×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.1°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
31. augusts, 2017
Drukāt

Andrejs Lucāns: Latviešu identitāte – kas tā tāda? (9)

Foto - Evija Trifanova/LETAFoto - Evija Trifanova/LETA

Okupācijas muzeja direktors un Austrālijas latviešu laikraksta “Latvietis” redaktors Gunārs Nāgels jautā: “Kas ir latviešiem centrālais identitātes elements? Kas ir tā lieta vai doma, par kuru mēs stāvam un krītam? Un vai ir vispār kaut kas, kas latviešiem kā tautai ir svarīgi?”

Interesants un, vismaz manā uztverē, ļoti svarīgs jautājums. Svešvārdu vārdnīcā par identitāti teikts: savdabīgums, pilnīgs līdzīgums, piederīguma apziņa – atšķirīgums no citiem. G. Nāgels kā pirmo latviešu identitātes pazīmi min latviešu valodu. Taču izrādās, ka latviešiem tā ir ļoti nenoturīga. Tā tiek atmesta pie pirmās šķietamās nepieciešamības, ne ar kādu savdabīgumu un līdzīgumu noturīgumu nepārprotami neiezīmē un nenodrošina. To apliecina pētījumi. Piemēram, BISS (Baltic Institute of Social Sciences) pētnieki secina: “Latviešu valodas lietošanai uz ielas latviešu vidū ir vērojama tendence samazināties…” Tātad, lai nodrošinātu savdabīguma un līdzīguma noturīgumu, bez valodas vēl ir nepieciešams kāds iezīmēts stabils pamats un enkurs, kas to nodrošina. Jā, kas? Ieklausīsimies autoritātēs.

Rainis: “Zeme, zeme – kas tā zeme, Ko tā mūsu dziesma prasa? Zeme tā ir valsts. Mēs gribam savu latvju dvēsli! Mēs gribam savu latvju mēli! Mēs gribam savu latvju zemi! Mēs gribam brīvi! Brīvē mēs gribam savu dzīvi! Un to mēs gūsim!”

Andrejs Eglītis: “Turiet savu zemi ciet. Zeme taisās projām iet. Projām iet ar svešām kājām, Prom ar šūpuļiem un mājām – Turiet ciet. Savu zemi paturēt – Savas mātes valodiņu; Valodiņa zemi tur, Zeme tur valodiņu. Nevaram – viens bez otra nevaram. Vienam zūdot, otrs mirst; Vienam otrā turoties, it neviens mūs neizšķirs.”

Margareta Mičela: “Zeme ir vienīgā, kas ir mūžīga… Zeme ir vienīgā, kā dēļ vērts strādāt, cīnīties un mirt.”

Kārlis Ulmanis: “Pieķērušies mazajam zemes stūrītim, jūs pieķersaties arī visai mūsu zemei, tēvuzemei; jūs mācīsaties arī to cienīt un mīlēt; jūs centīsaties ar to iepazīties un gribēsat to kopt, glabāt un sargāt kā savu dārgāko mantu… Vislielākās briesmas mums draudēja tad, kad pagrima kāds no mūsu trim tikumiem, kad darba vietā sāka pacelties viegla dzīve, kad mīlestību uz dzimto zemi aizēnoja svešas mācības, kas noliedza tēvzemes svēto vārdu, kad ticība tautas nākotnei bija šaubu nomākta un skati meklēja nevajadzīgus svešus aizsargātājus.” (1936.)

Pēdējais teikums kā par mūsdienām. Iepriekš minētās atziņas nepārprotami norāda, ka bez latviešu valodas latviešu tautas identitāti veidojošs nosacījums ir zeme – sava zeme. Tā bija un ir tā vide, kas veidoja un veido latviešu mentalitāti – dzīves uztveri, domāšanas veidu, tradīcijas, garīgo ievirzi un gadu simteņos ir kļuvusi par latviešu identitātes neatņemamu sastāvdaļu. Tā ir ieprogrammēta latviešu gēnos.

