×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
31. maijs, 2016
Drukāt

Latviešu dārziņos divreiz garākas rindas. Vai latviešus Rīgā diskriminē? (35)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja
FAKTI

Rīgas pirmsskolas izglītības iestādēs kopumā ir 764 latviešu un 598 mazākumtautību grupas.

27. maijā brīvas vietas bija septiņos Rīgas bērnudārzos, sešos no tiem – mazākumtautību grupās un tikai vienā – latviešu grupā.

Kāpēc latviešu bērnudārzos ir garākas rindas nekā mazākumtautību dārziņos? Kāpēc latviešu vecāki biežāk spiesti maksāt vairāk par mazuļu pieskatīšanu, maksājot par privātajiem bērnudārziem vai algojot aukles? Cik latviešu ģimeņu spiestas laist bērnu krievu dārziņā tāpēc vien, ka tajā vieglāk iekļūt? Šādi jautājumi ik pa laikam izskan publiskajā telpā, visbiežāk, runājot par galvaspilsētu Rīgu. Rīdzinieks Mārtiņš Tilcēns, kurš secinājis, ka uz vietu bērnudārzā ar apmācību latviešu valodā ir vismaz divreiz garākas rindas nekā tā sauktajā mazākumtautību bērnudārzā, neizpratnē raksta: “Mēs dzīvojam pilsētā un valstī, kurā vienīgā un oficiālā valsts valoda ir latviešu. Man šāda situācija nav nedz izprotama, nedz izskaidrojama, tāpēc manā skatījumā ir izveidota sistēma un situācija, kurā latvieši tiek diskriminēti.” Rīgas domes pārstāvji gan iebilst, ka M. Tilcēna aprēķini neesot korekti, tomēr piekrīt, ka galvaspilsētā lielāks pieprasījums ir pēc latviešu plūsmas pirmsskolas izglītības iestādēm nekā mazākumtautību. Precīzas un uzticamas informācijas par problēmas apmēriem pašvaldībai gan nav. Un nav arī ieceres par vismaz dažu mazākumtautību bērnudārzu pārveidošanu par latviešu izglītības iestādēm. Tā vietā aizvien vairāk rodas tā sauktie divplūsmu bērnudārzi, kad nepietiekami piepildītā mazākumtautību izglītības iestādē atver arī latviešu grupas. Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta pirmsskolu nodaļas vadītāja Iveta Nagla uzskata, ka vairot divplūsmu bērnudārzu skaitu ir politiski pareizi. Tādās pirmsskolās notiekot “humāna integrācija”. Taču tādu integrāciju, kad izglītība netiktu segregēta un visi Latvijā dzimušie bērni jau pirmsskolas izglītību iegūtu valsts valodā, Rīgas dome negrasās īstenot.

Saeimas deputāts Atis Lejiņš (“Vienotība”) aprīļa beigās aizsūtīja atklātu vēstuli Rīgas domes vadībai, vaicājot, kāpēc “galvaspilsētā izveidojusies situācija, kurā bērnudārzu potenci­ālie audzēkņi būtībā tiek diskriminēti pēc tautības”. “Sanāk, ka visvairāk diskriminēta tiek tieši valsts pamatnācija, faktiskais iedzīvotāju vairākums. Ja bērnu piesaka dārziņam, kurā apmācība notiek krievu valodā, viņa rinda pienāk daudz agrāk nekā tad, ja dārziņu meklē latviski runājošas ģimenes atvase.” Nesen deputāts saņēmis Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova atbildi: “Ņemot vērā to, ka vēstulē nav minēti konkrēti fakti, nevarēšu izvērtēt situāciju un sniegt izvērstu atbildi uz Jūsu norādīto situāciju, kas it kā izveidojusies galvaspilsētā.” A. Lejiņš secina: “Ušakovs nenoliedz manis rakstīto. Viņš tikai ieņem pozu. Tas liecina, ka kaut kas šajā lietā Rīgā tiešām nav kārtībā.”

Pievienot komentāru

Komentāri (35)

 1. Ušakovs speciāli netaisa latviešu bērnudārzus – lai iet krievu un pārkrievojas…

 2. zviedreļu un žīdeļu augļojošās salašņas tikmēr turpina apzagt visstraujāk pasaulē izmirstošos Latvijas iedzīvotājus..

