Kultūra
Māksla

Latviešu mākslas dārgumi ceļā uz Parīzi0


Janis Rozentāls (1866–1916). “Gulbju jaunavas”. Ap 1910. Audekls, eļļa. LNMM kolekcija. Taubes ģimenes dāvinājums Latvijas simtgadei.
Janis Rozentāls (1866–1916). “Gulbju jaunavas”. Ap 1910. Audekls, eļļa. LNMM kolekcija. Taubes ģimenes dāvinājums Latvijas simtgadei.
Publicitātes (Normunda Brasliņa) foto

Parīzes Orsē muzeja izstādē “Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstīs”, kas vērs durvis 10. aprīlī un būs apskatāma līdz 15. jūlijam, no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) pastāvīgās ekspozīcijas būs apskatāmas Jaņa Rozentāla, Vilhelma Purvīša un Johana Valtera gleznas, kā arī Aleksandra Romana, Pētera Kalves, Rūdolfa Pērles, Teodora Ūdra, Teodora Zaļkalna un Burkarta Dzeņa darbi.

Izstādes laikā taps arī dokumentāla filma, bet tās zinātniskajā daļā būs Baltijas muzeju direktoru konference, kā arī forums, kurā kultūras pētnieki no katras valsts stāstīs par nacionālo mantojumu un Baltijas simbolismu. Latviju zinātniskajā konferencē pārstāvēs Eduards Kļaviņš, jūgendstila eksperte Silvija Grosa, un literatūrzinātnieks Benedikts Kalnačs. LNMM arī tikko ieguvis dāvinājumā divas divas Jaņa Rozentāla gleznas – “Sievietes portrets (Smaids)” (1914) un “Gulbju jaunavas” (ap 1910), kuras, svinot Latvijas simtgadi, uzdāvinājusi Taubes ģimene. Līdz šim par gleznu “Gulbju jaunavas” pēdējās liecības bija saglabājušās no 1935. gada Rozentāla piemiņas izstādē uzņemtām fotogrāfijām.

LA.lv