Sports
Motoru sports

Ekipāžu krosa elitē latvieši atkal tikai kantēs0

Foto – Juris Kalniņš

Šonedēļ ar sacensībām Osas trasē Nīderlandē sāksies motokrosa ekipāžu pasaules čempionāts, kurā starp titula pretendentiem būs divi latviešu līdzbraucēji.

Pasaules čempionāta pirmajam posmam pieteikušās 45 ekipāžas, taču nebūs nevienas ar latvieti pie motocikla stūres. Rietumeiropā par šīs motokrosa klases iznīkšanu nerunā, turpretī Latvijā jaunu ekipāžu parādīšanās ir retums. Diemžēl bez turpinājuma palika pērn aizsāktais Jāņa Daidera un Kaspara Stupeļa kopējais projekts, kuru finansiālu problēmu dēļ ar milzu pūlēm izdevās izvilkt līdz sezonas beigām. Pašlaik pārskatāmā nākotnē nav redzama neviena Latvijas ekipāža, kas pasaules čempionātā varētu cīnīties par augstu vietu. Taču tas nenozīmē, ka motokrosa līdzjutējam Latvijā šī klase būs neinteresanta. Latviešu kantētāju krampis joprojām ir pieprasīta prece, un šogad pasaules čempionāta apritē būs trīs mūsējie, divi – ar čempionu ambīcijām.

Pasaules čempiona statusā sezonu sāks holandietis Etjēns Bakss, kura komandā francūža Valentīna Musē vietā atgriezies Kaspars Stupelis. Mērķis tikai viens – pirmā vieta. “Man šāds mērķis ir pēdējos desmit gadus, tādēļ tas nebūs kas jauns. Visi esam paveikuši lielu darbu, arī mehāniķi un apkalpojošā komanda. Kā sanāks – to redzēsim tikai trasē. Man pašam pēdējie divi gadi nav bijuši viegli. 2016. gadā guvu savainojumu, pērn pirms katra čempionāta posma cīnījāmies par naudas dabūšanu, lai uz šīm sacīkstēm vispār aizbrauktu,” trīskārtējais pasaules čempions (2003, 2004, 2015) Kaspars Stupelis cer uz veiksmīgu sezonu.

Tāpat kā pērn par Baksa un viņa tautieša līdzbraucēja Koena Hermana galveno konkurentu tiek uzskatīts francūzis Aleksandrs Žirū, kura motociklu trasē otro gadu pēc kārtas kantēs bauš­ķenieks Elvijs Mucenieks. Pērn izcīnītais vicečempionu tituls atstājis nepadarīta darba sajūtu. “Varbūt skaļi teikts, bet sportā ilgi vairs netaisos aizkavēties, tādēļ par visu vairāk gribu piepildīt savu sapni un kļūt par pasaules čempionu,” Muceniekam sezonas mērķi bija skaidri pēc pērn pēdējā brauciena. Žirū un Mucenieks ir vieni no retajiem favorītiem, kuri brauks nemainīgā sastāvā.

Pasaules čempionāta apritē joprojām paliek arī Lauris Daiders, lai gan vairākkārt apsvēris iespēju beigt karjeru. Viņš šosezon kāps igauņa Kerta Varika motocikla blakusvāģī, un tā būs Baltijas valstīs spēcīgākā ekipāža. Pasaules čempionātā tai vajadzētu būt pirmā desmitnieka komandai.

Cīņa par pasaules čempionu titulu šogad notiks 13 posmos, divi no tiem Latvijā – 10. jūnijā Cēsīs un 29. jūlijā Stelpē. Ierastā Ķeguma posma pārcelšanai uz Cēsīm ir vairāki iemesli, kurus skaidro šo sacensību rīkotājs Kristers Serģis: “Viens no tiem ir vienkāršs, jo es nāku no Cēsīm, kur esmu dzimis un audzis, un Cēsīs ir laba mototrase, kuru augstu vērtē arī daudzi sportisti, par to sniedzot labas atsauksmes. Ķegumā pasaules čempionāta posmi bijuši gadu gadiem, tāpēc arī braucēji izteica vēlmi, vai nav iespējas ko mainīt. Tāpat lielu interesi par šo pasākumu izrādīja Priekuļu un Cēsu novadi, kas vēlas pie sevis redzēt tik lielu pasākumu.”

Saistītie raksti

Cēsu trasē, kas kādreiz nesa Serģa komandas sponsoru “Nelss” vārdu, bet pirms tam un tagad pazīstama kā Ezerkalnu trase, 2000. gada septembrī nebija kur ābolam nokrist – Kristers Serģis un Artis Rasmanis desmitiem tūkstošus skatītāju iepriecināja ar savu trešo no pieciem pasaules čempionu tituliem. Šajā laikā izaugusi jauna līdzjutēju paaudze, tomēr kaut kas arī nav mainījies – joprojām par čempiona titulu gatavs cīnīties holandietis Daniels Vilemsens, kuram maijā būs jau 43 gadi. Serģa savulaik niknākais konkurents izcīnījis desmit čempiona titulus, pērn tika pie bronzas medaļas kopā ar Robiju Baksu un ko līdzīgu cer atkārtot šosezon.

 

KALENDĀRS. MOTOKROSS

EKIPĀŽU PASAULES ČEMPIONĀTS

25. martā Osā (Nīderlande), 8. aprīlī Kastelno (Francija), 15. aprīlī Talaverā de la Reinā (Spānija), 6. maijā Černovcos (Ukraina), 13. maijā Kramolinā (Čehija), 10. jūnijā Cēsīs (Latvija), 17. jūnijā Kivioli (Igaunija), 24. jūnijā Lommelā (Belģija), 22. jūlijā Štrāsbesenbahā (Vācija), 29. jūlijā Stelpē (Latvija), 26. augustā Rogenburgā (Šveice), 2. septembrī Jesulā (Francija), 16. septembrī Rogenburgā (Šveice).

LA.lv