×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
10. jūlijs, 2014
Drukāt

“Latvian Voices” atkausē “The King’s Singers” ledu


ReklāmfotoReklāmfoto

Viens no Pasaules koru olimpiādes intriģējošākajiem notikumiem gaidāms 16. jūlijā, kad uz Latvijas Nacionālās operas skatuves sastapsies Lielbritānijas leģendārās vokālās grupas “The King’s Singers” vīri un Latvijas dziedošās lēdijas “Latvian Voices”, uzstājoties kopā ar “Xylem Trio” mūziķiem. Komponista Ērika Ešenvalda vokāli instrumentālā cikla pirmatskaņojumā slavenie briti dziedās arī latviski.

“Mīlestība no pirmās skaņas,” pirmo tikšanos ar pasaules raudzes a cappella grupu “The King’s Singers” atminas Nora Vītiņa, “Latvian Voices” soprāns. Toreiz, 2010. gadā, meistarklasēs Dānijā viņas, septiņas pavisam “jaunas un zaļas” dziedātājas, vien pusgadu kopš grupas dibināšanas sapņojušas kādreiz sasniegt “karalisko dziedātāju” augsto vokālo līmeni.

Meitenes toreiz ņēmušas vērā pieredzējušo mūziķu padomu – saglabāt mūzikā latviskumu, etniskās vides sajūtu, kas viņām piemīt dabiski, un šobrīd “Latvian Voices” jau sasniegušas ievērojamus panākumus. Viņas piedalījušās daudzos mūzikas festivālos, konkursos un meistarklasēs, kā arī koncertturnejās daudzviet Eiropā un pasaulē: uzvarējušas klasiskās mūzikas kategorijā un ieguvušas skatītāju simpātiju balvu a cappella konkursā “Vokal Total” Grācā Austrijā, kļuvušas par laureātēm starptautiskajā konkursā a cappella Leipcigā. Līdz šim lielākais panākums – dalība Pasaules koru olimpiādē Sinsinati (ASV) 2012. gada vasarā, kad “Latvian Voices” sieviešu kamerkoru kategorijā saņēma zelta pakāpes diplomu un čempiona titulu. Pēc tās grupa aicināta būt gan par 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas, gan 2014. gada Pasaules koru olimpiādes muzikālo simbolu.

Atkārtoti piedaloties “The King’s Singers” meistarklasēs Lībekā 2012. gadā, pavīdējusi, kā tolaik šķita, utopiska doma par kopīgu sadarbību ar grupu, kas jau četrdesmit gadus ir pasaulē labāko a cappella grupu desmitniekā. Kad pēc “Latvian Voices” uzvaras Sinsinati koru olimpiādē Rīgas mērs Nils Ušakovs piedāvājis kļūt par “Rīgas 2014” muzikālo simbolu, dziedātājas ieminējušās, ka viņām Lielbritānijā ir draugi, kurus varētu uzrunāt. Ideja guva atsaucību no abām pusēm.

“Kopīgs koncerts Nacionālajā operā ir lielais sapnis. Mazie sapņi soli pa solim piepildījušies kopīgos mēģinājumos Vācijā, kad kopīgi izjutām harmoniju, krāsu, improvizējām – tās ir lietas, ko klausītājs uz skatuves neredzēs, taču gala iznākums būs ļoti skaists. Protams, nedēļā pirms koncerta ir pamatīgs uztraukums, jo šis ir vienreizējs notikums,” smaidot saka Nora, cerot, ka sadarbībai ar slaveno vokālo sekstetu būs arī turpinājums.

Koncerta klausītājus gaida Ē. Ešenvalda dažādu tautasdziesmu aranžējumu cikla pirmatskaņojums, kam pašas “Latvian Voices” dziedātājas simboliski devušas savu darba nosaukumu “Satikšanās”. Programmā skan dažādas tautas melodijas – gan “Oh Danny Boy”, ko prot nodziedāt katrs īrs, gan mūsu “Seši mazi bundzinieki”, ko Ērika Ešenvalda apdarē jau šur tur dziedājuši Latvijas kori. “Mūzika ir savā ziņā demokrātiska, melodijas ir ikvienam zināmas, tomēr komponists katrā dziesmā atradis ko īpašu, izceļot tās unikālo harmoniju un krāsu,” atklāj soprāns.

Koncerts būs pirmā reize, kad leģendārie “The King’s Singers” dziedās ne tikai angļu, bet arī latviešu valodā. “Dziedātāji ir tik profesionāli un dziedājuši tik daudzās valodās, ka pietiek pateikt priekšā vienu frāzi latviešu valodā, un viņi jau spēj to atkārtot fonētiski ļoti precīzi. Britu akcents, kad seši mazi bundzinieki grib precēt latviešu sērdienīti, tikai piešķir savu tiesu šarma,” priecājas Nora.

Koncerta pirmajā daļā izskanēs arī “Latvian Voices” oriģinālā programma, otrajā – programma kopā ar “The King’s Singers” un “Xylem Trio”. “Rihards Zaļupe un brāļi Petrauski veido brīnišķīgu tiltu starp abām vienībām. Šis būs brīdis, kad vairs nebūsim a cappella, bet gan daļa no kopīga plūduma. Režisors Uģis Brikmanis vairākos ekrānos uzbur Latvijas dabas ainavas ar ūdeņiem, zaļu zāli un skaistiem dabas skatiem. Nebūs sajūtas, ka sēžam operā, bet ka esam ārā, pie dabas. Varbūt izdosies pierunāt “The Kings’s Singers” nākt basām kājām. Viņi savā jomā ir brīnišķīgi, tomēr ļoti konservatīvi, taču ceru, ka esam izkausējušas ledu un viņi gatavi izaicinājumam būt citādi!”

Varbūt noder


Koncerts 16. VII 19.00 Latvijas Nacionālajā operā.

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv.

Cena: EUR 20 – 100.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+