Cilvēka kā dzīvas būtnes rīcību nosaka ne tikai fizioloģiskās prasības, bet arī garīgās vērtības, kuras producē viņa dvēsele. Zinātnieki dvēseli interpretē kā apziņas izpausmju kopumu, kā ķermeņa (matērijas) pretstatu. Par dvēseli tiek dēvēts ar ķermeni cieši saistīto psihisko parādību kopums. Citiem vārdiem: gars ir enerģija – potenciāls – jūtas, kas mijiedarbībā ar vidi rada un veido dvēseli – sajūtas, kas iedarbojas uz cilvēka prātu, rada domas un caur tām attieksmi pret vidi. Dvēsele ir izziņa, kas veido ideju. Dvēsele ir augsne, kurā veidojas cilvēks ar savām domām un rīcību. Dvēsele ir nacionālā pašapziņa, kas kopā ar valodu veido cilvēka un tautas identitāti. Dvēsele ir tas enkurs, kurš latvieti tur pie stiprās klints – savas zemes.

“Kārlim Ulmanim izdevās latviešu nacionālo pašapziņu, pašlepnumu un mērķa apziņu padarīt tik stipru, ka tā neizdzisa pat vissmagāko pārdzīvojumu laikā, nodrošinot latvietības pastāvēšanu arī nākotnē,” secina vēsturnieks Edgars Andersons.

Ne velti latviešu tautas ārējie un iekšējie nelabvēļi vienmēr ir centušies latviešos mazināt un izdzēst savas valodas un zemes nozīmīgumu – ar tautas patības revolucionāru vai evolucionāru iznīcināšanu, t. i., ar pakāpenisku atradināšanu no atbildīga darba, mīlestības uz savu zemi un tautu, ar ticības izdzēšanu. Un tas lielā mērā viņiem ir izdevies.

Pirmskara Latvijā latviskā identitāte veidojās 274 627 zemnieku ģimeņu sētās. Tās izvirzīja Latviju Eiropas attīstītāko valstu priekšgala četriniekā un apsteidza Somiju par 15%. Tas bija darbam motivējošas un atbildīgas latviešu identitātes nopelns.

Mūsdienās lauku saimniecību skaits ir samazinājies līdz 81 796 saimniecībām (par 70%), esam ierindojušies Eiropas Savienības valstu beigu gala četriniekā un no Somijas atpaliekam 3,2 reizes. 25% savas Tēvzemes esam iztirgojuši svešiniekiem un meklējam laimi tur, kur mūsu nav.

Atgūtās neatkarības 26 gadu darba rezultāti ļauj secināt, ka latviešu tauta savā izšķirošajā vairākumā nemīl un netiek audzināta mīlēt savu zemi un valsti. Zaudējot savu zemi, zaudēsim arī savu pastāvēšanu un attīstību nodrošinošo latvisko identitāti, ieskaitot valodu. Ja ne 50 gados, tad 100 gados noteikti. Skumji…

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Paldies promaskaviskajam(pretlatviskajam) moderātoram, ka nedzēš kremlinu komentus, bet tikai prolatviskos !!!!!!!!

  • Конституцию своей страны надо не только знать, но и уважать, хотя бы. А модераторам её нужно соблюдать!

 2. Совет. Хвост себе отрастите или рога. И будет вам индентичность хоть куда, сразу заметно, ни с кем не спутаешь! (это шутка, злая, но всё же шутка)

 3. Satversmes citētājam atgādināšu, ka Taisnība un Patiesība nav viens un tas pats! Acīmredzot, Satversmes sastādītāji nav īsti orientējušies šajos jēdzienos, jo Taisnības var būt vairākas ( arī tam, kurš skaļāk bļauj!), bet Patiesība ir tikai viena. Tā ka šis teiciens pareizi skan tā:” Viens Likums un viena Patiesība
  visiem!”