 3. Jā, latvieši ne tikai Rīgā, bet visā Latvijā tiek diskriminēti. Un to dara okupanti un viņu pēcnācēji.

  • «Бедный Йорик. Я знал его, Горацио.» (с) Бедные вы и несчастные, сейчас заплачу.

 4. LV ir par budzeta naudu apmaksati NElatviesu bernudarzi??????????????

  • Вы где-нибудь видели государственный детский сад, который содержится за бюджетные деньги?! Такое «чудо» было только при советской власти.

 5. “Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta pirmsskolu nodaļas vadītāja Iveta Nagla uzskata, ka vairot divplūsmu bērnudārzu skaitu ir politiski pareizi. Tādās pirmsskolās notiekot “humāna integrācija”.
  Atcerieties šo uzvārdu – NAGLA. Kārtēja savas tautas nodevēja par jūdasa grašiem! kolabracioniste!!!!!

 6. Beidzot vismaz viens Saeimas deputāts, kas kaut ko dara. Cepums Atim Lejiņam.

 7. Ja tā nopietnāk, tad tas nozīmē vien to, ka drīz Rīgas Domē vara mainīsies. Iebraukušo latviešu ģimeņu vairākums drīz izmainīs Rīgā procentuālo lielumu … tas nozīmē tikai vienu: patreizējās represijas ”saskaņas stilā” atspēlēsies. Ja bērns iet ”mazākumtautību” bērnudārzā – tas nenozīmē, ka viņš kļūs par ”krievu” … visu noteiks vecāki. Kad vara Rīgā nomainīsies, būs viena liela problēma: Rīgas kase būs iztukšota … 🙂

 8. Krim naš un Riga naša ,ko tur nesaprast.

 9. Nespēju noticēt, ka aprakstītais ir taisnība. Krievu dārziņi- wtf! Kā tāds anahronisms pēc 25 neatkarīgās Latvijas gadiem vispār iespējams? Un tās krievu skolas. Tas taču viss nonsenss kaut kāds.
  Kā tas var būt !!!? Rīgas pašvaldība realizē kaut kādu citu realitāti. Saprotams, ka citā valodā var strādāt privāti bērnu dārzi un skolas, bet ne jau par valsts naudu.

 10. Šeit nav vajadzīga jautājuma zīme bet gan izsaukuma zīme, jo tas ir genocīds pret latviešiem, putina sabiedrotam jāiznīdē latvieši kā tauta lai ar kerzas zābakiem un trennuškām soļotu pa Rīgas ielām.

  • Бабушка! Ну какой такой геноцид, что вы в самом деле придумываете? У всех бюрократов, которые за это отвечают, всё сплошь латышские фамилии! Разве вы не заметили?

 11. “Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta pirmsskolu nodaļas vadītāja Iveta Nagla uzskata, ka vairot divplūsmu bērnudārzu skaitu ir politiski pareizi. Tādās pirmsskolās notiekot “humāna integrācija”.” Ko tieši tā Nagle uzskata – humāni integrējam latviešu bērnus krievu kultūrā?

 12. Jā, tā ir diskriminācija, un ne tikai šaja jomā, bet arī nekustamo īpasumu jomā arī, kur namus ir iegādājušies krievi un izzīrē tikai krieviem. Reti kurš namīpašnieks, krievs izzīrē latvietim – to var noskaidrot ss.lv, kur, protams tev neteiks, ka neizīrēs tapēc, ka esi latviete, bet, tad, kad saņem attiekumu – saproti kapēc, jo sludinajumā ievietotā informacija netiek noņemta, bet ir vēj joprojām apritē. Ušakova uzvedība un dažādas aktivitātes par nepilsoņu jautājumu tikai liecina par to, ka krievi vēlas pārņemt varu ne tikai Rīgā, bet visā Latvijā.

  • Ох, да не выдумывайте вы сказки и небылицы. Хотели капитализма, вот вам капитализм. Частная собственность священна, а хозяин – барин, кому хочет, тому и сдаёт. Посулите ему больше денег, он вами на коленках побежит. И никакие такие национальные предпочтения здесь ни причём.

 13. Ja tādi ir latvieši kā Iveta Nagla,kura divplūsmu dārziņu uzskata par normālu ,tad nav pat vārdu ,kā to nosaukt. Ja pie valdīšanas Rīgā ir latviešu naidnieks,tad mūsu diskriminācija turpināsies,pateicoties tiem tautiešiem,kuri balsoja par šo mēri un tiem ,kuri nebalsoja vispār.

