×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
28. janvāris, 2013
Drukāt

“Latvenergo” kukuļošanas lietā vēl piecas personas sauc pie kriminālatbildības

Foto - LETAFoto - LETA

Ģenerālprokuratūra, tā dēvētajā Latvijas energoapgādes kompānijas “Latvenergo” krimināllietā ir pieņēmusi vēl piecus lēmumus par personu saukšanu pie kriminālatbildības par vairāku noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu saistībā ar “Latvenergo” rīkoto Rīgas otrās termoelektrocentrāles (TEC-2) otrās kārtas rekonstrukcijas iepirkuma konkursu, aģentūrai BNS pavēstīja Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Aiga Šēnberga.

Viņa informēja, ka trim personām apsūdzība izvirzīta par dienesta pilnvaru pārsniegšanu mantkārīgā nolūkā un kukuļņemšanu lielā apmērā personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās. Vienai personai apsūdzība izvirzīta par dienesta pilnvaru pārsniegšanas mantkārīgā nolūkā atbalstīšanu, kukuļdošanu lielā apmērā un tirgošanos ar ietekmi. Savukārt vēl vienai personai apsūdzība izvirzīta par tirgošanās ar ietekmi atbalstīšanu.

Viņa norādīja, ka atbilstoši izvirzītajām apsūdzībām minētie noziedzīgie nodarījumi notikuši laika periodā no 2007.gada 21.jūnija līdz 2010.gada 15.jūnijam. Saistībā ar “Latvenergo” rīkoto Rīgas TEC-2 otrās kārtas rekonstrukcijas iepirkuma konkursu amatpersonas par konkrēta uzņēmuma uzvaru pieņēma kukuļa piedāvājumu 5,433 miljonu latu apmēra, bet, tā kā kukuļošanā iesaistītās personas tika aizturētas, visa kukuļa summa netika nodota un kukulis kopumā veidoja 77,5 tūkstošus latu.

Pirms tam saistībā ar šo iepirkumu 2012.gada 14.decembrī apsūdzība izvirzīta vēl vienai personai par tirgošanos ar ietekmi.

2012.gada 14.decembrī pret vienu personu kriminālprocess šajā epizodē izbeigts daļā, jo šīs personas izdarītajā nodarījumā nebija noziedzīga nodarījuma sastāva. Šajā epizodē ir sākts process par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu juridiskai personai.

“Attiecībā par kriminālvajāšanas sākšanas iespēju pret pārējām personām, kuras Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklētājs lūdzis saukt pie kriminālatbildības, tiks izlemts turpmākajā izmeklēšanas gaitā,” sacīja Šēnberga.

Vienlaikus prokuratūrā uzsvēra, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

Jau vēstīts, ka KNAB, nododot “Latvenergo” krimināllietu prokuratūrai, lūdza uzrādīt apsūdzības 17 personām saistībā ar amatpersonu kukuļošanu uzņēmuma realizētajos Pļaviņu HES un TEC-2 rekonstrukcijas projektos.

KNAB “Latvenergo” lietu, kurā izmeklēšana ilga divus gadus, nodeva prokuratūrai 2012.gada 11.septembrī. Saistībā ar “Latvenergo” amatpersonu iespējamām pretlikumīgām darbībām laikā no 2006.gada līdz 2010.gada jūnijam KNAB 2010.gada 14.jūnijā sāka kriminālprocesu, un iespējamie noziegumi ir saistīti ar publiskajiem iepirkumiem un rekonstrukciju.

Kriminālprocesa ietvaros apcietinājums tika piemērots bijušajam “Latvenergo” prezidentam Kārlim Miķelsonam, bijušajam viceprezidentam Aigaram Meļko un uzņēmējam Andrejam Livanovičam, taču vēlāk viņi pret drošības naudu no cietuma tika atbrīvoti.

KNAB lietā lūdza prokuratūru apsūdzēt 17 personas saistībā ar amatpersonu kukuļošanu. Četras bijušās “Latvenergo” amatpersonas birojs lūdza apsūdzēt par kukuļņemšanu, piedevām divas no viņām – arī par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju. Četrus ārvalstu uzņēmumu pilnvarotos pārstāvjus bija lūgts apsūdzēt par kukuļdošanu, savukārt astoņas personas – par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un vienu no šīm personām – arī par starpniecību kukuļošanā, kas izdarīta atkārtoti. Uzņēmumu pārstāvji ir Spānijas, Turcijas un Zviedrijas pilsoņi. Vēl vienu personu lūgts apsūdzēt par starpniecības kukuļošanā atbalstīšanu.

“Latvenergo” ir Latvijas valstij piederošs energoapgādes komersants, kas nodarbojas ar elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanu un tirdzniecību, kā arī sniedz telekomunikāciju un informācijas tehnoloģiju pakalpojumus. “Latvenergo” koncernā ietilpst “Latvenergo” un pieci meitasuzņēmumi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+