakalpojuma nodrošināšanu un pārvades sistēmas aktīvu nomu. “Latvenergo” koncernam ir viena trešdaļa no kopējā Baltijas elektroenerģijas tirgus, nodrošinot elektroenerģijas pārdošanas līdera pozīcijas Baltijā. AS
“Latvenergo” vairākus gadus pēc kārtas ir atzīta par Latvijas vērtīgāko uzņēmumu.

Starptautiskā kredītreitingu aģentūra “Moody’s” AS “Latvenergo” ir novērtējusi ar investīciju pakāpes kredītreitingu “Baa2” jeb stabils.

“Latvenergo” koncernā ir mātessabiedrība AS “Latvenergo” un meitassabiedrības – AS “Latvijas elektriskie tīkli”, AS “Sadales tīkls”, “Elektrum Eesti”, “Elektrum Lietuva”, AS “Enerģijas publiskais tirgotājs” un SIA “Liepājas enerģija”.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Redz kāda peļņa ! Tas notika tikai tāpēc ka ,,samazināja,, elektrības tarifus – tā turpināt HA – HA – HĀ Ā !!!

  2. Tos viņi nav godīgi nopelnījuši, bet aplaupījuši Latvijas uzņēmumus un iedzīvotājus. Par šādām lietām valdību un pašus uz bluķa, un ar rīkstēm !

Draugiem Facebook Twitter Google+