×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Marģers, Anastasija
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
9. oktobris, 2014
Drukāt

Ceļojumā uz latviešu debespļavām Katskiļu kalnos ASV (5)

Foto - Vija VāvereFoto - Vija Vāvere

Ir divi īpašvārdi, ko ASV zina ikviens latvietis, lai kurā štatā viņš dzīvotu, – Garezers pie Čikāgas un Katskiļu kalni pie Ņujorkas. Garezers ir populārāks – varbūt tāpēc, ka lielāks (169 akri jeb 68 hekt­āri)? Katskiļu nometne ir mazāka (tikai 74 akri jeb 30 hektāri), toties par deviņiem gadiem vecāka.

Uz ziemeļiem!

Šīs vasaras sākumā man bija iespēja Katskiļos paviesoties. Interesanti, ka man to piedāvāja un uz turieni aizveda nevis kāds no latviešiem, bet amerikānis Džons. Esot dzirdējis, ka Katskiļos latviešu bērniem katru vasaru ir nometne, vieta skaista, vai gribu to redzēt? Protams, gribu!

Rīta agrumā izbraucām no Longailendas (varētu teikt, ka tā ir Ņujorkas piepilsēta, kaut kas līdzīgs Jūrmalai) un pēc četrām stundām jau iebraucām pa Katskiļu nometnes vārtiem. Attālums nav liels (146 jūdzes jeb 235 km), taču ja pa ceļam ir jāšķērso Ņujorka un ja vēl vēlas iemūžināt kādu skaistu ceļmalas objektu vai skatu…

Ainavas aiz loga nemitīgi mainās. Longailendas vīna dārzus, zaļos dzīvojamos rajonus un golfa laukumus drīz nomaina Ņujorkas debesskrāpji, bet tos savukārt – necilas strādnieku pilsētiņas. Lepno mašīnu vietā pa ceļiem ripo vienkārši lauku džipi un ASV iecienītie vieglie auto ar kravas kastēm. Ņujorkā bija vasaras sākums, bet, tuvojoties Katskiļu kalniem, tātad tālāk uz ziemeļiem un augstāk virs jūras līmeņa, tikko ieskicējas pavasaris – 
dažviet jau zied pienenes, bet kalnu nogāzēs vēl vīd sniegs.

Ziemā šī ir ņujorkiešu slēpošanas vieta – pati tuvākā lielpilsētai, tāpēc arī visiecienītākā. Vasarā no pilsētas tveices un karstā asfalta tvana mūk svaiga gaisa un dabas mīļotāji. Diemžēl pirms četriem gadiem šo apvidu skārusi viesuļvētra un milzu lietusgāzes, nopostot mežus, cilvēku mājokļus un aizskalojot tiltus. Ne visi pēc nelaimes jau ir atkopušies, daudzviet jābrauc pa apkārtceļiem, jo tilti vēl nav atjaunoti. Gadās redzēt arī pa kādam pamestam graustam – izrādās, tā nav tikai Latvijas lauku īpatnība.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Fantastiski! Jauki bija to uzzunāt! Lai viss izdodas!!!

 2. Cik jauks rakstins par manu milo Katskilu nometni! Lai dzivo!

 3. Jauks raksts par manu mīļāko vietu ASV!
  Rakstā ir kļūda par Janeku un Janīnas tautību. Abi ir latvieši; mani brālēns un māsica.
  Kad ğimene bēga no Latvijas, Krievi aizslēdza robežas “deguna priekšā” un viņi visi palika Polijas teritorijā.
  Tā nu visiem nācas tur palikt, izaugt un dzīvot. Mājās visi sarunājās latviski (pa kluso) bet sādžā poliski.

  • Vija Vāvere, raksta autore Atbildēt

   Es ļoti atvainojos par pieļauto kļūdu. Esmu vainīga, jo, uzzinot, ka Janīna ir no Polijas, pārsteidzīgi izdarīju secinājumu, ka viņa ir poliete. Sarunai bija ļoti maz laika – kā jau rakstā ir teikts.
   Piedodiet!

   • Vai būtu iespējams raksta onlaina versiju izlabot? Zināšanai, laikraksts The New York Times rakstu elektroniskās versijas izlabo, kad par tiem tiek atklājās kļūdas.

Draugiem Facebook Twitter Google+