×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Marija, Marika, Marina
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
18. novembris, 2016
Drukāt

Latvieši nezināja, nevis negribēja. Saruna ar vēsturnieci Inetu Lipšu (106)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Neatkarīgās Latvijas valsts ideja pirms 1918. gada 18. novembra bija tikai inteliģences, nevis plašas tautas ilgi lolota, pieprasīta lieta. Tā uzskata vēstures doktore, LU Latvijas vēstures institūta vadošā pētniece Ineta Lipša. “Latvieši kā politiski nepilngadīga tauta, kas svaidās no vienas galējības otrā” (avīze “Līdums”), “latvieši nav tauta, bet tikai bars, kurā katrs brien uz savu pusi, un ir naivi gaidīt, lai divi miljoni kalpu nodibinātu sev valsti” (Kārlis Skalbe) – šie ir tikai daži no 20. gadsimta sākuma latviešu avīžu citātiem, ko vēsturniece izmantojusi savā publikācijā “Vārgā vilkme. Latviešu valstsgriba Pirmā pasaules kara dūmos” (“Rīgas Laiks”, septembra numurs).

Pēc šī raksta varēja pārliecināties, ka I. Lipšas viedoklis neatbilst ierastajiem stereotipiem par latviešu vēlmi pēc savas valsts 1918. gadā un tam, kā parasti vēsta par mūsu neatkarības sākumiem.

“18. novembrī mums būtu jāgodā tie politiķi un viedokļa līderi, kuri noveda līdz neatkarības pasludināšanai un proklamēja Latvijas valsti, jo 1918. gada 18. novembris tiešām bija viņu diena, inteliģences uzvara. Savukārt 1919. gada 11. novembris jau ir tas datums, kad svinama tautas, plašas sabiedrības līdzdalība. Viena lieta bija proklamēt, otra – noturēt, kad ar inteliģenci vien ir par maz. Tauta nemostas pati, vajag kādu, kas tos modina. Tas ir tik viegli izprotams, ka vispirms nāk neliela indivīdu grupa, kas izveido, un pēc tam citi palīdz to noturēt,” intervijā “LA” savu pozīciju izklāsta vēsturniece.

 

Dažiem šķiet, ka norādīt uz latviešu tautas kūtrumu savas valsts veidošanā 1917./1918. gadā nozīmē vispār apšaubīt latviešu vēlmi pēc savas valsts.

I. Lipša: Ja tas jautājums par mana raksta rezonansi, tad zinu tikai, ka rakstam pozitīvas atsauksmes deva profesori Aivars Stranga un Andrejs Platais. Tās negatīvās pat neesmu dzirdējusi. Mans vēstījums galīgi nav, ka latvieši negribēja. Mans vēstījums ir, ka latvieši pēc 1917. gada Februāra revolūcijas un 1918. gada vācu okupācijas vienkārši nezināja, ko viņiem gribēt vai negribēt. Tā ir liela atšķirība. Cilvēki tolaik Latvijā nezināja, kas notiek. Komunikācija starp Latvijas reģioniem, starp galvaspilsētu un novadiem nepastāvēja. Cilvēki nebrauca viens pie otra apspriest: lūk, noticis tas un tas, ko tu par to domā. Tāpēc ļoti svarīga bija katra indivīda rīcība. Proti, ka latviešu inteliģencē bija uzņēmīgi un azartiski cilvēki, kas, neskatoties uz komunikācijas trūkumu ar reģioniem, virzīja ideju par valsti. Tikai pateicoties viņiem, pēc tam mums bija sava valsts, ko tauta aizstāvēja Neatkarības kara laikā, kad jau bija informēta un iesaistīta. Ja lasa, kā šie inteliģences pārstāvji 1917./1918. gadā žēlojās presē, ka viņu valstiskuma idejām trūkst plašāka atbalsta, tad jāpatur prātā, cik lielā areālā tad presi vispār lasīja. Vairumam nebija ne jausmas, ko avīzēs raksta. Tas ir tikai normāli, ja sākumā līderi nodibina valsti un tad, kad valdības rokās beidzot ir iespēja informēt, sāk stāstīt, kas tas vispār ir.

 

2014. gadā pieņemtā Satversmes preambula runā par “latviešu nācijas negrozāmo valstsgribu”. Iznāk pretruna ar Saeimas pieņemto dokumentu…

Nu, tā ir interpretācija. Redziet, man nepietiek, ja kāds “no augšas” pasaka, ka bija tā un tā, kaut īstenībā uzreiz redzams, ka ļoti sarežģītu, daudzslāņainu un neviennozīmīgu realitāti mēģina ietvert vienā teikumā. Kā akadēmiski izglītotu vēsturnieci mani interesē, kas tad īsti toreiz notika, kādi bija fakti. Ja dzirdu, ka kāds publiskajā telpā vienkārši pļāpā, es bieži mēdzu pārbaudīt avotos. Kas attiecas uz preambulas “negrozāmo valstsgribu”, tad ir jautājums – cik plašā laika sprīdī uz to skatāmies. Vai tikai 1918. gada 18. novembrī vai jau pēc tam, kad apziņa tiešām bija cita?

Dažkārt rodas iespaids, ka tagadējo latviešu sabiedrību paši cenšamies padarīt par “zaudētāju nāciju”, ka visas problēmas notiek tikai tagadnē un tikai ar mums, ka agrāk gan “ideālie latvieši” spējuši gan valsti nodibināt, gan vēl visu ko. Bet “ideāla latvieša” nekad nav bijis! Vienmēr bijuši dažādi viedokļi un sarežģītas situācijas. Un situācija pirms Latvijas valsts dibināšanas bija nenormāli sarežģīta. Pat brīnos, kā mūsu skolēni spēj to vēstures stundās apgūt, kura armija, kad, no kuras puses!

Pievienot komentāru

Komentāri (106)

 1. Ārkārtīgi aprobežota sieva!,,Komunikācija starp Latvijas reģioniem, starp galvaspilsētu un novadiem nepastāvēja.,,Manuprāt,gada izteiciens.

 2. Par patiesu vēstures atreferejumu, izklāstu, paldies.

 3. Un ko zināja strēlnieki? To, ka Ļenins solīja savu Latviju un viņi naivi gaidīja un kalpoja Ļeņinam. Tikai ar Ļenina svētību un tagad ar Jeļcina svētību Latvija nokratīja okupāciju. Ja nebūtu strēlnieki kalpojuši Ļeņinam, Latvijas arī nebūtu. Protams, bez latviešu inteliģences tas viss nenotiktu. Bet Latvija jau bija pirms 1000 gadiem, par to cīnījās jaunlatvieši 1900.-tajos gados, Rainis un daudzi citi.

 4. “… Tāpēc loģiski, ka neatkarīgās Latvijas valsts ideja pirms 1918. gada 18. novembra bija tikai inteliģences lieta …
  …Tas ir tik viegli izprotams, ka vispirms nāk neliela indivīdu grupa, kas izveido, un pēc tam citi palīdz to noturēt,” intervijā “LA” savu pozīciju izklāsta vēsturniece …”- vai tā nav dzīva patiesība. Nepārmetiet vēsturniecei, ko viņa bnav pelnījusi.
  Ja gribi zinārt – arī visus padomju gadus nevarēja pat iedomāties, ka PSRS sabruks, ka atjaunosies Latvijas valsts. Ne tikai tā juta latvieši, bet arī vācieši. Pie Brīcvības pieminekļa 90.-tajos, pirms Berlīnes mūra sabrukuma bija grupa vācu tūristu. Jaut’;aju, kad jūs sagrausiet Berlīnes mūri, apvienosiet Berlīni. Viņi bija neizpratnē par šādu jautājumu un teica – tas nav iedomājams, tas nenotiks. Kad aibruca mājās uz Berlīni, nepagāja ap divas nedēļas un mūris tik nojaukts, Nu ko?
  Latvijā tauta nojaut , ka Latvija atjaunosies. Tie bija daži cilvēki, no inteliģences, bet uata neko nezināja un nesapratalīdz laikam, kad sāka PSRS graut Jeļcins, kad Maskavā notika apvērsuma mēģinājums utt – tad saprata un piedalījās. Vienīgi pēc 1945.ghada tauta naivi cerēja, ka atnāks angļi un glābs Latviju no okupācijas. Atnāca? Pat zviedri atgrieza bēgļus krievu cietumam u n nāvei.

