×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
30. maijs, 2016
Drukāt

Latvieši krievu bērnudārzos? Tā esot vecāku izvēle, Rīgas dome problēmas neredz (33)

Vērmanes dārzā norisinās partijas "Latvijas attīstībai" rīkotā protesta akcija "Atdodiet manu bērnudārzu!" ar mērķi nepieļaut valsts līdzfinansējuma pārtraukšanu tiem bērniem, kuriem nav nodrošināta vieta pašvaldības bērnudārzā.Vērmanes dārzā norisinās partijas "Latvijas attīstībai" rīkotā protesta akcija "Atdodiet manu bērnudārzu!" ar mērķi nepieļaut valsts līdzfinansējuma pārtraukšanu tiem bērniem, kuriem nav nodrošināta vieta pašvaldības bērnudārzā.

Foto - LETA

Kāpēc latviešu bērnudārzos ir garākas rindas nekā mazākumtautību dārziņos? Kāpēc latviešu vecāki biežāk spiesti maksāt vairāk par mazuļu pieskatīšanu, maksājot par privātajiem bērnudārziem vai algojot aukles? Cik latviešu ģimenes spiestas laist bērnu krievu dārziņā tāpēc vien, ka tajā vieglāk iekļūt? Šādi jautājumi ik pa laikam izskan publiskajā telpā, visbiežāk, runājot par galvaspilsētu Rīgu. Rīdzinieks Mārtiņš Tilcēns, kurš secinājis, ka uz vietu bērnudārzā ar apmācību latviešu valodā ir vismaz divreiz garākas rindas nekā tā sauktajā mazākumtautību bērnudārzā, neizpratnē raksta: “Mēs dzīvojam pilsētā un valstī, kurā vienīgā un oficiālā valsts valoda ir latviešu. Man šāda situācija nav nedz izprotama, nedz izskaidrojama, tāpēc manā skatījumā ir izveidota sistēma un situācija, kurā latvieši tiek diskriminēti.”

Rīgas domes pārstāvji gan iebilst, ka M. Tilcēna aprēķini neesot korekti, tomēr piekrīt, ka galvaspilsētā lielāks pieprasījums ir pēc latviešu plūsmas pirmsskolas izglītības iestādēm nekā mazākumtautību. Precīzās un uzticamas informācijas par problēmas apmēriem pašvaldībai gan nav. Un nav arī ieceres par vismaz dažu mazākumtautību bērnudārzu pārveidošanu par latviešu izglītības iestādēm. Tā vietā aizvien vairāk rodas tā sauktie divplūsmu bērnudārzi, kad nepietiekami piepildītā mazākumtautību izglītības iestādē atver arī latviešu grupas. Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta pirmsskolu nodaļas vadītāja Iveta Nagla uzskata, ka vairot divplūsmu bērnudārzu skaitu ir politiski pareizi. Tādās pirmsskolās notiekot “humāna integrācija”. Taču tādu integrāciju, kad izglītība netiktu segregēta un visi Latvijā dzimušie bērni jau pirmsskolas izglītību iegūtu valsts valodā, Rīgas dome negrasās īstenot.

Saeimas deputāts Atis Lejiņš (“Vienotība”) aprīļa beigās aizsūtīja atklātu vēstuli Rīgas domes vadībai, vaicājot, kāpēc “galvaspilsētā izveidojusies situācija, kurā bērnudārzu potenciālie audzēkņi būtībā tiek diskriminēti pēc tautības”. “Sanāk, ka visvairāk diskriminēta tiek tieši valsts pamatnācija, faktiskais iedzīvotāju vairākums. Ja bērnu piesaka dārziņam, kurā apmācība notiek krievu valodā, viņa rinda pienāk daudz agrāk nekā tad, ja dārziņu meklē latviski runājošas ģimenes atvase.” Nesen deputāts saņēmis Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova atbildi: “Ņemot vērā to, ka vēstulē nav minēti konkrēti fakti, nevarēšu izvērtēt situāciju un sniegt izvērstu atbildi uz Jūsu norādīto situāciju, kas it kā izveidojusies galvaspilsētā.” A. Lejiņš secina: “Ušakovs nenoliedz manis rakstīto. Viņš tikai ieņem pozu. Tas liecina, ka kaut kas šajā lietā Rīgā tiešām nav kārtībā.”

