×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
18. marts, 2017
Drukāt

Laukos vien pensionāri un miljonāri. Saruna ar Visvaldi Lāci (16)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze
Visvaldis Lācis, publicists

Dzimis 1924. gada 12. martā Valmierā
Otrajā pasaules karā dienējis Latviešu leģionā
Sarakstījis vairākas grāmatas un simtiem publikāciju par Latvijas un pasaules vēsturi, politiku
Ievēlēts par 9. un 10. Saeimas deputātu
1995. gadā apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni
64 gadus nodzīvojis laulībā ar sievu Viktoriju, kas pagājušogad aizgāja mūžībā
Trīs bērni, pieci mazbērni, trīs mazmazbērni

Ar leģionāra rūdījumu apveltītais Visvaldis Lācis ir pierādījums tam, ka arī lielā vecumā iespējams paveikt varenas lietas. Viņa mērķis ir iegūt vēstures zinātņu doktora grādu un noskriet maratonu ārzemēs.

Visvaldis Lācis pagājušonedēļ nosvinēja jau 93. dzimšanas dienu, bet viņa dzīvesprieku, domas skaidrību un sportisko rosību varētu apskaust daudzi tautieši, kas ir krietni jaunāki. Piemēram, savā mājā Visvaldis savulaik izbūvēja otro stāvu, uz kuru ved ļoti stāvas trepes, pa kādām ne katrs divdesmitgadnieks bez piepūles tiktu augšā. Lācis pa tām katru dienu kāpelē desmitiem reižu.

Visvaldis gan atzīst, ka pēc sievas nāves mājā kļuvis diezgan vientulīgi. “Dažkārt paiet nedēļa, kad šeit nav iegriezies neviens, ar ko varētu pārmīt kādu vārdu.” Visvalža mīļotā Viktorija, kas bija par viņu deviņus gadus jaunāka, aizgāja mūžībā pagājušā gada vasarā. Viņus vienoja mīlestība mūža garumā, jo laulībā nodzīvoti 64 gadi. “Viktorija bija mana pirmā un vienīgā sieviete. Pirms tam aizgāju karā kā nevainīgs puika,” stāsta Lācis.

 

Sieviešu izlutināts

Visvaldis secina, ka visu mūžu sievietes viņu lutinājušas: vispirms māte, tad sieva un meita. Tādēļ bija pieradis, ka vairākas reizes dienā galdā vienmēr ir silta maltīte. Tagad jāmācās pašam ar visu tikt galā: gan ar sadzīvi, gan ēdiena sarūpēšanu. “Es neesmu sivēns, cenšos uzturēt māju kārtībā. Traukus vienmēr nomazgāju uzreiz pēc ēdienreizes. Man ir brīnišķīga vedekla, jaunākā dēla sieva. Atbrauc, savāra zupu, sacep kotletes, saliek ledusskapī, pēc tam varu uzsildīt. Tā es dzīvoju. Iztieku tīri labi, tikai tā vientulība…”

Lācis stāsta, ka viņam ir labi bērni un mazbērni, kas viņu bieži apciemo. It kā jau varētu pārcelties uz dzīvi pie kāda no bērniem, taču negribas pārdot māju, kurā ieguldīts tik daudz darba un sirds siltuma. Lāča mājas “Baltužēni” atrodas Vestienas pagastā, skaistā vietā netālu no Gaiziņkalna. “Šeit ir brīnišķīgs klusums,” ievērojis Lācis, kurš uz šejieni pārcēlies pirms 40 gadiem, bet māju uzcēlis 1984. gadā, kad dabūja kredītu no vietējā sovhoza.

Arī tagad par iztikšanu Visvaldis nesūdzas. “Man ir laba pensija: 672 eiro mēnesī. Ja mums Latvijā katrs pensionārs tik daudz saņemtu, būtu pavisam cita dzīvošana. Viens cilvēks tik daudz jau nemaz nevar iztērēt!” Dažkārt viņš ar savu 20 gadus veco automobili “Škoda” palēnām aizvizinās uz Madonu, lai iepirktos. Tālākā ceļā uz Rīgu pats pie stūres vairs nesēžas, jo sliktās redzes dēļ tas vairs nebūtu droši.

