Dabā
Zaļā dzīvošana

Latvieši ekspedīcijas noslēgumā Antarktīdā izvieto norādi – Rīga 15432 km1


Latvieši 2018.gada marta beigās beidz ekspedīciju Antarktīdā.
Latvieši 2018.gada marta beigās beidz ekspedīciju Antarktīdā.
Publicitātes foto.

Latvijas Universitātes (LU) Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes ekspedīcijas dalībnieki ir sagaidījuši ziemas iestāšanos Antarktīdā, līdz ar to arī marta beigās ir noslēgušies pētījumi, kas tika veikti ar ģeoradaru, “Vernadska” polārstacijas apkārnes salās. Lielie vēji un sniegputeņi neļāva strādāt, ārā un pārvietoties ar laivām okeānā bija kļuvis neiespējami. Lai arī Antarktīdas vasara bija īsa, tā tomēr pētniekiem bija labvēlīga, jo plānotie uzdevumi tika izpildīti, tā portālu “La.lv” informēja projekta kuratore Marta Zīverte.

Pirms neilga laika pētniekus Antarktika priecēja ar zilām debesīm un mierīgu okeānu, kas ir liels retums, tādēļ ekspedīcijas dalībnieki kopā ar Ukraiņu kolēģiem bija devušies braucienā ar laivām pāri Penola šaurumam uz Antarktīdas pussalu, lai izvērtētu, kādus pētījumus būtu iespējams veikt turpmākajos gados. Pateicoties labvēlīgajiem laikapstākļiem, pētniekiem bija iespējams uzkāpt aptuveni 500 metru augstā virsotnē no kuras paverās skats uz Antarktīdas plašumiem.

Kā jau ziņojām iepriekš, Antarktikā drošībai tiek pievērta īpaši liela uzmanība, tādēļ šim nolūkam Antarktīdas pussalā ir izvietota viena no daudzajām avārijas stacijām (angliski – emergency hut), kurā, vajadzības gadījumā, iespējams rast patvērumu.

Galerijas nosaukums

Visas ekspedīcijas laikā pētnieki ir piedzīvojuši un izjutuši Arktikas mainīgos laikapstākļus – lietu, sniegputeņus, sauli, vēju, viļņus, aukstumu un vētras. Spēcīgos vēja izraisītos viļņus pētnieki izjuta dodoties atpakaļceļā no tālākās Argentīnas arhipelāga salas, augstie viļņi ne tikai izmērcēja laivas pasažierus, bet arī piepildīja daļu laivas ar dzestro okeāna ūdeni.

Saistītie raksti

Lai arī ekspedīcijas laikā tika iegūtas nelielas traumas, komandas dalībnieki jūtas veseli un ir priecīgi par nenovērtējamo pieredzi polārajos pētījumos. Latvieši izmantoja izspēju uz “Vernadska” polārstacijas norādes staba piestiprināt zīmi – Rīga 15432 km ar cerību turpināt Latvijas iesaisti Antarktikas izpētē.

Kristaps Lamsters ekspedīcijas noslēgumā pauda: “Sūtam sveicienus visiem Latvijas iedzīvotājiem no Antarktikas! Mēs esam lepni, ka varējām nest Latvijas vārdu šajā tālajā zemē! Ar sveicieniem un ilgām pēc Latvijas – Jānis Karušs, Māris Krievāns un Kristaps Lamsters.” Latvijas polārpētnieku komanda tikko kā aizvadītās Lieldienas plānoja pavadīt kuģī, ceļā uz Dienvidameriku, lai pēcāk dotos uz Latviju.

LA.lv