Viens no vecākiem, kurš jau pirms vairākiem gadiem pieteica bērnu gan uz latviešu, gan krievu bērnudārzu, ir Voldemārs Burģis: “Biju pierakstījis bērnu uz pieciem latviešu bērnudārziem Āgenskalna apkaimē, taču nekur nebija vietu. Zināju, ka krievu bērnudārzos rindas ir mazākas, un nolēmu par to pārliecināties. 2. janvārī piereģistrēju bērnu rindā krievu dārziņā, kas atvērts pie pustukšas krievu skolas Pārslas ielā Āgenskalnā, un jau 3. janvārī man zvanīja, lai pateiktu, ka varu vest mazuli uz bērnudārzu. Tobrīd bērnam bija trīsarpus gadu. Rēķinu, ka latviešu bērnudārzā bērns tiktu tikai tad, kad būtu sasniegts obligātais pirmsskolas izglītības vecums – 5 gadi.”

Rīgas domē gan uzsver, ka rindas analizējot citādi, jo “tā nav rinda, tas ir pieteikumu skaits”. Proti, vecāki savus bērnus var pieteikt pat uz trim bērnudārziem vienlaikus. Tomēr cik latviešu bērnu šobrīd apmeklē krievu “dārziņus” un kāda bijusi vecāku motivācija, sūtot bērnus uz šiem bērnudārziem, Rīgas domes atbildīgajā departamentā nezinot. Tātad uzticamas informācijas par problēmas apmēriem nav. V. Burģa aplēses liecina, ka krievu bērnudārzus piespiedu kārtā apmeklē “simtiem latviešu bērnu”.

V. Burģis norāda: latvisku bērnudārzu trūkums kavē arī integrāciju. Jauktu ģimeņu bērni, citu (nekrievu) mazākumtautību bērni tiek vesti uz krievu bērnudārziem tāpēc vien, ka tie ir pieejamāki. Bērni iegūst krievisku pirmsskolas izglītību un parasti turpina izglītošanos krievu skolās. Ja viņu bērnu dienas būtu pagājušas latviskā vidē, viņi iemācītos valsts valodu un, ļoti iespējams, izvēlētos arī latviešu skolu.

No 150 Rīgas izglītības iestādēm tikai 70 ir tā sauktie latviešu bērnudārzi. Mazākumtautību (lielākoties krievu) bērnudārzi gan ir vēl mazāk – tikai 45, bet 35 bērnudārzi ir divplūsmu un tajos īsteno gan latviešu, gan mazākumtautību izglītības programmas. Kopumā Rīgas pirmsskolas izglītības iestādēs ir 764 latviešu un 598 mazākumtautību grupas.

Jāpiebilst, ka arī aktuālā situācija par brīvajām vietām Rīgas bērnudārzos liecina, ka vietu vieglāk iegūt tā sauktajā krievu dārziņā – 27. maijā brīvas vietas bija septiņos Rīgas bērnudārzos, sešos no tiem – mazākumtautību grupās un tikai vienā – latviešu grupā.

Visu rakstu lasiet 30. maija “Latvijas Avīzē” vai e-izdevumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (33)

 1. Ja Nils turpinās valdīt Rīgā, tad drīz vismaz centrā un Teikā latviešiem būs jāiet arī krievu skolas, jo latviešu skolas šajos rajonos ir pārpildītas. Zinu ģimeni, kas bērnus palaida privātskolā, jo Teikas vidusskolā pat mikrorajona bērniem vietas nebija, bet izvadāt uz tālaku skolu vecākiem nebija iespējas.

