Kultūra

Latviešu kultūras kods jauniestudētajā mūziklā “Sprīdītis”0

Ekrānšāviņš no “Telefilma-Rīga” animācijas filmas “Sprīdītis”

Sestdien, 15. martā pulksten četros Rīgas Latviešu biedrības nama Lielajā zālē notiks mūzikla “Sprīdītis” Latvijas pirmizrāde, portālu LA.lv informēja režisore Sandra Dambiniece.

Mūziklu “Sprīdītis” pēc Annas Brigaderes pasaku lugas motīviem Andrejs Jansons komponējis 1978. gadā, tas atkārtoti uzvests gan ASV, gan Kanādā, taču Latvijā nav ticis iestudēts. Libretu un dziesmu tekstus radījis padomju laikā pazīstamais radio “Amerikas Balss” diktors Vilnis Baumanis. Savukārt mūzikas autors ir Ņujorkā dzīvojošais latviešu komponists un diriģents Andrejs Jansons, kurš šonedēļ atkal ieradies Latvijā.

Mūziklu “Sprīdītis” iestudējuši Rīgas 6. vidusskolas kolektīvi – skolēnu teātris “Skatuves kods”, Simfoniskais orķestris, jauktais koris “Saule”, pavisam kopā apmēram 110 bērnu un jauniešu. Skolas direktors Haralds Bārzdiņš, jautāts, vai tā nav pārmēru liela slodze līdztekus mācību procesam, atbild: “Ir gan, taču ļoti gribējās ko vienkāršu, ar skaistu sižetu, melodisku un bez asinīm, kas patlaban valda visā TV telpā.”

“Sprīdītis” ir vēstījums par mūsu tautas vērtību sistēmu, kas kā viena no mūsu kultūras lielajām zīmēm nozīmīgs arī mūsdienu jauniešiem. Viņi tajā joprojām atrod sev būtisko šodien – ticību saviem spēkiem, spēju uzdrīkstēties. Sprīdītis neuzvar ar lielajām dūrēm (jo tādu viņam nav), bet gan ar savu lielo sirdi.

Haralds Bārzdiņš ar Andreju Jansonu sastapušies pērn Dziesmu svētkos: “Sākām runāt par bērnu patriotisko audzināšanu, māksliniecisko attīstību. Kad rudenī sastapāmies atkal, nolēmām pamēģināt šo projektu,” stāsta Haralds Bārzdiņš. Patlaban notiekot divi mēģinājumi dienā. Lai lielais darbs nepaliktu tikai vienā izrādē, Haralds Bārzdiņš cer, ka autors atļaus mūziklu izrādīt arī citu skolu audzēkņiem gan Rīgas 6. vidusskolas telpās, gan, iespējams, viesizrādēs Latvijas novados, un varbūt arī šovasar gaidāmajos Rīgas svētkos.

Mūzikla režisores ir Sandra Dambiniece un Ingrīda Kušķe. Pedagogi – Haralds Bārzdiņš, Inta Godiņa, Ārijs Šķepasts.

LA.lv