 4. To Jāņonkuls no laukiem Atbildēt

  Var tikai pabrīnīties, cik gan veikli lētticīgi cilvēki uzķeras uz visādu politiķu, “ekspertu” un angažētu avīžnieku runām un rakstiem! Un skaties, šie meli dod rezultātus! Jāņonkuls PAT, likās prātīgs cilvēks, bet tāpat pūš visiem vējiem līdzi! Par to aizbraukšanu. Piezīmēšu, ka te runa ir par aizbraukušajiem latviešiem, ne visiem pārējiem aizbraucējiem, jo 90% ir aizbraukuši cittautieši. 1989. g. Latvijā bija 1,387 milj. latviešu, 2016.g. 1,217 milj. latvieši, tātad samazinājums ir 170 tūkst. Kopš 1989. gada Latvijā vairāk cilvēku, tajā skaitā latviešu, nomirst nekā piedzimst. Uz šī rēķina latviešu samazinājums ir bijis 156 tūkst., pārējie ir emigrējuši! Tā ka mani skaitļi attiecībā uz aizbraucējiem ir vēl palielināti. Tāda nu ir tā statistika. Par darvinismu. Kurš man var atbildēt uz jautājumu par sugu izcelšanos, ja šimpanzei ir tikpat hromosomu kā melnajam prusakam vai kartupelim – 48, bet cilvēkam tikpat hromosomu kā parastajam osim – 46? Kur te jūs saskatāt sugu evolūciju? Tā ka problēma nav izglītībā, bet sapratnē par lietām dabā, jo arī zināšanas ir tikai relatīvas.

 5. Mentalitāte esot izveidojusies cilvēka dabīgās cīņas rezultatā par izdzīvošanu dabā. Labi esi iekalis marksismu un darvinismu, bet tas šoreiz NAV arguments latviešu kā tautas pastāvēšanas identitātei –
  prasti salīdzinot tautas garīgās vērtības, to pastāvēšanu cauri gadsimtiem ar parastu cilvēka fizioloģisko vajadzību apmierināšanu vai neapmierināšanu. Protams, ka tautas valoda un zeme uz kuras šī tauta
  mīt, ir daudz augstākā vērtību skalā, salīdzinot ar sava vēdera ikdieņišķajām vajadzībām. Citādi mēra, karu vai ideologiju iespaidā latvieši jau sen šo zemes pleķi būtu pametuši. Bet nekā! Arī šodien
  no 1,2 milj. LATVIEšU savu zemi ir pametuši tikai kādi 25 tūkst. Pārējie tomēr priekšroku dod dzīvei uz savas zemes un savai mātes valodai tepat Latvijā. Tā ka ne visiem ” vēders ir Dievs visaugstākais, tiklīdz kā izsalcis…”

  • tev mentalitāte asociējas ar fizioloģiju ? Atbildēt

   Es neesmu pie tā vainīgs, ja tu neatšķir manis teikto no marksisma. Goda vārds, nē !
   Jo pieticīgāka izglītība, jo lielāka opozīcija Darvinam, tas nav jaunums ! Baznīcas dogmas sekmīgi aizvietojušas elementārās spriestspējas, tāpēc pat necenšas saskatīt likumsakarības…

   • Jāņonkols no laukiem. Atbildēt

    Arī melot vajag ar mēru. Latviju ir pametuši pāri par 200 000 cilvēku!!! Tātad 10 reizes vairāk nekā aplam anonīmais kungs apgalvo. Latvija tiek apzināti un ekonomiski pareizi iznīcināta . Mums ir galīgi aplama nodokļu politika un ir iznīcināts pašu ražotās produkcijas iekšējais tirgus. Tas tiek darīts tāpēc, ka mēs tikām vaļā no Krievijas un tagad viņi smejas par viņu pašu radītām mūsu neveiksmēm.

 6. mentalitāte nav voluntārs izgudrojums Atbildēt

  Tā izveidojusies cilvēka dabīgai cīņai par izdzīvošanu dabā.
  Par politizētu jēdzienu to pasniedz tikai nelieši !

Draugiem Facebook Twitter Google+