 5. Latvijas uzņēmēji pavisam noteikti negribēja Latvijas atdalīšanos no Krievijas, jo it īpaši Rīga bija viena no visattīstītākajiem impērijas rūpniecības centriem. 1911.gadā Rīgā uzcelto dzīvojamo māju skaitu un kopplatību nepārspēja pat padomju varas gados uzceltie guļamrajoni. Atdalīšanos negribēja arī zemnieki, jo pēc 1905.gada revolūcijas cara valdība piešķīra Lauksaimniecības centrālbiedrībai dāsnus līdzekļus pārtikušu zemnieku saimniecību veidošanai un balstīšanai. Tāpat turēties pie Krievijas impērijas lika gadsimtos krātais naids pret pašmāju vāciešiem, līdz ar to arī pret Vāciju. Latvijas politiķi savukārt saprata, ka ne Anglija, ne Francija tāpat nepieļaus Krievijas impērijas sadalīšanu. Viss strauji mainījās tikai pēc Februāra revolūcijas un jau pavisam – pēc boļševiku nākšanas pie varas. Tādu impēriju gan negribēja ne uzņēmēji, ne zemnieki, ne inteliģence, un tāda nebija vajadzīga arī krievu cara ārzemju brālēniem.

  • vecais nīgrais onkulis Atbildēt

   Tā ir objektīva patiesība. Latviešu tauta savu vislielāko uzplaukumu (protams, salīdzinot ar atbilstošiem attiecīgā laikmeta standartiem) sasniedza tieši periodā pirms I Pasaules kara. Tas attiecas gan uz dzīvo spēku, gan tautsaimniecību. Diemžēl tieši pasaules karš to visu nojauca, un no tā sekām mēs neesam atguvušies vēl tagad. Ja Eiropas monarhiem 1914. gadā būtu pieticis prāta nepieļaut šo ārprātu, mēs dzīvotu pavisam cita labklājības līmeņa pasaulē. Tiesa, Latvija Republika netiktu nodibināta, mēs būtu autonomijas forma (bet labi nostādīta) Krievijas valsts sastāvā.

 6. Un tautai tā intelbeņku ideja būtu pie kājas, ja Stučka būtu bijis viltīgāks, vai mazāk saimniecisks un ļautu kalpiem izsaimniekot muižas,kā to apsolīja Ulmanis, tādā veidā pārmetot sākumposma galvenos cīnītājus pret boļševikiem – vācu un krievu landesvēru.

 7. Maz ko te katrs āksts ir teicis.Vajag zināt latviešu vēsturi,pilnu,desmitiem tūkstošu gadu senu,zināt kādas pasaules klaidoņu cūkas par mums ir izņirgājušies,tad zināsi kas ir latvietis,tas ir,kas esmu es.Un paprasiet,ko es latvietis par to domāju.Un es domāju ejiet uz balta poda,vēs-nieki.

 8. … nezinu, vai mad’am, freulin, gospaz’a vai vēlkas tur, bet Lipšas kundze uzrakstījusi īsi, konkrēti un saprotami. Izskaidrojot visu šo situāciju. un noteikti tam visam piekrītu, izvērtējot agrāk izlasīto. Paldies.
  … un tie kas vēlas te ”makaronus karināt” , lai aiziet pēc buliona …

 9. Latviešiem, kā parasti, sanāks! Nākamgad’ 2.decembrī kā sāks svinēt – tā svinēs 100. LV gadadienu vismaz līdz 2020.gadam! “Vecie buki” vēl pierādīs “jaunajām lipšām”, kā jāstrādā arhīvos, kādus sensacionālus secinājumus jāizdara!
  Inesis Feldmanis: «Es to uzskatu par savas dzīves uzdevumu – uzrakstīt kārtīgu vēstures grāmatu par Latvijas valsts tapšanu. Esmu jau rakstījis par to, ka Latvijas valsts laikam tomēr ir tapusi 1917. gada otrajā decembrī» NRA, 26.01.2016.

  • Un šeit Feldmanim ir taisnība, 18. novembris ir pirmais valsts (kuras faktiski vēl nav) apvērsums. kuram patiesie valsts veidotāji LPNP nepretojās, lai nekaitētu idejai. Piedevām vel mainot orientāciju no Antantes uz Vācu sociāldemokrātiem.

 10. Latviešiem, kā parasti, nesanāk.
  Igauņi (24.febr.) un lietuvieši (16.febr.) jau sen savas valstis nodibinājuši, bet latvieši, izrādās, vēl novembrī (!) nav lasījuši avīzes un neko nezina par savas valsts nodibināšanu un nesaprot pat, kas pie tuvākajiem kaimiņiem par milzīgiem jaunumiem no gada sākuma.

  • Vēl jau ir Baltijas hercogistes projekts, kurā aktīvi piedalījās latviešu pilsoniskās partijas, ko izjauca novembra revolūcija Vācijā.

 11. Kas spēj atšķirt propagandiskus saukļus/ideoloģiskas klišejas no zinātniskiem jēdzieniem/terminiem –
  tas jau madam’ Lipšas politkorektumu – virspusējo vēsturiskās ainas raksturojumu labi sapratīs.
  Īpaši apķērīgajiem, atgādināšu Tautas padomes priekšsēdētāja biedra (vietnieka) Gustava Zemgala (tas ir, faktiski Ulmaņa vietnieka) 1918. gada 21. decembra paziņojumu, kas bija adresēts Ulmaņa kabinetam: «Nodot varu tiem, kam tauta vairāk uzticas, tas ir, lieliniekiem.»

 12. Skalbe bija izcils domātājs

  • E.Virza arī ar galvu domāja, tāpēc aģitēt strēlniekus – bezzemniekus&proletariātu – tieši nedevās, vien
   “pa kluso” piesita Iskolata durvīm savu satīru “Sapnis Ziemassvētku naktī”. Pamatoti jau madam’ A.Kubuliņa žēlojas par “E.Virzas grūto atpakaļceļu uz autoritātes atgūšanu sabiedrībā” (Domuzīme 2015, nr.3) – ja 31% (606 000) dzīvo nabadzības riskā zonā (J.Jansons), tad ar skaistām frāzēm un lielkulīgiem saukļis uzticību neiegūt.

 13. jā sarkanie, sarkano latgali lika pie varas un kur viņi tagad????????????????????? IR Latgale Rainis un ir………………….

 14. Prieks manis gan 17.11.1917., 30.01.1918. Latvijas valsts deklarācijas, gan 18.11.1918. Latvijas Republikas proklamēšana IR LATVJU TAUTAS GRIBA! DIEVS SVĒTĪ LATVIJU!

 15. Paldies par šādu rakstu, viedokli. Atļaušos piezīmēt, ka nekur, nekad pasaulē nav bijis tādas “vienotas tautas”. Ikvienā tautas sabiedrībā ir 2-8% virzošais kultūrslānis (nosacīti inteliģence, uzņēmēji), kurš ievelk pārējo tautas masu. Žēl, ka autore neiztirzāja plašāk LPNP darbību, jo faktiski jau 18.11.1917. gadā un atkārtoti 30.01.1918. gadā Latvijas Valsts jau bija deklarēta! LPNP bija pietiekoši reprezentabla un pārstāvnieciska organizācija, lai runātu tautas vārdā. 18.11.1918. gadā Latvijas valsti proklamēja. Un vēl, latviešu strēlnieki nebūt nebija tāds monolīts, arī tur bija dažādi slāņi, noskaņojumi un pēc vairākuma pievienošanās boļševikiem, daudz strēlnieku atgriezās Latvijā…

  • Kas spēj atšķirt propagandiskus saukļus/ideoloģiskas klišejas no zinātniskiem jēdzieniem/terminiem –
   tas jau madam’ Lipšas politkorektumu – virspusējo vēsturiskās ainas raksturojumu labi sapratīs.
   Īpaši apķērīgajiem, atgādināšu Tautas padomes priekšsēdētāja biedra (vietnieka) Gustava Zemgala (tas ir, faktiski Ulmaņa vietnieka) 1918. gada 21. decembra paziņojumu, kas bija adresēts Ulmaņa kabinetam: «Nodot varu tiem, kam tauta vairāk uzticas, tas ir, lieliniekiem.»

