×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
6. novembris, 2014
Drukāt

Latviešu bēgļu stāsts atjaunots mūziklā “Eslingena”

Foto - LETAFoto - LETA

Juris Jope

Lāčplēša dienā, 11. novembrī, jaunatklātajā koncertzālē “Rīga” notiks grupas “Čikāgas piecīši” solista Alberta Legzdiņa un komponistes Lolitas Ritmanes komponētās dziesmu spēles “Eslingena” jauniestudējuma pirmizrāde. Galvenajās lomās – Juris Jope, Paula Dukure, Ance Muižniece un Ginta Krievkalna.

Jaunais “Eslingenas” iestudējums ir muzikāla dziesmu spēle, kas vēsta par mīlestību un ikdienu kādreiz lielākajā latviešu bēgļu nometnē, kas Otrā pasaules kara laikā darbojās Dienvidvācijas mazpilsētā Eslingenā.

Arhīvi vēsta, ka pēckara laikā Eslingenas nometnē bija nometināti aptuveni 5200 Latvijas bēgļu, kuri sevi dēvēja par “dīpīšiem” (no oficiālā nosaukuma “displaced persons”). Tolaik nometnē norisinājās aktīva sabiedriskā un kultūras dzīve, tostarp pat dziesmu svētki.

Nometnes iemītnieks bijis arī leģendāro “Čikāgas piecīšu” solists un Eslingenas libreta autors Alberts Legzdiņš. Viņš nenoliedz, ka iestudējuma stāsta pamatā ir daudz autobiogrāfisku motīvu, mūziklā iemūžināti arī reāli tā laika notikumu prototipi.

Darba pamata mūzikas materiālu radījusi trimdas latviešu komponiste – “Emmy” balvas laureāte Lolita Ritmane. Komponiste strādā Holivudā, viņa aranžējusi mūziku gandrīz diviem desmitiem filmu. Tostarp ir slavenās “Slepenās lietas”, “Robins Huds”, “Zirnekļcilvēks 2”, bet savu “Emmy” saņēmusi 2011. gadā par mūziku animācijas seriālam “Batman Beyond”. Tāpat komponiste desmit reizes izvirzīta prestižajai “Emmy” mūzikas balvai. Savukārt libreta līdzautors ir L. Ritmanes tēvs, tekstu autors Andris Ritmanis. Viņu pazīstam kā atmodas laikā Ievas Akurateres dziedātās dziesmas “Palīdzi, Dievs, visai latviešu tautai” vārdu autoru.

Dziesmu spēle “Eslingena” sarakstīta pirms desmit gadiem, toreiz – par godu Kanādas latviešu Dziesmu svētkiem. Toreiz mūzikla varoņu lomās iejutās trimdas latvieši. Pirmizrādi Latvijā tā piedzīvoja 2005. gadā Nacionālajā teātrī toreiz režisora Gunāra Vērenieka vadībā. Pašreizējie iestudējuma veidotāji, tostarp režisors Jānis Mūrnieks, uzskata, ka šā brīža pasaules ģeopolitiskā situācija mūziklam piešķir jaunu aktualitāti.

Šā gada jauniestudējuma izrādēs galvenās lomas izdziedās Juris Jope, Paula Dukure, Ance Muižniece un Ginta Krievkalna, tāpat arī Aijas Kukules vadītais koris “Omnes”. Jauniestudējumā piedalīsies arī virkne pašmāju mākslinieku – Indra Burkovska, Rasma Garne, Raimonda Vazdika, Valdis Lūriņš, Juris Kalniņš, Mārtiņš Vilsons, Artis Bētiņš, Olafs Bergmanis, Madars Zvagulis, Juris Frinbergs, Zigurds Neimanis un citi Latvijas teātru aktieri un dziedātāji.

Starp citu, jauniestudējuma pirmizrādē 11. novembrī kā īpašais viesis uz skatuves kāps Latvijas populārākais šefpavārs Mārtiņš Rītiņš. Iestudējuma vokālā pedagoģe ir Madara Celma, bet horeogrāfe – Liene Stepena.

Varbūt noder

Izrādes:

11. XI 19.00 Rīgā koncertzālē “Rīga” (EUR 10 – 30)

13. XI 19.00 Ventspilī teātra namā “Jūras vārti” (EUR 7 – 12)

14. XI 19.00 Liepājā OC Rožu zālē (EUR 7 – 12)

15. XI 19.00 Valmieras Kultūras centrā (EUR 7 – 12)

16. XI 18.00 Krustpils kultūras namā (EUR 7 – 12)

27. I 19.00 Rīgā koncertzālē “Rīga” (EUR 10 – 30)

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+