 14. PAR VALSTS VALODU LATVIJĀ Atbildēt

  Prasam VALSTS VALODA ir latviešu valoda

 15. PAR VALSTS VALODU LATVIJĀ Atbildēt

  Naivie latvieši, okupācija turpinās un Pūķins draud ar tankiem un raķetēm aizsargāt krievu telpu. Pieprasiet VALSTS VALODU !

  • Да вы больной на всю голову, голубчик! Вам же лечится надо.

  • Taks ignorējiet to grafistu, nevis atbildiet,- viņš tāpat tālāk par kremļa vienotās krievijas un mūsu sc pirkstu nekā neredz…

   • Ой, да игнорируйте сколько вам влезет! Вон у одного проблемы с математикой, а у вас – со зрением. Видите то, чего нет.

    • Bet Jums ir problēmas ar goda prātu un inteliģenci! Šeit apakstītais ir kliedzošs bērnu pārkrievošanas mēginājuma fakts. Jā – tur Jums taisnība, to dara latviskie uzvārdi, kas par nieka grašiem gatavi pārdot visu. Iespējams, ka viņi ir to neliešu pēcteči, kas iedzīvojās no mantas, ko vartēja sagrābt nošauto un izvesto tautiešu mājās!!! Bet tie jau sen nav latvieši, tie ir mankurti un kolabracionisti!

     • Вы не правы. Но, впрочем, вы имеете право и на такое своё мнение. Но вот «вопиющего факта попытки русификации детей» простите, я не увидел. Да, есть проблемы, и мест действительно не хватает, и не хватает пригодных помещений для организации новых муниципальных детских садов, а также и персонала нехватает, и много есть и других проблем, но всё это не есть чей то злой умысел. Не могу не отметить так же и некоторую двуличность вашей позиции. Вот эту проблему с вашими детьми вы все восприняли чрезвычайно остро, а в тоже время предлагаемый частью комментаторов перевод детских садов только на государственный язык, то есть фактически «принудительную лашытизацию» русских детей, вы принимаете совершенно спокойно. Как же так?

     • Manuprāt, mēs kādreiz par to jau šeit diskutējām: Latvija dibināta kā nacionāla valsts ar mērķi saglabāt un attīstīt latviešu nācijas valoldu un kultūrtu – tas ir Latvijas kā valsts virsmērķis. Jums bērniem iemācīt krievu valodu ir iespējas milzīgā valstī – Krievijā. Ja reiz tomēr gribat dzīvot šeit, tad – lūdzu, tikai respektējiet Latvijas kā nacionālas valsts mērķi.

     • Да, дискутировали, но видимо не до конца. Государство в 1918 году основали все народы этой страны, в том числе немцы, русские, поляки и евреи. А не только и единственно латыши. А вот преамбулу к той самой первой конституции вы придумали только недавно. Но тогда будьте последовательны и объявите на весь мир, в Латвии этническая диктатура, а никакая не демократия! Демократия предусмотрена только и исключительно для латышей! А для всех остальных либо насильственная ассимиляция либо принудительная эммиграция из страны. А для особо неподатливых можно восстановить концентрационные лагеря с газовыми печами.

    • Latvijā pirms kara ir:
     75,5% latviešu, 10,6 % krievu, 4,8% ebreju, 3,2% vāciešu un pārējie.
     Latvijā pēc okupācijas ir: 61,6% latviešu, 25,8% krievu ( visi gandrīz Rīgā un Daugavpilī); 3,4% baltkrievu un pārējie.
     Tad, kad dibinājām savu valsti, mazākumtautības piekrita Latvijas valsts virsmērķim. Pēc okupācijas okupantu pēcteči vēl aizvien vēlas diktēt savus noteikumus. Par to arī8 viņus ienīstu ar visu savu dvēseles spēku !

     • Es arī ienīstu un ienīdīšu, kamēr vien dzīvošu. Viņi mūsu tautai ir kā sakas kaklā.

     • Вы своей собственной истории не фига не знаете. Никакой такой цели у того государства не было! И проценты эти засуньте себе в задницу! Ишь ты, ненавидит он, а мне пох…! На скольких языках говорили в довоенном сейме? На четырёх! Так что, наши чувства взаимны!

Draugiem Facebook Twitter Google+