 16. viens no daudzajiem Atbildēt

  Skalbem taisnība arī šodien ! Un tāpēc Rīgā valda prokrieviskā “Saskaņa” , kopā ar šofera dēla un bijušā komjaunieša aktīvista veidoto interešu klubiņu. Latviešu folklorā ir vārds- kā tādus sauc. Un Saeimā arī “interešu klubiņi”, kuri sadrumstaloti valda pār politiski neizglītotu tauteli, bīdot vien savas šaurās intereses. Godīgi teikšu – man nav nekādu ilūziju par Latvijas skaisto nākotni ! Tā jau ir nozagta !

 17. I. Lipša: Ja tas jautājums par mana raksta rezonansi, tad zinu tikai, ka rakstam pozitīvas atsauksmes deva profesori Aivars Stranga un Andrejs Platais.
  ===================================================================
  Stranga un Platais – tas, atvainojiet, piedodiet, nav nopietni ņemams. Ja pozitīvas atsauksmes būtu devuši Ēriks Jēkabsons un Jānis Šiliņš, tad par madam’ Lipša rakstiem varētu sākties nopietna diskusija. Tagad – tikai “hohma”.
  p.s. 1917.g. latviešu strēlnieki (tipa Piparku Janka) ar kādu liberāli-nacionāli būtu izrīkojušies tikpat humāni, kā ar ukraiņu čekistu 1920.g. ( ja kāds atceras Čaka Mūžibas skartos, nod. Strēlnieku atgriešanās).

 18. It īpaši, palasot tos ķengu pilnos komentārus.

  • I. Lipša: Ja tas jautājums par mana raksta rezonansi, tad zinu tikai, ka rakstam pozitīvas atsauksmes deva profesori Aivars Stranga un Andrejs Platais.
   ===================================================================
   Stranga un Platais – tas, atvainojiet, piedodiet, nav nopietni ņemams. Ja pozitīvas atsauksmes būtu devuši Ēriks Jēkabsons un Jānis Šiliņš, tad par madam’ Lipša rakstiem varētu sākties nopietna diskusija. Tagad – tikai “hohma”.
   p.s. 1917.g. latviešu strēlnieki (tipa Piparku Janka) ar kādu liberāli-nacionāli būtu izrīkojušies tikpat humāni, kā ar ukraiņu čekistu 1920.g. ( ja kāds atceras Čaka Mūžibas skartos, nod. Strēlnieku atgriešanās).

 19. It īpaši, palasot tos ķengu pilnos komentārus.

  • It īpaši, lasot K.Skalbes sarakstīto.
   Pulcējaties zem latviešu karogiem!
   ……Ienaidnieks samin mūsu druvas; pārvērš mūsu mājas par pelniem un mūsu pilsētas par gruvekļiem. Mūsu sirmgalvji un bērni, mātes, sievas un meitas vienmēr vēl bēg no ļaunā vajātāja. Viņu ciešanas brēc pret debesīm, viņi gaida mūsu aizstāvēšanas.
   Un mēs neesam vieni: dienu no dienas, plecu pie pleca, mēs cīnāmies kopā ar diženo krievu tautu. Ticiet Krievijas nesalaužamai varenībai, ticiet latviešu tautas gaišai nākotnei! Lai tad pulcējamies zem savas tautas karoga, zem divgalvainā ērgļa spārniem.
   Pēc 700 gadiem no jauna veidojas mūsu tautas liktenis. Pēc šiem 700 ciešanu un gaidīšanas gadiem ir jāpiepildās tautas kultūrālās atdzimšanas sapnim. Tagad, vai nekad! Kaŗa laukā jums, Latvijas dēli, jārada tagad tautas liktenis un slava. Jūs, vidzemnieki un latgalieši, kas druvās vēl izkaptis cilājat, un jūs, kurzemnieki, kam arkli jau atstāti rūsē tēvu tīrumos, – apmaināt izkaptis un arklu pret kareivja zobenu! Un visi, kas izkaisīti svešumā, bet kam sirds vēl pukst priekš dzimtenes, sniedzat roku uz cīņu! Jo vairāk esam zaudējuši, jo vairāk mums jāatgūst. Lielajam naidu laikam jātop par lielu cerību un lielas saņemšanās laikmetu visā mūsu tautā. Brāļi, labāk cīņā doties, nekā nīkt un izputēt pa svešām ceļmalām! Kā arvienu, tā arī šinī gŗūtā bridī, paliksim uzticīgi savai tēvu zemei un kalsim ,paši viņas liktenī!

 20. Kārlis Skalbe: “Mans draugs, mēs neesam tauta. Mēs esam bars. Mēs brienam katrs uz savu pusi.”
  Kurš gan var pateikt, kurā tautā ir bijusi un ir pašlaik tāda vienprātīga un apzināta soļošana vienā virzienā… kad visi apzināti saka: – hei, turamies kopā, kā TAUTA. Viss ir nosacīti. … Lai gan visi sirdī jūtam emocionālu mīlestību pret Latviju, vai tāpat katrs varam droši teikt – “es mīlu latviešu tautu”.

 21. “Tad sākās šīs emocijas.”
  =================================================================
  Nacionāļiem vajadzēja rīkoties ar skaidru prātu nevis 1919.g., bet jau 1917.g., tad 1918.g. būtu ne tikai Kalpaka bataljons (400 vīri), bet vismaz divīzija (4 000). Prātiņ, nāc pie lipšeniekiem!
  Sk. dokumentus vietnē old.historia.lv
  Latvijas Pagaidu valdības rīkojums par bezzemnieku apgādāšanu ar zemi.
  [1919. gada 27. februārī, Liepājā]
  ___________________________________________________________
  1. Bezzemnieku apgādāšanai ar zemi Pagaidu valdība nodibina valsts zemes fondu.
  2. Ikreiz ar īpašu rīkojumu valdība noteic, kādas zemes fondā ieskaitāmas.
  3. Ar šo rīkojumu zemes fondā ieskaita:…..

 22. Manu apziņu nezina arī esošās varas bīdītāji. To nezināja arī Gorbijs ,kad sāka bīdīt lietas, jo mazāk karu juku laikos un ar ārkārtīgi ierobežotu informāciju. Būtībā bez informācijas. Bija taču nepārtrauktas okupācijas,iebrukumi. No katra histēriska vai aizvainota izteikuma nevar būvēt vēsturi. Ak, šī pataloģiskā atsauce uz -es zinu labāk par pašu tautu ,ko tā domā. Šodien tas pats.

  • Kārlis Skalbe: Pulcējaties zem latviešu karogiem!
   …….Ienaidnieks samin mūsu druvas; pārvērš mūsu mājas par pelniem un mūsu pilsētas par gruvekļiem. Mūsu sirmgalvji un bērni, mātes, sievas un meitas vienmēr vēl bēg no ļaunā vajātāja. Viņu ciešanas brēc pret debesīm, viņi gaida mūsu aizstāvēšanas.
   Un mēs neesam vieni: dienu no dienas, plecu pie pleca, mēs cīnāmies kopā ar diženo krievu tautu. Ticiet Krievijas nesalaužamai varenībai, ticiet latviešu tautas gaišai nākotnei! Lai tad pulcējamies zem savas tautas karoga, zem divgalvainā ērgļa spārniem.
   Pēc 700 gadiem no jauna veidojas mūsu tautas liktenis. Pēc šiem 700 ciešanu un gaidīšanas gadiem ir jāpiepildās tautas kultūrālās atdzimšanas sapnim. Tagad, vai nekad! Kaŗa laukā jums, Latvijas dēli, jārada tagad tautas liktenis un slava. Jūs, vidzemnieki un latgalieši, kas druvās vēl izkaptis cilājat, un jūs, kurzemnieki, kam arkli jau atstāti rūsē tēvu tīrumos, – apmaināt izkaptis un arklu pret kareivja zobenu! Un visi, kas izkaisīti svešumā, bet kam sirds vēl pukst priekš dzimtenes, sniedzat roku uz cīņu! Jo vairāk esam zaudējuši, jo vairāk mums jāatgūst. Lielajam naidu laikam jātop par lielu cerību un lielas saņemšanās laikmetu visā mūsu tautā. Brāļi, labāk cīņā doties, nekā nīkt un izputēt pa svešām ceļmalām! Kā arvienu, tā arī šinī gŗūtā bridī, paliksim uzticīgi savai tēvu zemei un kalsim ,paši viņas liktenī!

