Kultūra
Mūzika

Latviešu komponistēm veltīts ērģeļmūzikas koncerts0

Publicitātes foto

Latvijas valsts simtgadē Latvijas ērģelnieki sadarbībā ar VKKF piedāvā latviešu ērģeļmūzikas koncertu cikla “Latvijas simtgade ērģeļu balsīs” ceturto programmu, kas veltīts latviešu komponistēm, informē cikla veidotājs ērģelnieks Aigars Reinis.

Koncerts izskanēs 4. augustā plkst. 18 Rīgas Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā, un tajā muzicēs ērģelniece Ligita Sneibe (Zviedrija/Latvija).

“Latvijas ērģeļu kultūrā ir daudz augstvērtīgas mūzikas, ko radījušas komponistes sievietes, arī šo programmu veido dažādas autores, dažādi rokraksti – ne vien sievišķīgi trausli un niansēti, bet arī mērķtiecīgi, enerģiski, spēkpilni. Koncertu ievada brīnišķīgā Lūcijas Garūtas “Meditācija”, kuras lēnprātīgi skaistais miers pāraug patētiski kulminējošā pilnbriedā. Līdzās tam – šī koncerta pirmatskaņojums: Santas Ratnieces “Stellar wind/Zvaigžņu vējš”. Komponistes meklētie skaņu viļņi, sireālistiskas emociju gammas un netverama vēja pūsma ļauj ērģelēm ieskanēties no visklusākajām toņu vibrācijām līdz piepildītai pasaules telpai,” stāsta Aigars Reinis.

“Maijas Einfeldes skaņdarbi allaž liek ieklausīties krāšņās harmoniju buķetēs, kas vienlīdz spilgti izskan gan ekstātiskajā “Sanctus”, gan ērģelnieku visbiežāk atskaņotajā “Ave Maria” smalku noskaņu cauraustajā lūgšanā, bet Indras Rišes mūzikā var mesties kā atvarā – kā tādā mežonīgā, nekontrolējamā, bet arī labi organizētā straumē,” saka Ligita Sneibe.

Šis gads aizrit Dzintras Kurmes – Gedroicas jubilejas zīmē, un viņas kompozīcija “Rašanās” mēro ceļu no minimālisma ierobežojumiem līdz radoši brīvam lidojumam, jo – īsta rašanās nekādus ierobežojumus un rāmjus necieš.

Ieeja par ziedojumiem.

LA.lv