×
Mobilā versija
Brīdinājums +19°C
Melānija, Imanta
Sestdiena, 18. augusts, 2018
1. marts, 2018
Drukāt

“Latvenergo” teju neticama peļņa (15)

Foto - Artūrs Kārkliņš/LETAFoto - Artūrs Kārkliņš/LETA

AS “Latvenergo” publicējusi savus 2017. gada finanšu rādītājus, kuri pērn bijuši labākie kompānijas vēsturē – viss koncerns pērn nopelnījis 322,1 miljonu eiro, kas ir 2,5 reizes vairāk nekā gadu iepriekš, bet apgrozījums palicis teju nemainīgs.

 

Iluzorā peļņa

Jāuzsver gan, ka peļņa jāsadala divās daļās, viena peļņas daļa veidojas kā vienmēr – no ikgadējās saimnieciskās darbības rezultāta (173,1 miljons), savukārt otra daļa šogad ir vienreizēja un nākamos gadus šī pozīcija peļņu vairs neradīs – tas ir nodokļu reformas rezultātā veidojies reversētais atliktais uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN), kas pērn izveidojies 149,1 miljonu eiro liels. Kā sacīja “Latvenergo” finanšu direktors un valdes loceklis Guntars Baļčūns, jāsaprot gan, ka atliktais nodoklis nav naudas plūsmas pozīcija. “Vai mums bijuši faktiski ieņēmumi, vai klienti veikuši maksājumus par šo atlikto nodokli – nē! Vai tas atspoguļojies klientu rēķinos – nē! Tā ir vairāk grāmatvediska uzskaites nianse, kas nav uzņēmuma naudas plūsmu veidojoša pozīcija,” sacīja G. Baļčūns. Savukārt pats “Latvenergo” pērn apgrozījis 498 miljonus eiro, kas ir par 2,9% mazāk nekā 2016. gadā, bet nopelnījis 151 miljonu eiro, kas ir par teju 10% vairāk.

 

Atlaidīs 1000 darbinieku

Kompānijas valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs norādīja, ka koncerna lieliskos rezultātus izdevies sasniegt labvēlīgo laika apstākļu dēļ. “Esam piedzīvojuši lielāko Daugavas HES izstrādi kopš 1998. gada un trešo lielāko izstrādi kopš novērojumu sākuma 1966. gadā. Kamēr dažas nozares mirka gan lietusūdenī, gan asarās, mums augstās pieteces dēļ izdevās saražot par 74% vairāk elektrības nekā gadu iepriekš,” norādīja Ā. Žīgurs.

Pēdējās nedēļas abi Rīgas TEC strādājot ar maksimālu jaudu, izspiežot no centralizētās siltumenerģijas tirgus piecas konkurējošās šķeldas stacijas, kuras stāv bezdarbībā, jo nespēj iekļūt tirgū augstās cenas dēļ. Viņš gan izrādīja neapmierinātību ar to, ka “Latvenergo” nav izdevies sākt pārdot enerģiju Lietuvas mājsaimniecībām. “Šī tirgus daļa nesaprotamu iemeslu dēļ joprojām ir regulēta. Tāpat nav izdevies sākt gāzes tirdzniecību, jo gāzes tirgus modelis ir ļoti īpatnējs, par ko lietuviešus kritizē arī “Latvijas gāze”,” sacīja kompānijas vadītājs. Savukārt pērn daudz aprakstītais lēmums no “Latvenergo” kapitāla apmaksāt vienreizēju maksājumu 454 miljonu eiro apmērā TEC stacijām, uz pagājušā gada finanšu rezultātiem nekādu ietekmi nav atstājis, jo lēmums stājies spēkā tikai no šā gada 1. janvāra Taču ir arī sliktās ziņas darbiniekiem – kompānija vēlas kļūt efektīvāka, ražīgāka un plāno atlaist 1000 cilvēku, beigās darbinieku skaitam nostabilizējoties 3000 darbinieku robežās.

 

Ministrs jau novirza peļņu

Savukārt ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens, uzzinot daudzsološos uzņēmuma rādītājus, uzskata, ka valstij piederošu uzņēmumu peļņa ir jāiegulda valsts un visas sabiedrības interesēs. “Koncerna “Latvenergo” papildu peļņa 78,9 miljonu eiro apmērā ir jānovirza OIK izmaksu segšanai, konkrēti – OIK fiksētās maksas samazināšanai patērētājiem. Un tam jau tuvākajā laikā ir jāatspoguļojas patērētāju rēķinos,” norādījis ministrs.

 

pelntabs

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Bet vai tā būs??! Atbildēt

  “Koncerna “Latvenergo” papildu peļņa 78,9 miljonu eiro apmērā ir jānovirza OIK izmaksu segšanai, konkrēti – OIK fiksētās maksas samazināšanai patērētājiem. Un tam jau tuvākajā laikā ir jāatspoguļojas patērētāju rēķinos,” norādījis ministrs.