 23. Savādi paziņojumi,savādi pārmetumi -kurš zināja ko kāds cits domā ? Grupiņas ,kuras kominicēja būtībā šaurā lokā ,mētā apvainojumus tautai par kuras domām neko nezina. Skolojās ārzemēs, dzīvoja emigrācijā. Cilvēki uz vietām nedrukājās tajās dažās avīželēs , nepiedalījās grupiņas sapulcītēs ?! Un tikai.

 24. Nebūtu 18.novembris būtu cits datums. Eiropa ir pārāk sakārtota ,par Amazones džungļos ir iezīmētas cilšu teritorijas. Nevajag pārspīlēt. Kādam gribas sēt nelāgu sēklu tauta apziņā, tik vairs neuzdrošinās runāt par bikšu mazgāšanu ,kā zelta poda pilsoniskais tips

 25. Kāpēc vēsturnieki nevarētu pastāstīt gaišajai un godīgajai latviešu tautai par to, kas tai tāpat kā man noteikti patiktu. Man vislabāk patīk latviešu noorganizētā cittautiešu piekrāpšana pilsonības jautājumā. Pirmo reizi tas notika 1918.gada beigās, kad Vācijas valdības ģenerālpilnvarotais Augusts Vinnigs un Latvijas Pagaidu valdība 1918.gada 29. decembrī Rīgā noslēdza līgumu par Latvijas pilsonības piešķiršanu cittautiešiem, kuri vismaz četras nedēļas piedalījās cīņās pret boļševikiem. No Pagaidu valdības līgumu parakstīja Kārlis Ulmanis, Jānis Zālītis, Spricis Paegle. Pēc boļševiku padzīšanas Latvijas valdība atsacījās izpildīt līgumu. Otro reizi latvieši piekrāpa cittautiešus pilsonības jautājumā (solot „nulles variantu”) pirms AP vēlēšanām 1990.gada 18.martā, lai visi balsotu par LTF. Es uzskatu, ka tāpēc latviešus nevar saukt par neliešiem, nelietīgu tautu. To nedrīkst darīt. Latvieši aizstāvēja savu nelietību tādā veidā. Ja viņi nebūtu nelieši, tad viņiem tā nevajadzētu rīkoties. Cittautiešiem tas ir jāsaprot un nav jādusmojās uz neliešiem latviešiem. Viņiem ir brīvprātīgi jāatzīst, ka latvieši var būt nelieši un viņiem nevar uzticēties. Staļins to zināja un neuzticējās. Arī vācieši to zināja un neuzticējās, vēloties pēc kara ar latviešiem pelnīti izrēķināties uz visiem laikiem. No nelietīgās tautas iznīcināšanas izglāba krievi (uzvarēja karā un no Latvijas patrieca Hitlera armiju), un latvieši tāpēc tagad pateicībā un uzticībā lamā krievus.

 26. Man vislabāk patīk latviešu noorganizētā cittautiešu piekrāpšana pilsonības jautājumā. Pirmo reizi tas notika 1918.gada beigās, kad Vācijas valdības ģenerālpilnvarotais Augusts Vinnigs un Latvijas Pagaidu valdība 1918.gada 29. decembrī Rīgā noslēdza līgumu par Latvijas pilsonības piešķiršanu cittautiešiem, kuri vismaz četras nedēļas piedalījās cīņās pret boļševikiem. No Pagaidu valdības līgumu parakstīja Kārlis Ulmanis, Jānis Zālītis, Spricis Paegle. Pēc boļševiku padzīšanas Latvijas valdība atsacījās izpildīt līgumu. Otro reizi latvieši piekrāpa cittautiešus pilsonības jautājumā (solot „nulles variantu”) pirms AP vēlēšanām 1990.gada 18.martā, lai visi balsotu par LTF. Es uzskatu, ka tāpēc latviešus nevar saukt par neliešiem, nelietīgu tautu. To nedrīkst darīt. Latvieši aizstāvēja savu nelietību tādā veidā. Ja viņi nebūtu nelieši, tad viņiem tā nevajadzētu rīkoties. Cittautiešiem tas ir jāsaprot un nav jādusmojās uz neliešiem latviešiem. Viņiem ir brīvprātīgi jāatzīst, ka latvieši var būt nelieši un viņiem nevar uzticēties. Staļins to zināja un neuzticējās. Arī vācieši to zināja un neuzticējās, vēloties pēc kara ar latviešiem pelnīti izrēķināties uz visiem laikiem. No nelietīgās tautas iznīcināšanas izglāba krievi (uzvarēja karā un no Latvijas patrieca Hitlera armiju), un latvieši tāpēc tagad pateicībā un uzticībā lamā krievus.

 27. Es vēl piebilstu vēl kādu manuprāt svarīgu aspektu, ko Ineta Lipša nepiemin (acīmredzot ierobežotā formāta dēļ – tēma sarežģīta, zīmju skaits intervijā ierobežots).
  Proti, ļaudis vienkārši nezināja, nespēja iedomāties alternatīvu “trešo ceļu”. Viņi zināja tikai monarhiju un sabiedrības striktu sadalījumu dažādi priviliģētos slāņos. Izglītotākā daļa, protams, zināja parlamentāro monarhiju (Lielbritānija, Zviedrija u.c.) un oligarhisko republikānismu (Francija, ASV), taču cik nu tādu bija, kas pa pasauli tika ceļojuši? Saujiņa vācbaltiešu aristokrātijas un latviešu turīgās pilsonības, un vēl 1905. gada bēgļi revolucionāri, kas bija pārliecināti marksisti. Līdz ar to vienkāršā tauta lielā mērā aicinājumu pretoties lielinieciskumam uztvēra kā aicinājumu atgriezties pie impērijas laika kārtības, tikai uradņika vietā policists būs.
  Lielā mērā to veicināja arī pati Pagaidu valdība (kuri arī bija vien cilvēki un necik izglītoti politikā), kas, piemēram, bruņotos spēkus sāka veidot, kā pati definēja, pēc “šķiriskā principa”, proti, no turīgās pilsonības dēliem vienas vienības, no karaskolu absolventiem citas vienības, bet no plikadīdām strādniekiem, bezzemniekiem un sīkzemniekiem atsevišķas vienības. Atgriezties pie kārtības, kāda bija pirms 1917. gada nevēlējās neviens, bet daudzmaz skaidru nākotnes mērķu vīziju “tautas varai” (bet kāda tā būs realitātē, neviens nespēja iztēloties) deva tikai lielinieki. Tāpēc sākumā Pagaidu valdībai atbalsts “tautā” bija visnotaļ minimāls (par ko liecina visi avoti).
  No otras puses, apbrīnoju tos clvēkus, kas pie tik bezperspektīva “rasklada” nemeta plinti krūmos, bet palika un darīja ko varēja, lai mēs būtu nevis kādas paplukušas lielimpērijas nomaļa province, bet suverēna valsts, ar saviem mīnusies, plusiem, tb normālu dzīvi, ko paši varam veidot.

 28. Iveta Skrūvīte>Arturs Nagliņš Atbildēt

  Tiešām! Sāka glābt latviešus visā Krievijā jau 1937.-1038.gados un turpināja Latvijā-1940.un 1949.gadā!

 29. LPNP ir “Latviešu pagaidu nacionālā padome” nevis “Latvijas pagaidu nacionālā padome”. Apmēram tāda ir visa raksta kvalitāte.

 30. Paldies vēsturniecei par skaidrojumu un drosmi to publiskot! Kaut arī balta patiesība, bet tik daudz profānu, kuriem liekas, ka vēsture ir tāda virtuves padarīšana, kur ķēkšas vislabāk zina, kā bija. Esmu pilnīgi pārliecināta, ka visi šie “nolicēji” savā mūžā nav ne reizi bijuši dokumentu krātuvē – arhīvā (I.Lipši tur redzēju vasarā katru dienu strādājam), ne pat lasījuši kādu rakstu no atbilstošā laikmeta avīzēm. Problēma ir tajā, ka cilvēki labprāt klausās pasakas, dzird to, ko grib dzirdēt, un neuzticas profesionāļiem. Nevienā jomā. Masveidā kritizē ārstus, policistus, ekonomistus, skolotājus.

 31. Man ir iedzimta nelokāma naudasgriba un ja man kāds vai kāda iestāstīs kā pie tās naudas tikt tad es to darīšu cik jaudas. Tā ka mīļo zinnātniec neesi aroganta caca, nepiekasies Levitam un izstāsti kā žīdiņiem gāja ar savas valsts radīšanu.

