×
Mobilā versija
+7.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
15. aprīlis, 2015
Drukāt

Latvieši zirgos Lasvegasā (52)

coradina_Anna_Pavlaka_14

Pasaules kausa izcīņas finālsacensībās Andis Vārna debitēs ar ķēvi KS Coradina. Attēlā abi pārvar šķēršļus Varšavā.

ASV Nevadas štata lielākajā pilsētā Lasvegasā šodien sāksies viens no gada nozīmīgākajiem pasākumiem jāšanas sportā – Pasaules kausa izcīņas finālsacensības šķēršļu pārvarēšanā jeb konkūrā. Pasaules līmeņa zvaigznēm pie­vie­nojušies divi Latvijas jāt­nieki – Kristaps Neretnieks un Andis Vārna.

Neretnieks trešo reizi

Azartspēļu mekā abi veiksmē un meistarībā mērosies ar 38 sāncenšiem no 18 valstīm. “Jādara viss, lai paveiktu labāko, ko vien spēju,” pirms došanās uz Ameriku man sacīja Kristaps Neretnieks – vienīgais Latvijas jātnieks, kuram jau izdevies piedalīties finālā gan 2013. gadā Gēteborgā, gan arī pērn Lionā, izcīnot attiecīgi 21. un 19. vietu. Latvijas Jātnieku federācijas (LJF) prezidents Agris Blaus divu tautiešu līdzdalību šajās sacensībās nosauc par lielāko panākumu mūsu valsts jāšanas sporta vēsturē.

Labākie zirgi paliek mājās

Lasvegasā Kristaps Neretnieks nestartēs ar saviem topa zirgiem Conte Bellini un Caramsin, jo politiskās situācijas dēļ rūpēs par viņu drošību tā izlēmuši zirgu saimnieki Krievijā. Nelīdzējusi arī LJF pierunāšana – zvani viņiem un e-pasta sarakste trīs dienu garumā. Kristaps šo faktu plašāk nekomentē, vien diplomātiski nosaka: “Ar to nekas nebeidzas, jo priekšā vēl ļoti nozīmīgas sacensības arī tepat Eiropā – Eiropas čempionāts un olimpiskā kvalifikācija.” Viņa cīņubiedre šoreiz būs sportā mazpieredzējusī ķēve Romanee Cece, kuras lielākā vērtība pagaidām ir izcili raduraksti un franču jājamzirga šķirnes dotumi. “Nevaru izvirzīt augstus mērķus, bet pieklājīgi lēkt pirmās kvalifikācijas maršrutos mums būs pa spēkam,” sava dueta izredzes objektīvi novērtē Kristaps Neretnieks. Karstasinīgās franču dāmas debiju finālsacensībās var ietekmēt arī desmit stundu lidojums tiešajā reisā uz ASV, piebilst saimnieks.

Tāds pats pārbaudījums jāiztur Anda Vārnas partnerei – Latvijā izaudzētajai ķēvei KS Coradina, jo arī viņai šis būs pirmais pasaules mēroga fināls. Vēl pirms gada ķēves īpašniekiem no SIA “Kurzemes sēklas” nebija pārliecības par augumā dižās skaistules sportiskajām spējām. It kā juzdama saimnieku šaubas, labākos rezultātus tā sākusi rādīt tieši pērnvasar, izcīnot vairākas uzvaras maršrutos ar 140 līdz 160 cm augstiem šķēršļiem Polijā un Krievijā. “Taču pa īstam mēs Coradinai noticējām tikai pēc kvalificēšanās Lasvegasai,” saka uzņēmuma pārstāve Madara Blumbaha, kura latviešu startiem tālajā zemē sekos līdzi klātienē.

Par astoņus gadus vecās Latvijas šķirnes ķēves iekļūšanu starp pasaules izcilniekiem īpaši lepojas tās pirmā īpašniece Rūta Lind­kvistere-Rasiņa, atzīstot, ka sasniegums nozīmīgs arī visai Latvijas zirgaudzētāju saimei: “Tas apliecina, ka varam izaudzēt labu sporta zirgu un mūsu apstākļi, izmantojot labu ģenētisko materiālu, tam piemēroti.” Savā Kurmenes pagasta saimniecībā “Zviedru birzes zirgi” viņa specializējusies zviedru siltasiņu izcelsmes rumaku audzēšanā.

