Ekonomika
Bizness

Trešais biežākais nāves cēlonis ir medicīniskās kļūdas, Latvijas jaunuzņēmums piedāvā tās novērst 16


“Katru projekta turpināšanas nedēļu esam tuvāk, lai nākotnē izglābtu tūkstošiem dzīvību,” pārliecināts “Anatomy Next” vadītājs Sandis Kondrāts. No kreisās – kompānijas produkta attīstības direktors un idejas autors Uldis Zariņš, medicīnas komandas vadītājs Jānis Šavlovskis, mārketinga direktore Ieva Grīnberga, Sandis Kondrāts, programmēšanas komandas vadītājs Jānis Kondrāts. Sēž – pārdošanas un biznesa attīstības direktors Reinis Znotiņš.
“Katru projekta turpināšanas nedēļu esam tuvāk, lai nākotnē izglābtu tūkstošiem dzīvību,” pārliecināts “Anatomy Next” vadītājs Sandis Kondrāts. No kreisās – kompānijas produkta attīstības direktors un idejas autors Uldis Zariņš, medicīnas komandas vadītājs Jānis Šavlovskis, mārketinga direktore Ieva Grīnberga, Sandis Kondrāts, programmēšanas komandas vadītājs Jānis Kondrāts. Sēž – pārdošanas un biznesa attīstības direktors Reinis Znotiņš.
Foto – Valdis Semjonovs

“Līdz 2021. gadam mans mērķis bija “Anatomy Next” apgrozījumu audzēt līdz 70 miljoniem eiro, taču mūsu amerikāņu padomdevējs, kura vectētiņš ir latvietis, pateica – jums ir lielisks produkts, komanda. Aprēķinot studentu, universitāšu, slimnīcu skaitu, apgrozījums jāplāno miljarda apmērā. Mēs iesim uz visu banku. Pat ja sasniegsim tikai 50% no tā, būs tīri labi,” smejoties, taču ar neticamu pārliecību man norādīja, iespējams, potenciāli visu laiku lielākā Latvijas jaunuzņēmuma vadītājs Sandis Kondrāts. Viņš kopā ar idejas autoru Uldi Zariņu, ar kuru mācījušies kopā gan tolaik vēl Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā, gan Latvijas Mākslas akadēmijā, pirms diviem gadiem dibināja “Anatomy Next” (ideja radās 2013. gadā), kas piedāvā inter-aktīvu medicīnas izglītības lietotni, kura palīdz topošajiem ārstiem pilnvērtīgi apgūt cilvēka anatomiju trīs dimensiju (3D) formātā ar papildinātas realitātes iespējām.

 

Piedāvā nākotnes izglītību

“Sākām ar anatomijas grāmatu māksliniekiem “Anatomy for Sculptors”, kas tulkota vairākās valodās un vairākās valstīs kļuvusi par bestselleru, piemēram, Japānā. Uldis bija ilustrāciju autors, un mūsu ilustrācijas palīdzējušas māksliniekiem no kompānijām “Pixar”, “Walt Disney”, palīdzējām filmas “Avatars” radošajai komandai. Attīstoties piesaistījām mediķus, kuri pateica, ka viņiem ir līdzīgas problēmas. Viņu problēmas atrisināšanās gadījumā mēs glābsim cilvēku dzīvību. Izlēmām viņiem palīdzēt,” norāda S. Kondrāts.

Vispirms Sandis devies uz ASV pilsētu Sietlu. Nu jau Vašingtonas universitāte kļuvusi par pirmo maksājošo klientu. “Atzīmes studentiem krīt, daudziem ir grūti iemācīties anatomiju no plakanas grāmatas, skatīties melnbaltus attēlus. Ķermenis tomēr ir telpisks. Tā ir pagātne, 500 gadus veca pagātne. Mēs veidojam izglītību, kas ir aizraujoša, lai studentiem patiktu mācīties, lai viņi atcerētos mācīto un mirklī, kad būtu pie operāciju galda, nepieļautu kļūdas. Ja studentam ir garlaicīgi un viņš nesaprot mācīto, eksāmenu izmocīs, bet viss tiks aizmirsts,” skaidro uzņēmuma vadītājs.

