Foto: Latvijas Nacionālais vēstures muzejs.

Latviešu etnogrāfiskā izstāde: interesanti fakti par tautas pirmo reprezentāciju 2

Etnogrāfiskā izstāde – pirms 120 gadiem un šodien
25. un 26. oktobrī Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (LNVM) Brīvības bulvārī 32 notiek starptautiskā zinātniska konference “Indivīds. Vēsture. Nācija. Latviešu etnogrāfiskajai izstādei – 120”, kas veltīta apaļai gadskārtai, kopš Rīga piedzīvoja kādu zīmīgu notikumu, kam piekrīt būtiska loma latviešu kā nācijas identitātes noformēšanā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Rīgā sarīkotā Viskrievijas X arheoloģiskā kongresa laikā 1896. gada 1. augustā atklātā Latviešu etnogrāfiskā izstāde kļuva par pirmo tāda veida pasākumu, kas sniedza plašu kultūrvēsturisku latviešu dzīves panorāmu. Reizē tā demonstrēja augošo latviešu nacionālo pašapziņu, kultūras savdabību un sniedza pašu latviešu versiju par savu vēsturi un kultūras sasniegumiem kā pagātnē, tā tobrīd.

26. oktobrī LNVM tiks atklāta arī “izstāde par izstādi” “Versija – latvieši: 1896. gada Latviešu etnogrāfiskā izstāde”. LNVM mūsdienās ir lielas daļas tolaik apkopotā un publikai demonstrētā mantojuma glabātājs. Muzeja Viduslaiku, jauno un jaunāko laiku vēstures nodaļas vadītājs Toms Ķikuts stāsta, ka 1896. gada Latviešu etnogrāfiskā izstāde notika speciāli uzbūvētās deviņās pagaidu ēkās mūsdienu Latvijas Nacionālā teātra vietā. Izstāde bija plānota mēnesim, taču termiņu nācās pagarināja līdz 15. septembrim. Pasākumam bija starptautisks skanējums, jo tas, kā jau minēts, notika paralēli Viskrievijas X arheoloģiskajam kongresam, kurš bija pulcējis vairākus simtus zinātnieku no sešām valstīm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc izstādes slēgšanas ēkas kanālmalā nojauca un izmanotos būvmateriālus pārdeva. Izstādes sarīkošanai Rīgas Latviešu biedrība iztērēja vairāk kā 20 000 rubļu, taču skatītāju atsaucība bija tik liela, ka galu galā pasākums ienesa nelielu peļņu.

Lūk daži, LNVM vēsturnieka Toma Ķikuta minēti fakti, kamdēļ šo 120 gadu seno pasākumu vērts atcerēties.