  Tas būtu tikai loģiski, reiz tā ir VALSTS akciju sabiedrība, nevis pretīga,savu tautu aplaupoša privātbodīte!

 2. Peļņa uz iedzīvotāju rēķina… Var jau lielīties…

 3. Vecais(Старый) Atbildēt

  Kāpēc tiek”kaunĪgi”noklusēts,ka Latvenergo,TECos izmantojot iepirkto dabasgāzi,no OIK saņem miljonus par “zaļās”enerģijas ražošanu?Rāpēc “Sadales tīklu”darbību apmaksā TIKAI patērētāji,elektroenerģijas ražotāji(tirgotāji)”stāv malā”,viņi savu preci tūtās,maisos,spaiņos tirgo?

 4. reversētais atliktais uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN),es arī tādu gribu kur nepiesaistot nevienu jaunu klientu peļņa dubultojas kurš uzņēmuma kontā nepavisam nav iluzors

 5. politmafijas pārstāvis Atbildēt

  Žēl, ka Latvijas tauta neļāva man privatizēt Latvenergo. Bet nekas….referendumus tagad ierosināt ir praktiski nereāli….tā kā valsts nemāk savus uzņēmumus apsaimniekot, tad kaut kad tomēr panākšu, ka Latvenergo nonāk manā īpašumā.

 6. kad jūs, cilvēki ,sapratīsiet ka kapitālistiskā valstī galvenie ir kapitālisti,un viņiem galvenais ir gūt peļņu,jo tā lielāka jo labāk,un nav nekādas atšķirības kam uzņēmums pieder,valstij vai privātīpašniekam.

 7. Tā jautā tviterī:
  “Vai es pareizi saprotu ka Latvenergo nopelna 320mio. eur gadā un pie tā nemaksā ne centa par elektro enerģijas pārvadi sadales tīkliem! Sadales tīklus uzturam mēs visi, bet latvenergo eksportējot hesu saražoto tikai pelna!”

  Un izrādās par to neko nav zinājis A.Ašerādens visa gada garumā?:) Tagad nezinītis, kad, ļaudis jaunos rēķinus un šoka devu guvuši par OIK maksājumiem 2018.gadā PĒKŠŅI uzzin par Latvenergo peļņu!!!

  Sadales tīklus pēc brīvā tirgus atvēršanas “uzgrūda” iedzīvotāju maciņiem, to visu Regulators atbalstīja.
  Ieviesa abonentmaksu. Šogad vēl spēra soli uz priekšu un “mūsu augļotāji” par 0 patēriņu OIK fiksēto maksājumu piemēroja.

  Laikam jau Ekonomikas ministrs neko nav dzirdējis, ka pirms diviem gadiem (pirms brīvā tirgus atvēršanas) Eiropas komisijas eksperti atzina, ka Latvijas iedzīvotāji jau no deviņdesmitajiem pārmaksājuši par elektrību!!!
  Acīmredzot, FIKSĒTIE MAKSĀJUMI neietilpst elektrības cenā un tos var dubultot, trīskāršot uttt…

  Un, kad pēc šīs visas brīvā tirgus afēras Ekonomikas ministrs rullē vienu un to pašu tekstu par jaudu samazināšanu, tad rodas jautājums par to nekaunības devu, ko viens ministrs var atļauties pret saviem iedzīvotājiem. Viņš respektē uzņēmējus un viņu organizācijas, jo tie var pieprasīt viņa demisiju.
  Bet 20% vinekāršo iedzīvotāju problēmas viņu neskar! Segments, kas Ekonomikas ministram noder OIK miljardu iekasēšanai.

 8. Latvenergo ir valsts īpašums,līdz ar to visu iedzīvotāju īpašums.Gan iedzīvotāju,gan uzņēmēju,ga arī valsts attīstības interesēs ir lai elektrība būtu max lēta.Uzņēmumam būtu jāstrādā pa “nullēm”.Taču ierēdņi ir izveidojuši vēl vienu “slēpto” nodokli un nodara valstij lielāku ļaunumu nekā tās ārējie ienaidnieki.

 9. OIK - oioioioioioipīīīīīīīīīīīīīīīīīīīīīī! Atbildēt

  Latvijā ir pieņemts kļūt turīgam, izraujot kumosu tuvākajam no mutes. Tā lēmusi valdība …

 10. Pēdējais laiks celt tarifus,kā jau tas Latvijā ierasts.

 11. Shēmu biznes korumpētā latvijā Atbildēt

  Apkrāpjot iedzīvotājus paliek turīgāki.

Draugiem Facebook Twitter Google+