Sandis šovasar pabijis arī Kalifornijas universitātē, Stenfordā u. c. Pēc vienas demonstrēšanas reizes kāds zinātnieks latviešu radīto produktu nosaucis par labāko, ko skatījušas viņa acis. “Tas mums bija milzīgs adrenalīna šāviens, apliecinājums, ka mēs varam. Katru projekta turpināšanas nedēļu esam tuvāk, lai nākotnē izglābtu tūkstošiem dzīvību – ASV trešais biežākais nāves cēlonis pēc vēža un sirds slimībām ir medicīniskās kļūdas. Globāli vajadzētu būt līdzīgi. Mūsu mērķis ir šīs kļūdas novērst un anatomiju padarīt aizraujošu,” norāda Sandis.

Tagad uzņēmums aktīvi strādā pie anatomijas attēlošanas virtuāli. Kodols vienmēr būs lietotne viedtālrunī un programma datorā, taču vēl labākai izpratnei virtuālās realitātes brillēm kompānija izstrādājusi programmatūru, kas ļauj cilvēka 3D anatomiju aplūkot ne tikai datora ekrānā, bet arī redzēt to acu priekšā virtuāli. Runājot par virtuālo realitāti, kompānija ir tuvu sadarbības līguma noslēgšanai arī ar kādu tehnoloģiju milzi, taču Sandis vēl nevēlējās atklāt, ar kādu, – paziņojums sekošot jau pavisam drīz.

 

Vispirms jāiekaro ASV

Šobrīd uzņēmumam faktiski ir gatavs pirmais pārdodamais produkts – galvas un kakla nervi, muskuļi, kauli – pilnīgi viss. Gada laikā plānots pabeigt visu cilvēka ķermeni.

Jau no šā mācību gada galvas un kakla uzbūvi varēs apgūt Latvijas Universitātes medicīnas studenti. Nedaudz vēlāk līgums tiks noslēgts arī ar Rīgas Stradiņa universitāti. Plānots vienoties arī ar Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmiju, Daugavpils Universitāti, kur programma noderēs topošajiem fizioterapeitiem, un medicīnas koledžām – aptvert visu Latviju. Tomēr Sandis neslēpj, ka galvenais mērķis ir ASV izglītības iestādes un to 800 miljonu dolāru tirgus. Pēc tam jau sekotu Eiropa un Āzija, taču nepieciešams finansējums, lai produktu pasniegtu valstīm saprotamā valodā. Piemēram, Spānijā un Francijā “Anatomy Next” pakalpojumus labprāt izmantotu, bet ne angļu mēlē. Savukārt Lielbritānija grib uzreiz gatavu visu ķermeni. “Lai iekarotu Eiropu, esam jau runājuši ar Inesi Vaideri un viņas komandu. Paldies arī LU un RSU, kas mums palīdz ar studentiem, profesoriem, kuri pirmie izmēģināja mūsu produktu. Tas bija vitāli svarīgi, lai investoriem pierādītu, ka mūsu pakalpojums ir vajadzīgs.”

 

Latvijas jaunuzņēmumi – uzlecošās zvaigznes

Parasti jaunuzņēmumu dibinātājiem prasu arī par personāla spējām un uzņēmējdarbības vidi Latvijā. Bieži vien atbildes ir ar negatīvu piesitienu, taču Sandis bija pretējās domās. “Mums nav problēmu piesaistīt spējīgus programmētājus – latviešus. Turklāt viņi atnāk paši, mēs speciāli nemedījam konkrētus cilvēkus. Turklāt atnāk pie mums, neskatoties uz citiem piedāvājumiem. Tas pierāda, ka esam aizraujoši, ietekmīgi un arī finansiālā puse nav slikta, turklāt tā pieaugs,” norāda Sandis.