Esam komanda

Tālajam ceļam uz Lasvegasu jātnieku, viņu palīgu un zirgu komanda gatavojās Vācijā, Klates zirgaudzētavā, kuru Kristaps Neretnieks izmanto par uzturēšanās un treniņu vietu aktīvās sacensību sezonas laikā. Nopietnam sagatavošanās darbam iznāca vien pāris nedēļu, viņš nosaka. Abiem sportistiem padomus sniedzis arī pieredzes bagātais zviedru konkūrists Rolfs Gorans Bengtsons – divu olimpisko spēļu vicečempions, ar kuru latviešiem izveidojusies laba sadarbība jau pērn pirms starta Pasaules kausa izcīņas finālā Lionā. Pat pāris izcilā jātnieka ieteikumi spējot uzlabot sekmes sacensībās, piebilst Neretnieks.

Lai gan konkūra laukumā katram par savu rezultātu jācīnās individuāli, pārējā laikā Latvijas sportisti darbojas kā vienota komanda un šādā saskaņā arī ieradusies Amerikā. “Mēs ar Andi būsim partneri un palīdzēsim viens otram,” saka Neretnieks. Kolēģa padoms īpaši nepieciešams maršruta apskatē, kad jāizlemj, kā veikt distanci un pārvarēt konkrēto šķērsli. “Pasaules kausa finālā apmēram minūtes laikā jāpārlec 13 šķēršļiem 160 centimetru augstumā, tāpēc aprēķinam par zirga lēkšanas tempiem un attālumu, no kāda pārvarēsi barjeras, jābūt jau tavā galvā,” skaidro Kristaps un nospriež, ka koncentrēšanās pakāpe sacensību laikā mērāma pat 200 procentos, ar simtu vien nepietiks.

Vēl komplicētāka par precīzu maršruta kalkulāciju ir jātnieka un zirga savstarpējā sapratne, ko vārdos grūti aprakstīt, jo tā saistīta ar sajūtām un intuīciju. No divu finālu pieredzes Neretnieks varot teikt, ka smalkā sadarbība visvairāk nepieciešama sarežģītākajos maršrutos ar pašiem augstākajiem šķēršļiem – pat ļoti sīkas kļūdiņas tur maksājot dārgi. “Jūtu ķīmija” nāk ar pieredzi tieši šāda līmeņa sacensībās, un abiem Latvijas konkūristiem tā vēl pamatīgi jāuzkrāj, atzīst sportists.

Uz Lasvegasu viņi devušies kopā ar savām palīdzēm Baibu Dinsbergu un Elīnu Andžāni. Eiropā slavenais sporta zirgu osteopāts Džordžs Oduro palīdzēs abām ķēvēm izturēt neierasti lielo sacensību slodzi, par visas komandas labsajūtu rūpēsies tās vadītāja Ilze Jansone. Sportistu un viņu zirgu ceļa un uzturēšanās izdevumus finansē gan sacensību rīkotāji, gan paši dalībnieki.

Par prognozēm abi jātnieki tikai pasmaida – jāšanas sportā līdzīgi kā azartspēlēs neko iepriekš nevar paredzēt. Zināmi taču tik daudzi gadījumi, kad laukumā iejāj pieredzējis sportists ar titulētu zirgu un atstāj to ar sagāztu šķēršļu kaudzi. Latviešu uzdevums Lasvegasā – parādīt labāko, ko viņi spēj, “lai pasaule mūs pamanītu”.

Pievienot komentāru

Komentāri (52)

 1. Puiši tādi malači! No visas Centrāleiropas trijnieka divi ir latvieši!! Lai nu kāds vēl mēģina pateikt, ka Latvja kko nevar!! Lielisks raksts, Kristaps labi izskaidrojis situāciju. Ļoti žēl, ka viņš nevar startēt ar saviem pieredzējušākajiem zirgiem. Lūdzu, vairāk tādu rakstu un vispār ziņu par jātnieku sportu.

 2. Lai veicas!!!!!!!! 🙂

 3. Nozimigs panakums musejiem but tur. Turam ikskjus!

 4. Lai ar vien biežāk varētu lasīt par mūsu sportistu panākumiem, un ne tikai konkūrā, bet arī iejādē un pajūgu braukšanā! Tas, ka mūsējie ir tur, jau ir sava veida uzvara! Lai veicas!