 32. Pieļauju, ka no visa “par tēmu” sarakstītā šīs vēsturnieces viedoklis ir vistuvāk patiesībai …

 33. Starptautiskā konference «LIELAIS BRĀLIS TEVI VĒRO: VDK un tās piesegstruktūras», 11. augusts
  – sk. no 46:08. Reāli jau I. Lipša specializācijas pētniecībā par tēmu “zināja un gribēja”.

 34. par šo "zinātnieci" Atbildēt

  Iesaku visiem izlasīt šis “zinātnieces” rakstu delfos “Krievijā un Latvijā mākslīgi tiek radīta realitātē nebalstīta jauna ideoloģija,uzskata pētniece” … palasiet, lai saprastu, ka šī “pētniece” karo pret tradīciju, pret ģimeni … kā “Latvijas Avīze”, kura sludina sevi par konservatīvu esam, sāk veidot labēju politiku? to kas notiek ar LA – ir pētījuma vērts

  • Gribu komentēt

  • Kārlis Streips: „Kārlis Streips: Izglītojoša, interesanta, jautra nedēļa”, 15. jūnijs 2015
   „Trešdien būs plaša konference par LGBT kopienām Austrumeiropā, to sasniegumiem un izaicinājumiem. Zviedrijas pārstāvji vadīs citu sarunu par transpersonu tiesībām. Citu diskusiju par LGBT kopienas attīstību Latvijā vadīs profesore Ineta Lipša, trešdien arī būs diskusija par “mistēriju, kas ir biseksualitāte.” Ceturtdien no rīta speciālisti no 15 valstīm Eiropā un ārpus tās piedāvās prezentācijas par tēmu “Queer naratīvs Eiropas kultūrās

  • Lipkes memoriāla mājas lapā, lekciju tiešraide : Par homofobiju Latvijā, ATBALSTA ASV VĒSTNIECĪBA, Ineta Lipše
   MOZĪKA mājas lapā: “BĪSTAMIE SAKARI: SENO FOBIJU ŠODIENA LATVIJĀ”, Ineta Lipše
   Diemžē tiešo linku ielikt la.lv nepieļauj, nākas rakstīt citējot

  • They want to monetize humanity, all of it! But first they have to destroy the family, radiation, and borders in order to produce a gray uniform mass of slaves easy to monetize.

 35. <Anonymous 18. novembris, 2016 20:05
  =================================================================
  Speciāli priekš "depresīvajiem" un "represīvajiem", fragments no K.Skalbes filozofiskās pasakas "Kā es braucu Ziemeļmeitas lūkoties":
  "…Kuņģis paņēma kādu papīru un, viņā skatīdamies, runāja:
  «Tu, jaunais cilvēk, esi apsūdzēts, ka pašā tanī divdesmitceturtā miega mēneša naktī, kad visi gulēja svētā mierā, esi pārdroši atstājis savu guļu vietu, izgājis ārā un kliedzis tā, ka vesels apgabals ir iztraucēts no miega. Troksnis ir bijis tik satricinošs, ka daudz pilsoņu vairāk naktis nav varējuši mierīgi iemigt. Tu esi pārkāpis šās zemes svētāko likumu — miegu, un tā esi izdarījis lielāko noziegumu, kuru kāds cilvēks var izda­rīt, — miera traucēšanu. Apsūdzētais, ko tu uz to saki?»
  «Es priecājos, ka jūsu pilsoņi ir dabūjuši reiz atvēsināt no miega nosutušos sānus.»
  «Tavi vārdi ir par daudz nekaunīgi, jaunais cilvēk, lai es viņus uz­skatītu nopietni: es redzu, tu esi vēl pilns zēna pārgalvības un noziegumu esi izdarījis jaunības karstumā. Vēl nav par vēlu atgriezties! Tavs augums ir tikpat labi derīgs mierīgai tauku audzēšanai kā visu citu godīgu pilsoņu. Kāds |oti cienījams pilsonis grib par tevi galvot. Apsolies visas tautas priekšā, uz ce|iem zemodamies, nožēlot savu noziegumu, naktis pavadīt godīgi un kārtīgi savā gultā, tad tev taps piedots. Citādi tu tapsi izdzīts jūrā un slīkdams noslīksi tur,» viņš svinīgi nobeidza…"
  p.s." Pār nākotni valda tie, kas valda pār pagātni"

 36. Iesaku visiem kliedzējiem ievilkt elpu.Saprotu Jūsu izjūtas,bet viss,arī Jūsu viedoklis, nav vienīgā 100% patiesība. Vai tiešām ir tik būtiski rakņāties tajā,kas pagājis?Cik būtiski tas mainīs tagadni? Ir jārada šodiena. Tie, kas meklēs slikto,to atradīs. Vēsturniece var meklēt savu patiesību,bet vai tas mainīs faktu,ka tik daudzi cīnījās par savu zemi?Reali atdeva veselību un dzīvību? Arī Jūsu negācijas nākotnē kalpos par pamatu kādas citas vēsturnieces viedoklim-“latvieši nevēlējās savu valsti ” un tikai tādēļ,ka Jūs šobrīd esat neapmierināti ar sevi un visu sev apkārt. Un varbūt K.Skalbe Jums šobrīd ir tuvāks kā jebkurš cits,ņemot vērā,cik depresīvas ir viņa pasakas.;)Veiksmi Jums!

  • Neapzināta un komplementāros mītos balstīta pagātne, veicina nepamatotu augstprātību un tās iespaidā izdarītas kļūdas tagadnē un nākotnē.

 37. Interesants raksts, paldies

  • “….patiesībā mums nav savas ekonomikas,” tā Raimonds Vējonis, LV prezidents vakar atklāja intervijas laikā LTV “Rīta Panorāma”. Unikāls gadījums – valsts ir, ekonomikas nav? Kā vispār atšķirt “valsti” no kādas “valsts kolonijas”. Akadēmiķi var paskaidrot, lūdzu?

   • Nav arī savu mēdiju, proti tautas mēdiju. Citādu viedokli, proti, nehomoseksulālu, nelezbejsiku, par ģimeni, vērtīborientāciju, tikumu un , ak šausmas, tiklību, nedod dievs, nav iespējams paust. Tādas lietas nav interesantas. Par praidiem, seksu, dažādu, stringiem, biskītēm, pupturiem, “īpaši perversām ballītēm” (citāts), bagātnieku greizo dzīvi, “zinātnē balstītu” amoralitāti, multikulturālismu (uz miljons bezmēdiju latviešiem) TO JĀ un daudz

 38. tas ir neiedomājams stulbums! Atbildēt

  šī “zinātniece” (vienmēr un visur turpmāk šis sievietes akadēmiskums ir jāliek pēdiņās) … šī zoss ir iedomājusies inteliģenci un tautu nodalīt kā divas atsevišķas nesavienotas kategorijas! kāds stulbums! … nav jābrīnās par Latvijas akademiskās vides kvalitātes zemo vērtējumu

 39. pretīgs raksts un pretīgs vēstures tulkojums, iedomājums latvijas Valsts dzimšanas dienā. Tiešām, pretīga lapele, ir šī Latvijas Avīze … izrādās arī zinatnieki, ne tikai žurnālisti, ir pieskatāmi pie tiem, kuri (kuras) pārdodas par naudiņām … prostitūtas

  • hehe – patiesība iekoda? Žirinovskis vislaiku bazunē, ka kaut kādi iznireļi izmantoja kārtējo dumpi Krievijā un nofenderēja impērijas pamatlīdzekli.

 40. Taču grūti iedomāties,…
  =================================================================
  Izlasiet interviju ar bijušo diplomātu un politiķi Georgu Andrejevu: ” Piederu tiem, kas uzskata — Latvija mūsdienu pasaulē nespētu eksistēt kā atsevišķa vienība. Tas, kā liecina vēsture, nebija īsti iespējams ne pēc Pirmā pasaules kara, ne arī tagad….” “Ar lāča ausīm Eiropas cepurē.” (Providus.lv)

 41. Paldies par plašākai sabiedribas daļai nezināmu vai pat apzināti noklusētu vēstures notikumu t.i.faktu izvilkšanu no pagātnes klusajiem lieciniekiem – avīžu slejām!