Kaimiņos miljardierim

Laukos pie mājas darba netrūkst: jāgādā malka, jākurina, ziemā jātīra sniegs, tādēļ Visvaldim ir iespēja krietni izkustēties. “Šajā apkaimē dzīvo septiņi cilvēki, bet es laikam esmu visstiprākais, citi ir invalīdi. Eju spēlēt šahu pie bijušā ugunsdzēsēju majora; viņam ar veselību ir švaki, žēlojas, ka kājas sāp.”

Lācis ar nožēlu secina, ka arī Gaiziņkalna apkaimē var labi redzēt, ka Latvijas lauki izmirst, daudzviet palikuši tikai pensionāri. “Tuvākie bērni dzīvo kādu septiņu kilometru attālumā. Mēs kā tauta ejam bojā. Tādēļ es biju pret Latvijas pievienošanos Eiropas Savienībai, jo sapratu, ka tas izraisīs cilvēku aizplūšanu. Piemēram, Vestienā mums ir bibliotekāre Jūsma Ogorodņikova, ieprecējusies krievu Ogorodņikovu dzimtā, kas jau trešajā paaudzē vairs nerunā krievu valodā, jo viņi sūtīja bērnus vietējā latviešu skolā, nevis veda uz Madonas krievu skolu. Tagad viņu dēlam šeit nebija darba, un viņš aizbrauca uz Angliju, kur apprecējās ar lietuvieti, arī viesstrādnieci. Jūsma man stāsta, ka visvairāk viņai sāp sirds par to, ka īsti nevar aprunāties ar mazbērniem. Viņa slikti runā angliski, savukārt vedekla ar bērniem sarunājas lietuviešu valodā. Un tādu piemēru ir tūkstošiem.”

Gluži tukša vieta Latvijas laukos nepaliek, piemēram, Lācim kaimiņos apmeties Krievijas miljardieris, “Latvijas balzama” īpašnieks Jurijs Šeflers, kurš krīzes laikā nopirka “Lido” saimnieka Gunāra Ķirsona īpašumu, tā saukto “Ķirsona muižu”. Lācis par jauno kaimiņu neko sliktu nevar teikt. “Reiz vasarā skrēju pa vietējo ceļu; viņš apturēja mašīnu, parunājāmies. Izrādās, ka viņš pats kādreiz bijis labs vidējo distanču skrējējs.”

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Lāča kungs pareizi pateica, ja pensionāri saņewmtu tik cik saņem pensij[ā bijušie politiķi, tad var dzīvot. Diemžēl man sāp sirds , ka mani vecāki saņem 145 eiro. Viņiem ir darba stāžs 30 gadi. Vidēji visus kurus zinu pensija ir no 180-250

 2. Kam vel nav skaidrs ka latviesiem ka tautai ir izveidota , apzinigi skuju taka.

 3. Lai laba veselība Visvaldim ,viņš ir no Alberta Legzdiņa paaudzes,godīgs un inteliģents latvietis!

 4. Lai laba veselība un ilgs, darbīgs mūžs īstam Latvijas patriotam! Būtu mums vairāk šādu vīru, būtu pavisam citāda dzīve.

 5. Personīgi Tevi nepazīstu, bet nešaubos, ka esi bijis un arī šodien esi DŪŠĪGS puika. Iespējams ar manu fāterīti arī esi kopā pakarojis. Tagad viņš gan jau aizsaulē. Lai tev laba veselība, Visvaldi !

 6. Valdis Freimantals Atbildēt

  Un neviena varda par Rigas Lavieshu biedribu!

