×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
17. aprīlis, 2015
Drukāt

Latviešu lidotājs uzbūvē lidaparāta prototipu, ar kuru pirmoreiz pārlidots Lamanšs

Foto: Ādažu novada pašvaldība.Foto: Ādažu novada pašvaldība.

Latviešu lidotājs un lidmašīnu konstruētājs Valentīns Vasjaks ar komandu pabeidzis desmit gadus ilgo darbu pie slavenā franču lidotāja Luija Blerio lidaparāta prototipa izveides. Vēsturiskā monoplāna prototips no nākamās nedēļas būs apskatāms Ādažu Vēstures un mākslas galerijā.

Ādažu novada pašvaldības pārstāve Monika Griezne norāda, ka Vasjakam un viņa komandai izpētes darbs dažādos pasaules muzejos un arhīvos prasījis sešus gadus, vēl pāris gadi pagājuši, modeli būvējot. Vēsturiskās lidmašīnas būvniecība notika periodiski, jo ikdienā Vasjaks Ādažos kopā ar savu komandu būvē pasaulē ātrākās lidmašīnas ultravieglo lidaparātu klasē.
 
Vēsturiskā monoplāna izpēti apgrūtinājis fakts, ka šī lidaparāta rasējumi nemaz nav saglabājušies. Slavenais franču lidotājs Blerio senajā franču valodā rasējumus uzrakstīja, nevis uzzīmēja, lai neviens tos nenozagtu. Lai no jauna uzbūvētu autentisku, pirms 106 gadiem veidotu lidaparātu, Vasjaka komanda to rekonstruēja pēc senām fotogrāfijām un skicēm, kā arī grāmatām, kurās atrasti apraksti par šo monoplānu.
 
Vasjaks uzsāka būvēt šo modeli, jo vēsturiskā lidaparāta simtgadei par godu arī pats vēlējās šķērsot Lamanšu ar autentisku prototipu. “Diemžēl 2007. gadā Latvijā sākās krīze, līdz ar to – ar finansēm bija švaki. Nebija ne laika, ne naudas. Zviedrs Maikls Karlsons uzbūvēja šo modeli ātrāk un Blerio lidojuma simtgadē pārlidoja pāri Lamanšam,” stāsta Vasjaks, kurš ir arī Eiropas vēsturisko lidaparātu kluba biedrs.
 
“Luijs Blerio, veicot šo leģendāro pārlidojumu, iemantoja pasaules slavu un vinnēja “Daily Mail” balvu – 1000 paundu [Lielbritānijas sterliņu mārciņu]. Pirms leģendārā lidojuma viņš atradās uz bankrota robežas. Šis lidojums viņu padarīja bagātu, jo pēc tā monoplānu sāka ražot sērijveidā. Līdz tam viņš ražoja lampiņas riteņiem, bet avio konstruēšana bija viņa hobijs,” stāsta Vasjaks.
 
Monoplāns veidots, izmantojot dažādus kokus, un tas apvilkts ar lina audumu. Tas uz Vēstures un mākslas galeriju Ādažos tiks atvests pa detaļām, un tā salikšana aizņems pāris stundu.
 
Ādažu Vēstures un mākslas galerijā leģendārā monoplāna prototipu no 22. aprīļa varēs aplūkot pāris mēnešus. Izstādes organizatori neizziņo konkrētu datumu, līdz kuram lidaparāta prototips būs apskatāms.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+