  • Mācīties, mācīties un vēlreiz – mācīties (izmantot interneta sniegtās iespējas)!
   Izraksts no Tautas padomes svinīgās sēdes protokola par Latvijas valsts pasludināšanu.
   [1918.gada 18.novembrī, Rīgā]
   Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas vārdā Dr. Pauls Kalniņš nolasa sekošu deklarāciju: “Pasaules revolūcijas vētras ir veidojušas arī brīvās un neatkarīgās Latvijas ideju. Šodien, 18. novembrī 1918. g., apvienotās Latvijas demokrātijas priekšstāvji izsludina patstāvīgas Latvijas nodibināšanos. Arī mēs, Latvijas Soc.-dem. strādn. partijas priekšstāvji, atrodam par nepieciešamu šobrīd veicināt brīvās Latvijas izveidošanos par patstāvīgu valsti. Brīvā, neatkarīgā Latvija mums tomēr nav mērķis, bet tikai līdzeklis mūsu mērķu sasniegšanai. Kā agrāk, tā tagad mēs stāvam uz sociālistiskās internacionāles pamatiem. Viņas un tamlīdz arī mūsu mērķis ir – sociālistiskā republika brīvu tautu savienībā. Sociālistisku republiku var ievest tikai sociālistiska valdība un arī tā vienīgi tad, ja viņa balstās uz plašām, apziņā stiprām strādnieku organizācijām un ja saimnieciskā dzīve izveidojusies uz pamatiem, kuri sociālistiskās kārtības nodibināšanu dara iespējamu un nepieciešamu. Abu pēdējo nosacījumu šobrīd mums trūkst. Radīt šos nosacījumus tāpēc ir mūsu tuvākais uzdevums. (old.historia.lv)

 42. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Šajā Dieva pasaulē kopumā un, īpaši jau, ar mums pašiem notiek TIKAI un VIENĪGI tas, ko mēs PAŠI pieļaujam. Inerti truli noskatoties, nožēlojami gļēvi “klusējot lupatiņā”, vai pat apzināti uz to “parakstoties” un +/- “aktīvi ņemot dalību” – nav būtiskas atšķirības.”

  Un, arī: “Skola maksā naudu, kā zināms. Bet – tiem, kas nejēdz vai pat nevēlas mācīties, tas maksā nesalīdzināmi dārgāk, jo šiem skolas naudu nākas maksāt visu mūžu un arvien lielāku.” 😉

  =======

  Mediju ziņas (2005. gads): Lai gan lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju zina, kādi šīs valsts “svētki” tiek atzīmēti katrā no attiecīgajiem datumiem, kuri ir iezīmēti ar sarkaniem cipariem kalendārā, tomēr pārsvarā tie netiek īpaši svinēti un šīs “valsts svētku” dienas tiek izmantotas kā parastas brīvdienas…
  ——-
  .
  SARKANS cipars kalendārā…
  ( “…un nav nekā jauna šajā pasaulē…” )
  ( Iz “O.M.© arChīva”, ANNO ~ Muļķu Zeme, 2005. )

  No rīta letiņš, šķirstot kalendāru,
  Redz: sarkans cipars sola brīvu dienu!
  Viņš štukot sāk, vai nečībot uz bāru ~
  Pie brīvdienas kas stiprāks der par pienu.
  .
  Pa ‘frekvencēm’ ik brīdi himnas spēlē,
  ‘Stumj’ “patrEJotu” tēmas mākslEnieki,
  ‘Grab’ “kvēli” saukļi, stīvinātās mēlēs ~
  Tak’ laikam “valstij” šodien svētku prieki?…”
  .
  Iekš TV-kastes diktors atgādina:
  “Būs karakalpu parāde, gar krastu,
  Tiks vakarpusē (‘katrs viens’ to zina),
  Bliezts salūts (“relaxējot pūli prastu”)!
  .
  Pa dienas vidu – parlamentārs ‘tusiņš’,
  Ar standartrunām, burbuļvīniem saldiem,
  Pēc kura “viedos” aiztransportēs busiņš,
  Līdz pilsmūriem, pie svētku rauta galdiem…”
  .
  Kāds “eksperts” spamo – inflācijai augot:
  “Būs dārgāk ‘jāpiķo’ par ‘benžu’, gāzi…”
  “Pauž bažu politologs” (‘mīksts’) – lai raugot,
  Ka “bauri” ‘skrobē nesaiet pa fāzi’!…
  .
  Pēc “info-bloka” – vēsturiskas bildes,
  Iz hronikām un šīs “valsts” (SILES) dienām:
  Gan kungi cilindros, gan rukšķu ģildes,
  Gan karogi, gan “hibrīdspams” uz sienām.
  .
  Tas “lumpenim” šķiet bišķi garlaicīgi:
  Viņš aizdodas uz šķūnīti pēc malkas,
  Un boilerkrāsni iekur, savlaicīgi ~
  Nav “rumulēts”, pēc lielās sū#u talkas.
  .
  Nāk pastnieks, atnes rēķinu par strāvu,
  (Viņš vakar neesot jaudājis, jo – dzēris),
  “Plēš monopols trīs ādas, kā te stāvu!…”
  Dveš “klients”, kreisā pusē ribas tvēris:
  .
  “Njā… Laikam tomēr nespīd vakars bārā ~
  Viss ‘piķis “valstij” jāatgrūž, par špani’!?
  Dēļ tam, ka “sarkans cipars kalendārā”,
  Vien – ‘krutkas blašķe jānokož’, ar Žani…”

  =====

  MUĻĶU, totāli nozombētu lumpeņu, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” u.c. taml. “biogaļas izstrādājumu” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

  • Pat te nav miera no tā nenogurdināmā grafomāna O.M.!

   • ;)))))

    Pat te nav miera no MUĻĶU zemes eurolatvānijas bezcerīgi aprobežotu lumpeņu “titulnācijas” biogaļas izstrādājumiem, kam nu jau trešo desmitgadi “ilgtspējīgi” ticis zombēts un, kā redzams, beidzot arī ir iezombēts, ka PATIESĪBA esot “grafomānija”.

    “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
    / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

    Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

    Un, arī: “Cilvēkam galva ir paredzēta galvenokārt domāšanai – NEVIS tikai kā plauktiņš cepurei / pakaramais lakatiņam, vai arī priekš tam, lai putni rumpi nepiegāna.” 😉

 43. Cik pretīga savas tautas noniecināšana… Es ceru, ka tā draņķe lipša degs elles ugunīs!

 44. ” Kanādas vadītais bataljons Latvijā ieradīsies ar bruņutehniku un prettanku spējām ” BNS, 9.07.2016.
  ==================================================================
  Liberālistus un lipšas ar “maisā likšanu” nenobaidēt! Rietumkrātiņa valstis nāks palīgā savējiem – nebūs vairs kā 1940.g., kad briti “uzmeta” vai kā 1943.g., kad FDR novienojās ar Josifu Teherānā.

 45. Kas notiek ar Latvijas Avīzi? Atbildēt

  Ir ļoti redzama politikas maiņa “LA”, pēc pārmaiņām vadībā. Nu ko(?), čekistu līdzskrējēju vadībā LA ir uzsākusi ceļu uz nekurieni. … šis raksts Latvijas Valsts dzimšanas dienā ir tam liecība. Noželojamie nodevēji. Vai jūs, LA darbinieki, sev neriebjaties, kad sakatāties spogulī? ….
  p.s.
  ši “zinātniece” lipša ir izdevīgi aizmirsusi par jaunlatviešiem, parValdemāra uzrakstu uz savas studentu istabiņas durvīm krievij;a – “šeit dzīvo latvis”. Nožēlojama vēstires notikumu tulkošana. šī liberaste lipša ir liekama vienā maisa ar stradiņa universitātes “speciālistiem” profesoriņu kruku un hanovu.

  • Aizmirsusi arī par Brāļu draudzes lielo nozīmi latviešu nācijas veidošanā. Pirmā inteliģence, uzņēmēju, valstsvīri radās tiešu starp šiem cilvēkiem, tie nebija jaunlatviešu, kas uzsāka ceļu uz valstisko apziņu. Jāizlasa vēsturniek Gundara Ceipes grāmata “Dieva tautas dzimšana”. Patiešām labs darbs.

 46. nav pats trakākais Atbildēt

  Ja vientieši sprūk klāt, tad “izsecina” ne šo vien !

 47. nagliņš ir no krievu “naglij” ??