 5. Veiksmi uz izturību! Lepnums par šādu komandu!

 6. Vārdos nav iespējams izteikt cik liels lepnums ir par abiem mūsu jātniekiem. Liek saņemties un saprast,ka mums ir iespējas un izredzes panāk,ka Latvijas ir nozīmīga valsts šajā sportā. Milzīgs par to paldies abiem sportistiem. Veiksmi un izturību gan puišiem,gan viņu zirgiem!

 7. Lieliski!Izejam Jaunā līmenī! Lai puišiem sokas! 😉

 8. Skatisimies kvalifikaciju! 🙂

 9. Malachi! Atliek vien veel Latvijai hokeja chempii uzvaret Kanaadu, ka musu valsts vards bus zinams visa pasaulee! 🙂

 10. Super, ka tā!

 11. Super, malači! Lai viss izdodas!

 12. Patiešām atzīstams latviešu panākums starptautiskajā sportā, šādiem rakstiem noteikti vajadzētu parādīties biežāk!

 13. Lai izdodas!!!

 14. Lepnums un prieks!!! Sen jau bija laiks žurnālistiem pamanīt šo cēlo sporta veidu arī Latvijā.

 15. Prieks arī par Andi 😉

 16. Turam īkšķus! 🙂 Milzīgi liels prieks par K.Neretnieku un A.Vārnu. Puiši turās! 🙂

 17. Prieks par Kristapu, žēl par īpašnieku tuvredzību, varēja jau dot iespēju ar top zirgiem startēt. Mediji varētu atspoguļot jāšanas sportu biežāk, tieši nesen klausījos radio ziņas, kur tika nosaukti VISI hokeja izlases spēlētāji un viņu pozīcijas. Saprotu vēl ziņas par rezultātiem utt., bet vienkārši uzskaitīt spēlētājus?? Tā vietā kā reizi varēja pastāstīt par šādu vēsturisku notikumu!

 18. Lieliski!!!!

 19. Liels prieks, ka sāk rakstīt un publicēt jaunumus par šo sporta veidu! Un vēl lielāks prieks, ka Latvijas pārstāvji spēja kvalificēties un aizbraukt uz Pasaules mēroga sacensībām! Lai puišiem un viņu partnerēm veicās! 🙂

 20. Malači, ar lielu interesi sekošu līdzi mūsu jātnieku gaitām!

 21. Aiziet! Latvija sadodas īkšķos un uzliek modinātājus uz 4:50 .

 22. Es lepojos ar tādiem cilvēkiem kā latviešu konkūristu komanda LasVegasā- ne tikai ar sportistiem, bet arī palīgiem, treneriem, zirgu īpašniekiem, sponsoriem, ārstiem, ģimenes locekļiem un draugiem. Visiem tiem cilvēkiem, kuri tic, ka mēs varam. Un ne tikai skaisti runā svētkos, bet arī ikdienā vai nedienās paliek lojāli un nepagurst, strādājot kopīgam mērķim. Paldies jums visiem liels par to!!!

 23. Latvija Var!!! Liels prieks un lepnums! Turēšu īkšķus un modinātājs jau uzlikts uz 4:50 !!!

 24. Lai veicas mūsējiem! Ja grib, tad var!

 25. Mūsējie IR malači, tikai nezin kāpēc mediji šo ziņu nemaz tā neatspoguļo… bet kopīgiem spēkiem padarīsim šo sporta veidu atpazīstamu! Par mūsējiem, lai labi lecas LasVegasā! 🙂

 26. Latvija ar Jums! Turam īkšķus..

 27. Pievienojos visiem iepriekšējiem komentētājiem, ļoti labs raksts, kas izceļ mūsu labāko jātnieku panākumus, jo skopi mūsu mediji atspoguļo šo sporta veidu.Novēlu izturību un milzu veiksmi mūsējiem!

 28. Super, liels prieks un gods par mūsu top sportistiem! Šādi raksti, par jāšanas sporta veidiem, ir vajadzīgi biežāk, ne tikai, kad ir PK fināls! Veiksmi un izdošanos!