 2. Es kā latviete esmu diskriminēta savā Dzimtenē. Tā ir balta patiesība. Nav ko riebīgajiem krieviem par latviešiem ņirgāties, viņi valda mūsu Dzimtenē. Skumjš fakts. Viņiem ļoti tīk latviešus izsmiet par dziesmu svētkiem, pastalām, un visu darīt tā, lai latvietis savā zemē būtu pati niecība, nebūtu nekas, nevarētu atrast darbu ( pie krieviem , labprāt nepieņems ), lai varētu ierobežot latviešu vairošanos Latvijā, jo, lūk,latviešu bērniem bērnudārzos garas rindas, kas ģimenēs rada lielas naudas problēmas. Jā, teikšu kā ir, protams, ka pie visa tā vainīgi krievu okupanti, kas dara visu, lai latviešus iznīdētu no savas Latvijas. Un latvieši arī aizbrauc. Pērn aizbrauca 11 700, bet klāt atbrauca 9500 no Krievijas, uz savu Laimes zemi. Pretīgi.

  • Дамочка, держите себя в руках! Не смешите людей. «Противные русские издеваются над бедными латышами». Ну обалдеть просто! Вы ещё скажите, что это Путин виноват, что нет мест в детских садах. Сейчас в Риге живёт чуть более 600 тысяч человек, а раньше было более 1 млн. И садиков было как грязи и всем хватало. Вот не знаете, а куда это они все подевались то за время независимости?

  • “Es kā latviete esmu diskriminēta savā Dzimtenē. Tā ir balta patiesība.”
   ———————————————————————————
   Jā, un šī “baltā patiesība” jau pastāv 25 gadus un, turpinot šo liberālās iecietības politiku, tā pastāvēs līdz pat mūsu tautas pilnīgai hibridizācijai un nacionālas valsts likvidācijai. Domājiet, latvieši, domājiet!

   • Опа. И вас торкнуло, спайс вы там курите что ли. Судя по всему, вы уже эволюционировали из нормальных людей в мандалаев каких то.

 3. tā ir noziedzība ! Atbildēt

  Ušakova krieviskošanas programma turpinās. Vai tTllinā vai Viļņā kautkas tāds būtu iedomājams?

 4. Diemžēl viss ,kas saistās ar latvietību mūsu valstī ir uz papīra .Reālajā dzīvē Rīgā vide ir krievvalodīga.Es uz iela pat atskatos ,ja dzirdu latviešu valodu.

 5. Vispār jau Rīgas dome rakstā atklāti ņirgājas par latviešu ģimenēm, sakot, ka tās nav rindas, bet pieteikumu skaits. Tie pieteikumi 3, 5 vai pat 7 bērnudārzos tiek veikti tieši izmisuma un bezcerīgās situācijas dēļ. To visu ir darījušas man pazīstamās ģimenes, un no tiem 5 vai 7 bērnudārziem, kuros bērns ir pieteikts, pēc tiem 3,5 gadiem rinda ir pienākusi tikai vienā bērnudārzā ….

 6. Я беременна, но это временно Atbildēt

  Manuprāt, tādi ņili pilnīgi nopietni domā, ka letiņi Rīgā ir pārejoša parādība, kas gana ilgi pieciesta. Un mēs ļaujam viņiem tā domāt …

 7. Dažādos Rīgas rajonos un apkaimēs dzīvojošas man pazīstamas latviešu ģimenes, kam ir 2012. gadā dzimuši bērni, vietu pašvaldības bērnudārzā saņēma apmēram 3,5 gadus pēc bērna dzimšanas. Turklāt, viņi visi paskatījās, ka jebkurā tuvējā krievu bērnudārzā rinda pienāktu tad, kad bērns jāsūta bērnudārzā, tas ir, apmēram 1,5 gadu vecumā. Bērni bērnudārzu rindās, protams, tiek pieteikti tūlīt pēc dzimšanas.
  Sanāk, ka n-tajām latviešu ģimenēm ir jāpiemaksā papildus kopumā (vairāku gadu laikā) tūkstošiem EUR par to vien, ka viņu bērni ir piedzimuši par latviešiem. Turklāt, šīs milzu rindas uz latviešu bērnudārziem ir, pat neksatoties uz to, ka daļa latviešu savus bērnus laiž krievu bērnudārzos.