Komandu papildinājis arī LU radiologs Jānis Šavlovskis (2014. gada Latvijas Gada cilvēks pētniecībā), kurš uzņēmumā ir medicīnas komandas vadītājs un palīdz uzbūvēt pareizu programmu no medicīniskās puses. Tāpat Sandi priecē, ka cilvēki Latvijā kļūst arvien uzņēmīgāki.

“Kaut arī dažas idejas vēl ir nepiemērotas lielam tirgum, cilvēki ir saņēmušies, ir kaut kāds apgrozījums, un viss notiek. Manuprāt, Latvijā ar uzņēmējdarbību, īpaši – jaun-uzņēmumiem, viss ir kārtībā – esam uzlecošās zvaigznes, un es nejokoju. To man teikuši arī ārvalstu investori. Divu triju gadu laikā Baltijā ieplūdīs ļoti lielas naudas summas tieši mazo, lielisko ideju finansēšanai, lai tās var iziet lielākos ūdeņos. Daudz ko dod mūsu biznesa inkubatori, akseleratori, kuri smadzenēs nomaina dažas detaļas, taču saglabājot degsmi.”

 

Galerijas nosaukums

 

Jaunuzņēmējs: veiksmes stāsts

Mareks Matisons, jaunuzņēmējs, “Startup Europe Awards” Latvijas koordinators: “”Anatomy Next”, manuprāt, ir viens no tiem Latvijas jaunuzņēmumu veiksmes stāstiem, kuri valsts jauno uzņēmēju komūnai ļoti nepieciešami. Mēs redzam talantīgu dibinātāju, kura izglītība, intereses un mīlestība pret perfekcionismu transformējas neticami interesantā produktā. Mēs pasaulei sniedzam vēstījumu, ka no Latvijas var sagaidīt jaunuzņēmumus ar jaunu, spožu un augstas vērtības tehnoloģiju. Meklējot “Latvijas Nokia”, tas ir ļoti nepieciešams. Uzņēmums spējis radīt risinājumu, kas ar lielu optimismu tiek uztverts abās akadēmiskās vides pusēs – gan pasniedzēju aprindās, kuri atzīst produkta augstās tehniskās kvalitātes, gan studentu vidē, kas atzīst platformas ērtības, mācoties un apgūstot detaļas viņiem ērtā un pievilcīgā “iepakojumā”.”

 

 

VEIKSMES FORMULA

Starts:

* “Anatomy Next” dibināts 2015. gadā, tā īpašnieks ASV uzņēmums “Exonicus, Inc”.

* Vēl pirms uzņēmuma dibināšanas Sandis Kondrāts un Uldis Zariņš 2013. gadā izdeva anatomijas grāmatu māksliniekiem “Anatomy for Sculptors”.

 

Attīstība:

* 2013 .gads – “Kickstarter” kampaņā iegūti 22 000 eiro grāmatas izdošanai; 2015. gads – piesaistīti vēl 45 000 eiro otrajai grāmatai.

* 2017. gada janvāris – piesaistīti 300 000 eiro no riska kapitāla fonda “Imprimatur Capital” un privāta Latvijas investora.

* 2017. gada maijs – piesaistīti vēl 500 000 eiro.

* Apgrozījums 2016. gadā – 140 000 eiro (šogad plānots 360 000 eiro).

* Darbinieku skaits – 30.

 

Nākotne:

* Šoruden plānots sākt nākamo investīciju kārtu, kurā cer savākt 2,5 miljonus eiro, lai dubultotu darbinieku skaitu, atvērtu biroju ASV austrumkrastā.

* Līdz 2021. gadam apgrozīt miljardu eiro.

* Ar pakalpojumu apgādāt universitātes, skolas, slimnīcas u. c. ar medicīnu saistītas iestādes ASV, Eiropā, Āzijā un Austrālijā.

LA.lv