×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
18. maijs, 2016
Drukāt

Latviešu diskriminācija beigusies (9)

Karīnas Miezājas fotoKarīnas Miezājas foto

Grāmatas autors kapteinis Lembits Ūstulnds un tulkotājs Druvis Ābrams uz kuģa M/s "Isabelle" klāja.

Vakar prāmis M/s “Isabelle” Rīgas pasažieru ostā uzņēma neparastu un jautru notikumu – uz tā atvēra igauņu rakstnieka Lembita Ūstulnda romānu “Antverpenes šūpuļzirdziņš”.

Grāmatas atver katru dienu, taču šī patiešām ir neparasta vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, iznākšanas brīdī tas bija pirmais politiskais trilleris Igaunijā. Otrkārt, autors ir ilggadīgs jūras kapteinis un septiņus gadus strādājis arī “Tallink” līnijā Rīga-Stokholma-Rīga. Bet treškārt, “Tallink Latvia” šogad svin desmit gadu dzimšanas dienu, tādēļ grūti iedomāties vēl piemērotāku vietu grāmatas atvēršanas svētkiem kā uzņēmuma laipni atvēlēto restorānu.

Lielākoties dažādas prezentācijas sākas vienādi: ar oficiālajām uzrunām. Arī šajā ziņā Lembita Ūstulnda grāmatas atvēršana patīkami atšķīrās, jo to atklāja spontānas dejas Kaspara Gulbja virtuozās akordeona spēles pavadībā, bet, tuvojoties noslēgumam, akordeonu rokās ņēma arī pats svinību vaininieks, atskaņojot pazīstamas jūras dziesmas. Starp citu, Lembits Ūstulnds, gluži tāpat kā viņa tēvs, Igaunijā ļoti pazīstams rakstnieks Alberts Ūstulnds, ir daudz rakstījis jūrai veltītu dzeju, kura arī komponēta.

Tādējādi nav brīnums, ka ieplānotās oficiālās uzrunas kļuva par dažiem toņiem mazāk oficiālas, izvēršoties sirsnīgā sarunā, ar kuras pārejām no latviešu uz igauņu valodu un atpakaļ virtuozi žonglēja pazīstamais dzejnieks un tulkotājs Guntars Godiņš.

Ideja par romāna “Antverpenes šūpuļzirdziņš” tulkošanu nāca uzreiz no divām pusēm. Izdevniecības “Lauku Avīze” redaktore Eva Mārtuža tobrīd strādāja pie Baltijas bibliotēkas idejas, lai plašāk iepazīstinātu Latvijas lasītājus ar kaimiņvalstu literatūru. Ūstulnda romāns, kurš bija ieguvis otro vietu Igaunijas nacionālajā romānu konkursā un kļuva arī par vienu no populārākajām grāmatām Igaunijā 1999. gadā, gluži vai pats prasījās tulkojams. Savukārt “Tallink Latvija” komandas latviešu daļa savam kapteinim pieprasīja pārtraukt diskrimināciju, jo viņi nevarēja piedalīties kolēģu igauņu sarunās par kapteiņa grāmatu, atvēršanas svētkos atklāja uzņēmuma Pārdošanas un mārketinga direktore Baiba Muceniece.

“Antverpenes šūpuļzirdziņu” netieši var salīdzināt ar Otto Ozola “Latvieši ir visur”: arī Ūstulnda grāmatā tieši igauņi ir galvenie, kaut arī nemanāmie, spēlētāji divu lielvaru sadursmē korumpētā Āfrikas valstī, ko autors nodēvējis par Lemāniju. “Viens no iemesliem, kādēļ sāku rakstīt romānu, bija tas, ka 20. gadsimta 90. gados plašsaziņas līdzekļi ļoti daudz runāja par to, ka viena igauņa mīļākais ēdiens ir otrs igaunis,” stāsta Ūstulnds. “Man tas nešķita pareizi, tādēļ uzrakstīju grāmatu, kurā igauņi ir dažādās pusēs – viens sadarbojas ar CIP, otrs – ar GRU, taču izšķirošos brīžos viņi abi zina, ka svarīga ir dzimtene – Igaunija.”

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Sūdzamies, bet pieļaujam Atbildēt

  zbiga 19. maijs, 2016 10:24
  Atbildēt

  Latviešu diskriminācija tikai pieaug: darbā nepieņemšana valodas dēļ, Latvijai uzspiestu likumu pieņemšana, kultūras austrumnieciskošana un rietumnieciskošana u.t.t.

 2. Patiesībā ir otrādi. Darbā obligāti jāzina krievu valoda, Rīgā u.c. lielajās pilsētās ar lielu cittautiešu īpatsvaru nepamet sajūta, ka atrodies kādā no Krievijas pilsētām. Par Latvijas atkārtotās okupācijas gadadienas atzīmēšanu Pārdaugavā pat nav ko piebilst. Tagad vēl dos visiem tiem, kuri 40 gadus te dzīvojot pat netaisījās mācīties runāt latviski. Tā ka latviešu diskriminācija ir un turpinās – diemžēl fakts.

 3. Alberts>Kusiņai Atbildēt

  Antverpene vai Amsterdama tas tiešām ir viens pīpis,jo kā Beļģijā,tā Nīderlandē,atšķirībā no Latvijas 21%,visai pārtikai tiek piemērota,3,5 reizes zemāka-tikai 6% PVN likme!

 4. Latviešu diskriminācija tikai pieaug: darbā nepieņemšana valodas dēļ, Latvijai uzspiestu likumu pieņemšana, kultūras austrumnieciskošana un rietumnieciskošana u.t.t.
  🙁

 5. Antverpene vai Amsterdama viens pīpis

 6. Vecākais stūrmanis Atbildēt

  Amsterdamas šupuļzirdziņš? ? Vai tomēr Antverpenes?

  • Mēģināju uz grāmatas vāka salasīt vārdu “Amsterdama” – pat izkopēju fotogrāfiju, palielināju attēlu līdz iespējamībai, bet nekā! Lasi kā grib, kā iznāk, tā iznāk “Antverpene”!

   • analfabētisms visos latviešu interneta mēdijos. maz profesionāļu. avīzēs siltas vietiņas pa blatam, savējiem, nevis profesionāļiem

Draugiem Facebook Twitter Google+