 7. Deputāts Lācis par divistabu dzīvokli kompensācijā vēlas saņemt 405 latus
  Saeimas deputāts Visvaldis Lācis (VL-TB/LNNK), kurš iepriekš izpelnījies plašu publicitāti saistībā ar savas meitas nodarbināšanu deputātes palīdzes amatā, pieprasījis lielāku kompensāciju par dzīvokļa īrēšanu Imantā, Anniņmuižas bulvārī (c)

 8. seniors skrejejs Atbildēt

  Lacha kunga vitalitate ir apbrinojama. Esmu diezgan droshs, ka vinam izdotos pieveikt vel vienu maratonu. Praktisks padoms: meginat piedalities tikai tajos maratonos, kuros ir garaks atlautais laiks. Londonaa tas ir 8 stundas, Nujorkaa – 8,5. Rigas maratona organizators Norda kungs, iespejams, varetu palidzet ar registraciju uz sapnu maratonu. Velu veiksmi!

 9. Ģirt Kasparān – vai Jūsu rakstu neviens nerediģē? Šo aplamību vajadzēja pamanīt: Pēc aiziešanas mūžībā viņš savu grāmatu kolekciju grasās novēlēt Misiņa bibliotēkai vai Vidzemes Augstskolai.

 10. Lāča kunga enerģija un vitalitāte raisa apbrīnu! Es esmu 30 gadus jaunāks, bet man ne tuvu nav tā spēka un varēšanas. Lai turas arī turpmāk! Bet redzei, iespējams, labi noderētu speciāli vingrinājumi (pameklēt internetā krievu val – Ždanovs, upražnenija dlja glaz. Patiešām palīdz, esmu pats par to pārliecinājies. Vingrinājumi vienkārši, bet efektīvi – darbināt acu muskuļus dažādos virzienos. Ļoti iespējams, ka regulāri vingrinoties, redzi var pat pilnībā atjaunot vai vismaz krietni uzlabot. Ja vien nav slinkums, protams! Man tas diemžēl piemīt. 🙂

 11. slikti, ka viņš nezin: ir ļoti daudz gaišu latviešu, kuri vecākus nepamet, nekas neizmirst. Laukos ir tehnikas progresa sekas un vecākus pamest ir CŪCISKI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kāpēc Kurzemei Zemgalei nav šādu problēmu, tikai čangaļiem tur viss izmirst un veči vieni

 12. jā bijušais deputāta kungs tādus jūslikumus pieņēmāt ne tikai lauki bet Latvija tukša paliek bet vienalga saeima netaisās lietas labā ko darīt lai cilvēki Latvijā dzīvo šeit nav paša galvenā un tas ir darbs lielās ražotnes jūs esat iznīcinājuši bet par mazajām saeimā paziņo tās nevarēs pastāvēt visādās Baltkrievijās visas rūnīcas var strādāt tikai Latvijā nē

 13. ne jau latvieši ienīst vārdu "aizsargi", Atbildēt

  bet starpkaru periodā ieviesušies latv(ij)ieši, kuriem
  aizsargi neļāva nozagt visu, kas pa rokai, laupīt uz meža ceļiem,
  traucēt sabiedrisko kārtību !
  Tie “pa latviski ņerunaju, smagu darbu ņestradaju” ienāca ar
  “pārliecību” ka šiem te PIENĀKAS kurorta apstākļi, bet, ja paši
  tika pie īpašuma, tad savus pašu tautiešus izdzina no gaismas
  līdz tumsai vēl trakāk kā vācu baroni.

 14. Lai veselība goda vīram uz ilgiem gadiem,tikai lielo deputāta pensiju gan varēja arī nepieminēt. Esmu nostrādājis bez pārtraukuma no 1968g.,taču kaut kā ir sanākusi tieši puse no Lāča k-ga pensijas. Nu nevajadzēja gan…

 15. Visu cieņu, tautas varoni, goda cilvē! Prieks par tādiem tautas dēliem. Apbrīnojami, ka pat dzīvojot vientulībā – bez ģimenes tuviniekiem, uztur možu garu un darba sparu. Tu esi izcils latviešu tautas paraugs. Saukt tevi par leģendu ir par maz.

  Lai TEV veicas vēl un vēl turpināt. Paldies, Visvaldi, par Tavu dzīvi un darbu. par ieguldījumu.

Draugiem Facebook Twitter Google+