×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
5. septembris, 2017
Drukāt

Trešais biežākais nāves cēlonis ir medicīniskās kļūdas, Latvijas jaunuzņēmums piedāvā tās novērst (14)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

“Līdz 2021. gadam mans mērķis bija “Anatomy Next” apgrozījumu audzēt līdz 70 miljoniem eiro, taču mūsu amerikāņu padomdevējs, kura vectētiņš ir latvietis, pateica – jums ir lielisks produkts, komanda. Aprēķinot studentu, universitāšu, slimnīcu skaitu, apgrozījums jāplāno miljarda apmērā. Mēs iesim uz visu banku. Pat ja sasniegsim tikai 50% no tā, būs tīri labi,” smejoties, taču ar neticamu pārliecību man norādīja, iespējams, potenciāli visu laiku lielākā Latvijas jaunuzņēmuma vadītājs Sandis Kondrāts. Viņš kopā ar idejas autoru Uldi Zariņu, ar kuru mācījušies kopā gan tolaik vēl Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā, gan Latvijas Mākslas akadēmijā, pirms diviem gadiem dibināja “Anatomy Next” (ideja radās 2013. gadā), kas piedāvā inter-aktīvu medicīnas izglītības lietotni, kura palīdz topošajiem ārstiem pilnvērtīgi apgūt cilvēka anatomiju trīs dimensiju (3D) formātā ar papildinātas realitātes iespējām.

 

Piedāvā nākotnes izglītību

“Sākām ar anatomijas grāmatu māksliniekiem “Anatomy for Sculptors”, kas tulkota vairākās valodās un vairākās valstīs kļuvusi par bestselleru, piemēram, Japānā. Uldis bija ilustrāciju autors, un mūsu ilustrācijas palīdzējušas māksliniekiem no kompānijām “Pixar”, “Walt Disney”, palīdzējām filmas “Avatars” radošajai komandai. Attīstoties piesaistījām mediķus, kuri pateica, ka viņiem ir līdzīgas problēmas. Viņu problēmas atrisināšanās gadījumā mēs glābsim cilvēku dzīvību. Izlēmām viņiem palīdzēt,” norāda S. Kondrāts.

Vispirms Sandis devies uz ASV pilsētu Sietlu. Nu jau Vašingtonas universitāte kļuvusi par pirmo maksājošo klientu. “Atzīmes studentiem krīt, daudziem ir grūti iemācīties anatomiju no plakanas grāmatas, skatīties melnbaltus attēlus. Ķermenis tomēr ir telpisks. Tā ir pagātne, 500 gadus veca pagātne. Mēs veidojam izglītību, kas ir aizraujoša, lai studentiem patiktu mācīties, lai viņi atcerētos mācīto un mirklī, kad būtu pie operāciju galda, nepieļautu kļūdas. Ja studentam ir garlaicīgi un viņš nesaprot mācīto, eksāmenu izmocīs, bet viss tiks aizmirsts,” skaidro uzņēmuma vadītājs.

Sandis šovasar pabijis arī Kalifornijas universitātē, Stenfordā u. c. Pēc vienas demonstrēšanas reizes kāds zinātnieks latviešu radīto produktu nosaucis par labāko, ko skatījušas viņa acis. “Tas mums bija milzīgs adrenalīna šāviens, apliecinājums, ka mēs varam. Katru projekta turpināšanas nedēļu esam tuvāk, lai nākotnē izglābtu tūkstošiem dzīvību – ASV trešais biežākais nāves cēlonis pēc vēža un sirds slimībām ir medicīniskās kļūdas. Globāli vajadzētu būt līdzīgi. Mūsu mērķis ir šīs kļūdas novērst un anatomiju padarīt aizraujošu,” norāda Sandis.

Tagad uzņēmums aktīvi strādā pie anatomijas attēlošanas virtuāli. Kodols vienmēr būs lietotne viedtālrunī un programma datorā, taču vēl labākai izpratnei virtuālās realitātes brillēm kompānija izstrādājusi programmatūru, kas ļauj cilvēka 3D anatomiju aplūkot ne tikai datora ekrānā, bet arī redzēt to acu priekšā virtuāli. Runājot par virtuālo realitāti, kompānija ir tuvu sadarbības līguma noslēgšanai arī ar kādu tehnoloģiju milzi, taču Sandis vēl nevēlējās atklāt, ar kādu, – paziņojums sekošot jau pavisam drīz.

 

Vispirms jāiekaro ASV

Šobrīd uzņēmumam faktiski ir gatavs pirmais pārdodamais produkts – galvas un kakla nervi, muskuļi, kauli – pilnīgi viss. Gada laikā plānots pabeigt visu cilvēka ķermeni.

Jau no šā mācību gada galvas un kakla uzbūvi varēs apgūt Latvijas Universitātes medicīnas studenti. Nedaudz vēlāk līgums tiks noslēgts arī ar Rīgas Stradiņa universitāti. Plānots vienoties arī ar Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmiju, Daugavpils Universitāti, kur programma noderēs topošajiem fizioterapeitiem, un medicīnas koledžām – aptvert visu Latviju. Tomēr Sandis neslēpj, ka galvenais mērķis ir ASV izglītības iestādes un to 800 miljonu dolāru tirgus. Pēc tam jau sekotu Eiropa un Āzija, taču nepieciešams finansējums, lai produktu pasniegtu valstīm saprotamā valodā. Piemēram, Spānijā un Francijā “Anatomy Next” pakalpojumus labprāt izmantotu, bet ne angļu mēlē. Savukārt Lielbritānija grib uzreiz gatavu visu ķermeni. “Lai iekarotu Eiropu, esam jau runājuši ar Inesi Vaideri un viņas komandu. Paldies arī LU un RSU, kas mums palīdz ar studentiem, profesoriem, kuri pirmie izmēģināja mūsu produktu. Tas bija vitāli svarīgi, lai investoriem pierādītu, ka mūsu pakalpojums ir vajadzīgs.”