 8. Pirms 25 gadiem īstenie latji ar lielu atvēzienu “dārziņus” lēma likvidēt, jo īstenu latvju bērniem jāaug latvju mātes dienišķā aprūpē.
  Kaut kā no tā nekas nav sanācis.
  Vainīgi ir čekisti un krievi – tie ir vienmēr pie visa vainīgi.
  Latvieši vienmēr ir pazemotie un nožēlojamie, bet brīvi pastalās.

 9. Tas ir rezultāts tam,ka Latvijā tikai uz papīra eksistē valsts valoda.RD nekaunībai nav robežu,ja uzskata ,ka tas ir normāli.Kāpēc latviešiem divplūsmu dārziņos jau no bērnības jāmācās “mātes “valoda un viņu tā saucamā kultūra?Ko dara valdība ,lai šo ārprātu izbeigtu?Cik ilgi mēs ļausim kremļa ielikteņiem par mums ņirgāties?

  • Да причём здесь государственный язык? Детские сады строит и содержит Рижская дума, а не Латвийское государство. Вот сколько собрали налогов с жителей, столько и детстких садов имеем возможность содержать. Причём, несмотря на то, что русских в Риге больше, заметьте, ваших детстких садиков больше. Не хватает? Так пусть государство построит хотя бы один государственный детский сад и само его содержит.

  • Grafists laikam pats bērnudārzā nav ticis, ja reiz par tādu analfabētu kļuvis, ka pats nonāk pretrunās. Ja krievu Rīgā būtu vairāk (un nevis pensionāru, bet strādājošu nodokļu maksātāju, protams), kā tas nākas, ka latviešu bērnudārzu ir vairāk, bet to vienalga pietrūkst, savukārt krievu bērnudārzi stāv pustukši? Tātad krievu, vismaz pirmspensijas vecumā, kas rada bērnus, nemaz nav mazāk nekā latviešu – elementāra matemātika, bet krievu skolas beigušajiem laikam nesasniedzama zinātne 😀

   • А никакого противоречия, просто статистика, посмотрите данные переписи населения всего то. Численность жителей по национальностям одна цифра, количество детей другая цифра. Латышских детей больше. Кроме того есть внутри городская миграция, когда люди прописаны в одном месте, а живут в другом. Моя внучка ходит в частный детский сад, потому что сын снимает квартиру поближе к работе.

    • Iedzīvotāju etniskais sastāvs Rīgā 2015. gadā.
     Tautība Procenti Iedz. skaits
     Latvieši 45,9%▲ 294 335
     Krievi 38,0%▼ 243 546
     Baltkrievi 3,9%▼ 25 230
     Ukraiņi 3,5%▼ 22 239
     Poļi 1,9%▬ 11 842
     Cita un neizvēlēta 6,8%▲ 43 815

     Būtu jau bijis laiks saprast, ka ukraiņi, baltkrievi un poļi nav krievi un nevēlas būt krievi. Krievu Rīgā ir mazāk nekā latviešu, pat ieskaitot visus pensionārus. Taču nākotne pieder bērniem…

     • Не шибко радуйтесь. Во первых, надо бы сначала у самих белоруссов, поляков, украинцев и прочих спросить, а с кем им лучше. Это им решать. На портале мерии проценты указаны несколько другие, но не суть. А во вторых, уменьшите ка вы свою численность за счёт прибавленных к вам латгальцев, и ваша радость совсем улетучится.

     • Latvieši ir latgalieši un otrādi, lielākā daļa “latviešu” ir cēlušies no latgaliešiem. Tavi pūliņi šķelt vienu nāciju vispār ir smieklīgi – par daudz Putleristānas televīziju skaties 😀 Arī manī rit latgaļu asinis, tāpat poļu asinis, tā ka nemelo te, it kā latgalieši būtu kaut kāda atsevišķa nācija. Tad jau ventiņi ar savu dialektu būtu jāatskaita. Bet ukraiņu biedrība savu attieksmi pret krieviem jau pauda skaļi. Kad Krievija īstenos savu nu jau skaļi izskanējušo vēlmi anektēt, Baltkrieviju, uzzināsim arī baltkrievu nostāju – Lukašenko jau savējo attieksmi pauda 😀

     • Что вы там себе думаете это ваше дело. А я вот знавал много латгальцев, которые так не считают. Тесть покойный, да отец его были латгальцами, и почему то считали себя отдельным народом. А что, язык свой, азбука своя и грамматика своя, газеты и книги издавали, богослужения проводили. Если вы один такой народ, откуда же такое пренебрежение и к языку и к культуре латгальцев?