 29. Super, prieks par sportistiem! Tomēr ziņu vajadzētu vairāk izcelt, tā kā šeit notiek cīņa par pasaules kausu un titulu..

 30. Cepuri nost mūsu puišu paveiktā darba un stingrā mugurkaula priekšā! Turēsim īkšķus!

 31. Prieks un lepnums par savējiem! Pagājušajā gadā jau bija prieks, ka Kristaps tika uz Gēteburgu, šogad dubults prieks, jo nu jau ir DIVI sportisti no mūsu mazās Latvijas! Turam īkšķus un sūtam labākās domas gan sportistiem, gan zirgiem, kad pavadošajai komandai ^^ Varbūt tiešām beidzot mediji vairāk sāks pievērsties/interesēties par jātnieku sportu 🙂

 32. vajag biežāk rakstus par zirgiem šādos portālos! Šis sports arī ir nozīmīgs!

 33. Latvieshu jaatnieki ir superdzeki, jo tikt līdz finaalam vien ir superpanākums un veel diviem no mazaas Latvijas.Polija nemaz netika uz finaalu.Taatad neesam mazi.

 34. MILZU prieks par mūsu puišiem, viņi to ir pelnījuši. Latvieši var! Lai viņiem veicas Lasvegasā, bet medijiem beidzot laiks pievērsties sporta veiksmes stāstiem kā šie, nevis visādām mazsvarīgām ziņām. Vairāk tādu rakstu!

 35. Beidzot tiek aktualizēti arī jāšanas sporta notikumi. Mūsējie jau sasnieguši tik daudz. Lai izdodas parādīt sevi no vislabākās puses!

 36. Nu vini IR LABĀKIE! 🙂 turās!

 37. Žēl, ka Kristaps nevar lekt labākajā sastāvā, bet tik un tā milzīgs prieks par sportistiem! Un Latviju kopumā! Un prieks ka zirgu sportam beidzot tiek pievērsta uzmanība arī medijos!

 38. Ļoti, ļoti jūtam līdzi un turam īkšķus!!! Lai puišiem veicas!!!

 39. Ļoti labs raksts . Šādi raksti būtu vajadzīgāki biežāk , ne tikai , kad ir PK fināls .

 40. šādiem rakstiem būtu jābūt pirmajās lapās, jo latvieši izcīna iespēju startēt tāda mēroga sacensību FINĀLĀ! šis ir ļoti liels sasniegums un ar to būtu jālepojas mums visiem!
  lai veicas!

 41. oho, kāds beidzot ir pamanījis, ka Latvijā ir arī jāšanas sports. Šobrīd pie kam ne vien Eiropas, bet Pasaules līmenī.

 42. Super! Puiši malači tā turpināt!!!

 43. Turu īkšķus! Lai puišiem izdodas. LA – kāpēc šī ziņa nav lapas pirmajās ziņās? Mūsējie cīnās Pasaules kausa finālā (FINĀLĀ!), taču kā pirmo Sporta ziņu esat ielikuši, ka Karsums izlaidīs piekto (!!!PIEKTO) čempionātu pēc kārtas. Kur loģika, kas ir šobrīd aktuālāks???

 44. Super-malači!!!!!!!

 45. Turam īkškus!!!!!

 46. Prieks, ka jāšanas sportam sāk pievērst lielāku uzmanību! Divu jātnieku kvalificēšanās Pasaules kausam Latvijai ir milzīgs sasniegums šajā sportā!

 47. Un jāpiekrīt Zirgu mīlei, plus vēl tas, ka raksts ļoti saturīgs un ļoti saprotams, Kristaps labi izstāstījis to cik tieši sarežģīti ir to 160 lekt.

 48. Taa tureet, atbalstam savējos!

 49. Nu ko, tā atbildīgākā diena vairs nav tālu! Turam īkšķus un sūtam mūsējiem vislabākās domas 🙂

 50. Paldies, LA! Beidzot kāds parūpējies par tik svarīgu ziņu atspoguļošanu! Lieliski! Gribētu arī turpmāk materiālus par Latvijas sportistiem, Latvijā audzētiem zirgiem un nozari kopumā.

 51. Malači,labu veiksmi Lasvegasā un turam īkšķus!

Draugiem Facebook Twitter Google+