 48. Katras tautas dzīvi vada tās elite – inteliģence. Elite organizātoriski formē tautas gaitas un piepilda ar saturu tautas apziņu. Tautas elite ir tautas galva. Ja tautai nav elite, tad tautai nav galva. Ja tauta nerūpējās par savas elites izveidošanu, tad tautai ir jāsamierinās ar dzīvi bez galvas. Latviešu tautas dzīve ir dzīve bez galvas. Visur elites vietā ir kretīni, muļķi, zagļi, blēži. Visur,- jebkurā dzīves segmentā. Tajos vēsturiskajos periodos, kad latviešu tautu pieskatīja vācu un krievu elite, latviešu tauta neizjuta savas galvas trūkumu. Tajos vēsturiskajos periodos, kad latviešu tauta ir palaista savvaļā, galvas trūkums pārvēršās par tautas katastrofu. Citādāk tas nevarēja notikt, jo tauta pati ir vainīga, un Dievs tagad tai liek dzīvot morālās un intelektuālās elles mocībās par tautas milzīgo grēku – patoloģisko naidu pret sava etnosa godīgākajiem un gudrākajiem cilvēkiem.

 49. troļļi rej pat svētkos ! Atbildēt

  nez kāpēc bāžās iekšā tajā vilku midzenī ar trulu sejas izteiksmi ???
  Mūciet uz savām rašēm, paņstvām un kur nekur neatskatīdamies,
  kamēr tie briesmoņi latvieši vēl nav ādu novilkuši un uz oglēm izcepuši !!!

 50. Visu cieņu vēsturniecei! Nekā latviešu tautu pazemojoša viņas atziņās nav, tāpēc man grūti saprast, par ko daži komentētāji viņai uzbrūk! Gluži vnk realitāte vienmēr ir daudz piezemētāka nekā vēlāk izveidotās nacionāli romantiskās leģendas. Bet ar vēsturi diemžēl vienmēr bijis, ka tā – atkarībā no laika un politiskās iekārtas – vairāk vai mazāk kalpo kādai ideoloģijai. Par PSRS nemaz nerunāsim, tur no vēstures pat smakas nebija palicis, taču arī mūsdienu Latvijā daudziem vēsturi gribas vairāk vai mazāk “piepucēt”, pielāgot “pareizajai partijas līnijai”.

 51. “…Kā akadēmiski izglītotu vēsturnieci mani interesē, kas tad īsti toreiz notika, kādi bija fakti.”
  =================================================================
  Ikvienam “ne-akadēmiķim” iesaku pievērst uzmanību “tautas likumdevēju” grupai – juristu cunftes kungiem. Cik gan veikli levitiešu priekšteči darbojās 1920.g., kad nepieļāva visas tautas vēlēta prezidenta parādīšanos! Tērgās juristi un akadēmiķi par “latviešu nācijas negrozāmo valstsgribu” vai kādu “kūtrumu” kādā 1934.g.15.maijā vēl ilgi, ilgi – īpaši pēc nesen notikušām prezidenta vēlēšanām ASV.

 52. Šī dāma ir enerģiska latviešu seksisma pētniece. Tātad kaut kas te nav kārtībā. Laikam nav vīra, bērnu, ir lezbiete un nekādā gadijumā nav īsts cilvēks un īsta zinātniece. Tipiski perversi orientēta latvietīte, pie tam no Trulības, kas vien izsaka daudz.

  • ” Pat brīnos, kā mūsu skolēni spēj to vēstures stundās apgūt, kura armija, kad, no kuras puses!”
   ==================================================================
   Visi liberāļi brīnās gan 22.jūnijā, kad atzīmējam Varoņu piemiņas dienu, gan 11. novembrī, kad atceras arī lupatu lēveros sakauto Rietumu brīvprātīgo armiju. 22. septembrī, Baltu vienības dienā gan lipšenieces/-ieki aktīvi “atmasko” Baltu vienības dienas svinētājus – Rietumu krustnešus un viņu pakalpiņu apkarotājus?

   • Pēter! Kam nav komentāru, tad ķeras pie cilvēka apdiršanas! Lēti un prasti, bet tagad jau daudzi tā dara, un tas nu arī ir latviešiem raksturīgi

  • Ceru, ka, neskatoties uz laiku, kas tiek veltīts darbam, viņai tomēr ir vīrs un bērni. Bet lezbiešu fantāziju nomocītajam Pēterim varu teikt: man zināmam vīrietim, kurš savulaik pieķerts pedofilijā, ir gan sieva, gan bērni. Tāpat dzirdētas runas par gejiem, kuri pazemo sievietes, ar tām apprecoties.

 53. Lai izprastu latviešu tautas gribu un vēlmi tajā periodā ,kad veidojās valsts, jāpievēršas izglītības,precīzāk, skolu vēstures jautājumam/jautājumiem.
  Vēsturnieces apgalvojums ir virspusējs.
  Tātad- ne patiess. Tādēļ, ka izvēlētīe kritēriji nav pilnvērtīgi, visu aptveroši. Inteliģence?!Tā nāca/bija radusies tautas dzīves dziļumos!Tur- riju kambarīšos ,krāšņu uguņu gaismā apgūstot lasīšnu/sava uzvārda rakstu.Inteliģence”izsitās”virspusē, uz mūžu sevī un paaudžu paaudzēs uzņemdami tautas vēlmes un vajadzības redzēdami. Inteliģences loma, protams, ir izcila.
  Un ne jau šodien mums šos jautājumus šeit jārisina

  • Inteliģences ģenēze nav tik romantiska, sentimentāla, un principā ir aplami iezīmēta. Latviešu inteliģenci izveidoja vācieši un krievi. Līdz II Pasaules karam var runāt par īstu latv.inteliģenci, jo vāciešu un krievu izglītības iestādes ielika stabilus pamatus. Arī padomju izglītība lika stabilus pamatus, jo balstījās uz klasiskajām pasaules kultūras vērtībām. Tomēr tas viss izrādījās nepietiekami latviešu genofondā. Un tagad mēs redzam latviešu inteliģenci kā karikatūru, smirdošu nekaunīgu un stulbu baru, kas nevar vadīt tautu. Var tikai to dzīt postā, kā arī sentimentāli bezjēdzīgi un būtībā kropli čivināt.

   • “Bet kāpēc 1988. jūnija plēnuma spiritus movens bija tieši Rakstnieku savienība?
    Atbilde jāmeklē jau 1962. gada sākumā.” K.Skujenieks:”Savā reizē arī viens ir karotājs” (JG,nr.257)
    ==================================================================
    Bet kāpēc nagliņu, priedīšu u.c. padomju laiku inteliģentu paaudze 30 gados (1962-1992) pārvērtās par “karikatūru”, kuru pēc 1991.g.21.augusta vairs nopietni neuztvēra – un ignorē inteliģentu padomus līdz pat šai dienai (sk. Latvijas inovācijas manifests 2016)?

    • “Perestroika” bija VDK projekts, izmantojot savervēto un mākslīgi izslavēto latviesu “radošo inteligenci”. Naivi un stulbi ir ticēt inteliģences svētai darbībai tautas labā!

    • Precīzāk par Skalbi nevar raksturot latviešus un viņu inteliģenci: “latvieši nav tauta, bet tikai bars, kurā katrs brien uz savu pusi, un ir naivi gaidīt, lai divi miljoni kalpu nodibinātu sev valsti” (Kārlis Skalbe). Tagad tas bars vairs nav 2 miljoni, gadsimta beigās būs tikai kādi 300 000. Un labi vien būs! Cilvēce uzelpos!

     • vai idiots, vai nelietis

      uz reizi izsecināja, ka Skalbe ienīda latviešus ??
      Tas, ka bija sarūgtināts līdz sirds dziļumiem par
      neorganizētību, tev, protams, neienāca prātā ?
      Jeb, vienkārši, ir uzdevums uzkraut lielāku čupu
      LATVIEŠIEM ??

 54. Visu cieņu autorei par latviešu vēstures pareizu atspoguļošanu! Pie mums tas ir retums, jo pie mums vēsturi raksta atbilstoši “nacionālajām interesēm”. Tātad – melo kā dotajā laikā vajag. Pajautājiet viepļiem šnorēm, ja neticiet. Noteikti vēl vēsturē jāiekļauj ģeopolitiskais moments – lielo valstu intereses īpaši par Krievijas impērijas sagraušanu. Labi zināms, ka lēmumu par baltiešu valstiņu dibināšanu nepieņēma ne latvieši, lietuvieši, igauņi, ne krievi. Labas ir paralēles par latviešu riebīgo attieksmi pret valstiskumu mūsdienās, atkal ar smirdošu entuziasmu uzspļaujot savai neatkarībai un brīvprātīgi pievienojoties mirstošai Vakareiropai. Nevērtīga un nepatīkama tauta ir tie latvieši.