 

Latvijas jaunuzņēmumi – uzlecošās zvaigznes

Parasti jaunuzņēmumu dibinātājiem prasu arī par personāla spējām un uzņēmējdarbības vidi Latvijā. Bieži vien atbildes ir ar negatīvu piesitienu, taču Sandis bija pretējās domās. “Mums nav problēmu piesaistīt spējīgus programmētājus – latviešus. Turklāt viņi atnāk paši, mēs speciāli nemedījam konkrētus cilvēkus. Turklāt atnāk pie mums, neskatoties uz citiem piedāvājumiem. Tas pierāda, ka esam aizraujoši, ietekmīgi un arī finansiālā puse nav slikta, turklāt tā pieaugs,” norāda Sandis.

Komandu papildinājis arī LU radiologs Jānis Šavlovskis (2014. gada Latvijas Gada cilvēks pētniecībā), kurš uzņēmumā ir medicīnas komandas vadītājs un palīdz uzbūvēt pareizu programmu no medicīniskās puses. Tāpat Sandi priecē, ka cilvēki Latvijā kļūst arvien uzņēmīgāki.

“Kaut arī dažas idejas vēl ir nepiemērotas lielam tirgum, cilvēki ir saņēmušies, ir kaut kāds apgrozījums, un viss notiek. Manuprāt, Latvijā ar uzņēmējdarbību, īpaši – jaun-uzņēmumiem, viss ir kārtībā – esam uzlecošās zvaigznes, un es nejokoju. To man teikuši arī ārvalstu investori. Divu triju gadu laikā Baltijā ieplūdīs ļoti lielas naudas summas tieši mazo, lielisko ideju finansēšanai, lai tās var iziet lielākos ūdeņos. Daudz ko dod mūsu biznesa inkubatori, akseleratori, kuri smadzenēs nomaina dažas detaļas, taču saglabājot degsmi.”

 

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Patiesi lieliski un vajadzīgi visiem mediķiem arī ikdienas darbā. Pati mācījos uz anatomikuma ” cilvēkiem” . Nesalīdzināmi!

 2. Mans tēvs bija ķirurgs. Kad es jau biju 11. klases skolnieks, skolas anatomijas mācību grāmatā izlasīju, ka cilvēkam esot ap 600 muskuļu. Pajautāju tēvam, vai tiešām tas tā ir? Viņš tūlīt uz vietas sāka saukt visu muskuļu latīniskos nosaukumus un skaitīt. Patiešām iznāca apmēram 600.

  Medicīnas studentiem ir jāmācās anatomija, jo tā apraksta viņu darba objektu – cilvēka ķermeni. Ja kāds to nespēj iemācīties, tad viņš(-a) nevar būt ārsts.

 3. vai tagad topošos mediķus māca ar SMS tekstiem ? Atbildēt

  Pavisam nesen bija ANATOMIKUMI, kur 3D naturālās dimensijās varēja(un vajadzēja) graizīt līķus līdz apnikumam !
  Kopš kura laika MULĀŽA aizstāj dabīgu mironi ?

  • – kin-dza-dza, kas nospruka delj anatomikuma ………. a Tu kas par eermu esi ???

   – Te tak ne par Tevis piemineeto – te pavisssssam par ko citu … lidz apnikumam … …

 4. Malaci!!!lai izdodas

  • Protama lieta – LAI BEERNINJI PIESHKJILJ 🙂 – botanikji nav politikji …- un, ja veel taa proporcija noreguletos 🙂

 5. Likaas, ka kaut kas tur, iespejams, vareetu buut …. liidz tai vietai, kur ” “Lai iekarotu Eiropu, esam jau runājuši ar Inesi Vaideri un viņas komandu.” …………………………………………….

 6. ka pat otrais

 7. Protams ,ja smagi slimajiem nedod pat ūdeni padzerties ,,jo medpersonāls aizņemts ar spriedelēsanu ,,tad kā lai nemirst cilvēks ,,idiotisms

  • Pasha ta nomiri vai kaa ?

   Gan jau bus labi – citi Tavi Latvieshi ( slatavieshu-cngalieshu saimee ) iztaisiis no katra mireeja jaunu % prieksh saimes loceklju balstiishanas, un tad, katris, individuali atbalstiits, bus runat par to, ka medpersonalam Latvieteem ne tik vien, kaa padzerties – nodzerties jaadod .

   • nav jau nekads gudrais koments, un piekabite arii tada bus … kaut kur unisonaa ar to, ka no ulmaniibas guntulmanis laukaa nekaaps NIKAD …….
    – braljiem Kaudziiteem laikam VISSHAUSMIGAKAJOS SAPNJOS nevareja paradities tas, ka vnkslataviesh-chngliesh CILVEEKU sapulces vietaa
    Pampaalijaa buus PARTIJAS AR GENERALSEKRETARIEM … un SEKRETARSHAAM …un birojiem … un imidzhmeikeriem, un gjerbejiem utt . – vai kaa ?

    • sekmīgi turpinās ? Atbildēt

     Ģenerālsekretāri, šķiet, iesākās Staļina laikā ?
     .
     Sekretutkas(towarišķi-ženšķini) gan kā bija piedeva pjankām(kongresiem), tā arī tādā pašā rangā palika…

Draugiem Facebook Twitter Google+