×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
20. septembris, 2012
Drukāt

“Latvenergo” trīs miljonu krimināllieta izbeigta noilguma dēļ

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas energokompānijas “Latvenergo” trīs miljonu krimināllieta izbeigta noilguma dēļ, ceturtdien intervijā Latvijas Radio apstiprināja ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers. Viņš teica, ka prokurors ir pieņēmis lēmumu izbeigt lietu noilguma dēļ.

“Šādu lēmumu prokurors ir pieņēmis, jo ir pagājuši 15 gadi no nozieguma izdarīšanas dienas. Savā laikā bija arī tiesas process, kad dažas “Latvenergo”  amatpersonas tika apsūdzētas par nolaidīgu savu pienākumu pildīšanu, bet izmeklēšanas laikā no 1997.gada netika noskaidrotas konkrētas personas, kas reāli ieguva šos naudas līdzekļus,” stāstīja Kalnmeiers.

Viņš piebilda, ka viena juridiskā persona no līguma slēdzējām izrādījās fiktīva un nebija iespējams noskaidrot tās identitāti. “Līdz ar to izmeklēšanā panākumi netika gūti. Ja 15 gadi nav devuši rezultātu, tad nekā,” piebilda ģenerālprokurors.

Pēc viņa teiktā, likums nosaka to, ka ir iestājies noilgums un tādēļ kriminālprocess ir izbeigts.

1994.gadā “Latvenergo” parakstīja galvojumu par desmit miljonu latu aizdevumu Finanšu norēķinu centram, ko tam izsniedza “Banka Baltija”. Norēķinu centru pēc neilga laika likvidēja, un tas parādu bankai neatdeva, tāpēc 1997.gadā Augstākā tiesa nolēma parādu piedzīt no galvotāja “Latvenergo”.

Pēc prokurora teiktā, “noziedzīgais grupējums vienojās noslēgt cesijas līgumu un pārpirkt parāda tiesības no “Bankas Baltija” un “Latvenergo”, bet saņemto naudu pārskaitīt uz ārzonas firmu “International Finance Company Establichment” (IFCE)”. “Latvenergo” pārskaitīja IFCE pieprasītos astoņus miljonus šai it kā starpnieku firmai, kas “Bankai Baltija” pārskaitīja tikai piecus miljonus latu kā samaksu par parādtiesību pārpirkšanu.

Apsūdzība par noziedzīgām darbībām, kuru dēļ valstij nodarīti zaudējumi ne mazāk kā 1,3 miljonu latu apjomā, “Latvenergo” vadībai tika uzrādīta 1997.gada beigās un 1998.gada sākumā. Apsūdzība tika uzrādīta bijušajiem “Latvenergo” valdes locekļiem Kārlim Purnim un Ivaram Liuznikam, kā arī bijušajam uzņēmuma prezidentam Edgaram Birkānam un advokātam Armantam Čapkēvičam.

Birkāns un Čapkevičs bija apsūdzēti par mantas piesavināšanos lielos apjomos, kas veikta organizētā grupā. Savukārt Purnis un Liuziniks bija apsūdzēti dienesta stāvokļa ļaunprātīgā izmantošanā, kam bijušas smagas sekas.

Taču 2004.gada oktobrī Rīgas apgabaltiesa pierādījumu trūkuma dēļ attaisnoja visus “Latvenergo” triju miljonu krimināllietā apsūdzētos – Birkānu, Liuziniku un Purni, kā arī Čapkeviču.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+