  • Nu nevaru Jums, vārdabrāl’, nepiekrist! Ja nu tikai nedaudz-par pēdējo teikumu, bet tas tā-diskutējama lieta… Katrā ziņā arī es priecājos lasot šo rakstu. Reti kad tādi gadās-parasti jau ir “vienos vārtos”. Un vairāk par visu tracina tas, ka rakstošie pat nemēģina būt objektīvi! Daudziem rakstītājiem ir gribējies pajautāt:”…nu kas tu, ellē, par žurnālistu, vai maz apjēdz, kādus pienākumus uzliek šī profesija?” Pēc būtības, starpības pilnīgi nekādas, vai lasīt 70-to gadu “Padomju Jaunatni”, “Cīņu” utt., vai Tvnetu. Starības nekādas-riebums tieši tas pats. Atceros, tolaik domāju-nu kā var būt tik stulbi (?), un zini, tagad, paskatoties uz visiem šiem Junkeriem, Meķelēm, Āboltiņām, Dombrovskiem un vēl, un vēl, cits jautājums prātā tā arī nenāk… Man bieži jautā, ko es pats esmu darījis šīs valsts labā, uz ko atbildu, ka esmu visu savu apzinīgo mūžu godīgi nostrādājis, maksājis visus nodokļus, un visādi citādi centies būt labs sabiedrības loceklis. Un ko par to man publiski pasaka manas valsts labklājības ministre (I. Viņķele)-ka es esot strādājis svešai, mums naidīgai valstij, un man, attiecībā uz pensiju, nekas nepienākas. Varētu domāt, ka man jājūtas vainīgam, ka esmu piedzimis neilgi pēc kara, un valsts iekārta bija tāda, kāda jau nu bija.
   Un vēl kas tā pa īstam kaitina ir propoganda, ka komunisti, okupējuši Latviju, iznīcināja visu rūpniecību un tautsaimniecību! Nekad neesmu aizstāvējis komunistus, bet tik klaji melot pat tie netļāvās! Pēc okupācijas neviens ražojošs uzņēmums netika slēgts! Sliktākajā gadījumā tie tika pārprofilēti, bet turpināja strādāt, ko nevar teikt par ts. atmodu-visu ar “gudro” rietumu “konsultantu” svētību likvidēja un izvazāja godmaņ un šķēlveidīgie!
   Tagad gadiem ņemas ar vilcienu iepirkumu, nespējot “otkatus” sadalīt! Kas-Vagonu rūpnīca, kura 50 gadus visai savienībai spēja būvēt vilcienus, vairs to nespēj savai valstij??? Piekrītu-var trūkt tehnoloģiju, bet tad vajag pirkt tās un būvēt pašiem!
   Tā var turpināt ilgi, bet pietiks
   Lai jauki svētki visiem!

   • Paldies par komentāru! Visu sakāt pareizi! Latvieši ir nepatīkami tāpēc, ka vajā viens otru un gatavi nīst otru. Tā nedara ne krievi, ne ebreji, kurus vislabāk pazīstu. Latvietim lielākais ienaidnieks ir otrs latvietis, īpaši ja viņš ir gudrs, godīgs, talantīgs, darbīgs. Latvieši ir ļoti nepateicīgi. Viņi noklusē angļus, krievus, poļus, bez kuriem nekāda neatkarība nebūtu t.s. brīvības cīņās. Krievi izglāba latviešus II Pasaules karā, jo vācieši paredzēja latviešus iznīcināt kā nevērtīgu tautu. Pateicības vietā latvieši gāna Krieviju bez apstājas. Vai tā uzvedās laba tauta?

    • Tipisks padomju = krievu laika produkts esat! Vienā vārdā slavējat ,- otrā – peļat latviešus, bet dzīvojat starp latviešiem un necieniet tos. Visas pasaules durvis vaļā, ieskaitot Krievijas! Lai Dievs palīdz atrast īstās durvis!

     • Arturs Nagliņš

      Prom, prom visus! Ārā no Latvijas tos visus, kuriem riebjas latviešu aprobežotība un zagšana! Lai dzīvo brīvā Latvija kā noziegumu brīvības gods un slava!

     • kad būsi prom, tad vairs nebūs arī aprobežotības un zagšanas !
      Fakts.

    • Jā, tā, diemžēl, ir, kā Jūs sakāt. Un tur mainīt kaut ko būs grūti-tam vajadzīgi gadsimti. Arī par inteliģenci runājot, manas domas ir, ka šī, ja tā var teikt-īpašība, bieži vien, ir iedzimta. Cik nav redzēti indivīdi ar n-jām augstākajām izglītībām, bet ir prastāki par zirga deķi. Un otrādi-pazīstu sirmu māmuļu patālos kaimiņos ar septiņu klašu izglītību, kura “iebāzīs kabatā” jebkuru ts. inteliģences pārstāvi. Nezinu, kurš to ir teicis, bet kaut kad sen atpakaļ es izlasīju atziņu, ka inteliģence nav cieši saistīta ar izglītību, inteliģence ir sirds un dvēseles stāvoklis, kuru izglītība tikai papildina un pilnveido.

     • Arturs Nagliņš

      Piekrītu! Arī es cienu latviešus ar t.s. dabisko inteliģenci visbiežāk bez diploma, grāda, titula. Tādus latviešus vēl var sastapt. Viņi strauji aiziet…, bet vēl ir sastopami starp t.s. vienkāršajiem cilvēkiem, kaut gan šis apzīmējums ir nepatīkams.

     • Tu esi mūdzis, lai arī tāds sev neliecies! Nav grūti atšifrēt tavu īsto seju – šķēlēju un naida kurinātāju starp latviešiem, tāpēc tu un tev līdzīgie – neesat vēlami Latvijā!

     • tur viens troll pats ar sevi palago

    • paga, Nagliņ kungs, kāpēc tad vācieši neiznīcināja fiziski kā tautu latviešus tos 7 gadsimtus, sākot no 12.gs.?Nevajadzētu jau sākt dzīt otru propogandas galējību – krievu sarkanā armija izglāba, atnesa mieru un kultūru II pasaules kara rezultātā. Nacistu uzvaras gadījumā būtu bijis tas pats ,kas padomistu uzvaras gadījumā,- daļa tautas tiktu iznīcināta, lai salauztu pretošanās garu un daļa turpinātu strādāt okupantu labā. Kas bija savādāks pēc sarkanarmijas uzvaras?Par latviešu tautas pašapziņas veidošanās sākumu uzskata 19.gs.jaunlatviešu darbību, arī Brāļu draudzes, protams, ka sapņi par atsevišķu valsti tai laikā varētu šķist utopija, lai gan utopijas tolaik bij modē. Jo vairāk cilvēku izglītojās, un jo vairāk cilvēki kļuva turīgi, jo radās augsne tādām domām par savu valsti. Par to krievu inteliģenci – par kuru jūs runājat, – to kuru iznīcināja, sākot ar 1917.gadu, vai to, kura tika radīta ideoloģijai atbilstoša. Par to rūpniecību – kad atnāca krievi 1940.gadā, viņi varēja tikai pabrīnīties par VEF, aviācijas, mašīnbūves uc ražošanas attīstības līmeni.Kad iestājās neatkarība 1990.gadā savukārt varēja pabrīnīties, kā varētu konkurēt piem.veļasmašīna Rīga ( vai piem.jebkurš Straumes produkts)ar Elektrolux, Siemens, AEG produkciju.Vai mikrobusinš Latvija ar Mersedes Benz, Fordu sliktākajā gadījumā.Stādaties priekšā???

  • vilciens uz Maskavu Atbildēt

   Atiet katru dienu no 1.perona. Nav jādzīvo tādā valstī, kas nepatīk un riebjas. Un, nē, mēs, latvieši, nelocīsim verdziskā pakļautībā galvas Krievijas priekšā. Mūsu griba ir neatkarīga, brīva Eiropas valsts. Un mums, starp citu, izdodas. Ne ideāli, bet izdodas.

Draugiem Facebook Twitter Google+