     • Manos rados, savukārt, bija brāļi Skrindas, kas izdomāja latgaliešu rakstību, taču neuzskatīja latgaliešus par atsevišķu tautu. Tad jau tavuprāt žemaiši arī ir kaut kāda atsevišķa tauta, jo viņu dialekts arī ir ļoti atšķirīgs no lietuviešu valsts valodas. 😀 Nav Latvijā praktiski neviena cilvēka, kuram nebūtu arī latgaliešu asiņu – praktiski visas slavenības, mūziķi, aktieri Latvijā no Latgales nāk, pa visu Latviju izsvaidīti, no krieviem bēgot. Tad jau vienkāršāk būtu visus latviešus par latgaliešiem pārdēvēt nekā nošķirt, kurš latgalietis, bet kurš ne. 😀

     • Рад за вас. Я всего лишь высказал своё мнение. Я не учёный, не этнограф, и не лингвист. У меня нет никаких прав и полномочий решать за вас. Только вы сами можете решить, какой вы народ, отдельный или неотдельный. Только и единственно вы сами!

   • Beidz te vienreiz gvelzt – es pati esmu no Latgales. Latvijā ir viena nācija – latvieši, nevis kurzemnieki, latgalieši un vidzemnieki. Mani Daugavpils radi ir lielākie patrioti Latvijā. Mans vecvectēvs Jāzeps dziļi ienīda krievus, jo viņam skolā bija jārunā krievu valodā, bet dokumentos vārds bija ierakstīts Osip. Latgalē pēc pēdējā kara vissīvāk tieši latgalieši pretojās sarkanās armijas ienākšanai un visilgāk cīnījās partizānu karā. Latvieši te vienmēr ir bijuši un būs – sauc tu viņus kā gribi – mēs esam neiznīdējami. Āmen!

  • * tfu, vairāk – krievu nemaz nav vairāk kā latviešu.

  • * tfu, vairāk krievu – tātad Rīgā nemaz nav vairāk krievu, ja reiz bērnudārzi pustukši un to ir mazāk. Nepilsoņu jautājumu tātad atrisinās laiks, jo liela daļa rūpnīcu strādnieku no savām sādžām atbrauca tādā vecumā, kad bērnus vairs radīt nevarēja.

   • А вы не плюйтесь, а просто статистику посмотрите, всего делов то.

 10. Laime ka ir tie mazākumtautu bērnudārzi, normāls latvietis var savu sīko ielikt

 11. cien. žurnālisti! Atbildēt

  nav tādu mazākumtautību bērnudārzi – ir latviešu un krievu valodu dārziņi

 12. Tās tādas sīkās Ušaka neģēlības pret latviešiem – latvieši nav saskaņas elektorāts, kāpēc gaidīt ka kādam rūpēs konkrēti latviešu problēmas? Katrs taču rūpējas pirmkārt par saviem vēlētājiem vai ne?

 13. Labs raksts!!!
  Balta patiesība, tas notiek šai smirdošā valstī

 14. Valsts apmaksātās izglītības iestādēs, valsts valoda, tā ir izglītības un zinātnes ministrijas problēma, ko Vienotības ministri nav steigušies risināt, un Šadurskis lika saprast, ka ir nedomā to darīt. Reforma pēc reformas neatliekams un obligātas, bet par šo jautājumu, kas šķeļ sabiedrību par labu Putina Krievijai Vienotībai ir tāda pat nostāja kā SC.

Draugiem Facebook Twitter Google+